DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Rząd narzuca Kościołowi ograniczenia. Nowe regulacje biskupów

Rząd narzuca Kościołowi ograniczenia. Nowe regulacje biskupów
Fot. M. Pieslak / Forum

Od soboty 17 października obowiązywać będą nowe zasady podczas uroczystości religijnych – ogłosił w czwartek rząd, bez sprzeciwu ze strony hierarchii kościelnej. W strefie żółtej podczas sprawowanych liturgii będzie mogła przebywać w świątyniach maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W strefie czerwonej będzie mogła przebywać maksymalnie 1 osoba na 7 metrów kwadratowych powierzchni świątyni.

 

 

żółta mała

 

 

121741572_10159135402179653_6389456330990380984_o (1)

 

Poza restrykcjami rządowymi, ograniczenia w praktykach religijnych wprowadzają niektóre polskie diecezje.

 

W opolskiej biskup Andrzej Czaja wydał aneks do dekretu z 25 sierpnia regulującego zasady dotyczące liturgii i duszpasterstwa w warunkach pandemii. Znalazł się w nim zapis, zgodnie z którym tylko kapłan, który przewodniczy koncelebrowanej liturgii może być bez maseczki.

„Wyłączenie z obowiązku zasłaniania ust i nosa w czasie trwania obrzędów liturgicznych nie dotyczy kapłanów koncelebrujących” – czytamy w aneksie.

W czasie rozdzielania Komunii świętej wiernym wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos – zarządził bp Andrzej Czaja.

W sytuacji znacznego pogorszenia sytuacji epidemicznej należy zawiesić organizację takich wydarzeń, jak rekolekcje, misje i wyjazdy, a już zaplanowane odwołać.

W przypadku przejścia szkół, do których uczęszczają dzieci mieszkające na terenie danej parafii w tryb zdalny, należy w takim trybie prowadzić spotkania parafialne, a jeśli jest to niemożliwe, należy je odwołać.

 

W archidiecezji łódzkiej do 15 listopada wprowadzona została dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta.

 

W związku z pandemią koronawirusa Covid-19 i ciągłym przyrostem zachorowań oraz zwiększającą się liczbą osób przebywających na kwarantannie w swoich domach, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do dnia 15 listopada br. wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie

 

„Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia, przedłużam udzielenie (zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do dnia 15 listopada br. wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych.

Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – napisali abp Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Łódzki oraz ks. Zbigniew Tracz, Kanclerz Kurii.

 

W archidiecezji poznańskiej nie będzie wizyt kolędowych w 2021 r., a podczas zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych należy zrezygnować z dużych zgromadzeń wiernych. „Doświadczenie trwającej epidemii jest dla nas wszystkich niełatwe. Chcemy przeżywać je w duchu solidarności i braterstwa, na miarę możliwości wspierając tych, którym jest teraz szczególnie trudno” – czytamy w nowym dekrecie podpisanym przez abp. Stanisława Gądeckiego.

 

Metropolita poznański uważa, że przyjęte w archidiecezji reguły bezpieczeństwa i higieny są wyrazem wzajemnej odpowiedzialności. Przypomina, że udzielił już dyspensy od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. osobom w podeszłym wieku i kobietom w stanie błogosławionym, osobom z objawami infekcji i tym, które czują wielką obawę przed zarażeniem.

„W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. «strefie czerwonej» udzielam ponadto ogólnej dyspensy od wspomnianego obowiązku osobom przebywającym w takiej strefie w okresie jej obowiązywania” – czytamy w dokumencie.

Dekret przypomina o konieczności dezynfekcji rąk i używaniu maseczek podczas liturgii, także przez koncelebransów, a także o należytym zabezpieczeniu konfesjonałów.

W związku z uroczystością Wszystkich Świętych abp Gądecki zachęca wiernych do rozłożenia odwiedzin grobów na dłuższy okres czasu oraz do nieorganizowania nabożeństw na cmentarzach z licznym udziałem wiernych.

W najbliższym roku w archidiecezji poznańskiej nie będzie też wizyty kolędowej w tradycyjnej formie, W zamian duszpasterze zaproszą mieszkańców do kościołów w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św.

 

 

KAI, PCh24.pl

RoM

 

 


DATA: 2020-10-16 10:53
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylko że Wyszyński wierzył w Boga i Bogu oraz w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.
3 miesiące temu / Do PrPr
 
Kardynał Wyszyński przewraca się w grobie jak na to patrzy z góry. Ależ mamy pasterzy.Pierwszy wyrywny bp.Ryś ,a póżniej przewodniczący Episkopatu Gądecki- to chyba wilki w owczej skórze.Pod pozorem troski o wiernych - kabaret. Jest podpisany konkordat , więc co ma rząd do kościoła.W każdej parafii powinien decyzje podejmować proboszcz i wierni
3 miesiące temu / Kristel
 
I tak powoli, kroczek po kroczku, Kościół katolicki w Polsce staje się Kościołem państwowym zarządzanym przez centralne władze świeckie, a biskupi przyjmują rolę urzędników państwowych. I jak widać, czują się z tym bardzo dobrze.
3 miesiące temu / rec
 
No to teraz napewno PANDEMIA już ustanie. Polacy
3 miesiące temu / Armani
 
Ten wirus jest mega pobożny. Najwięcej jest go w kościołach. Gdyby był Wyszyński w życiu by na to nie pozwolił.
3 miesiące temu / PrPr
 
@minimax, no właśnie, po Vaticanum II mamy komunizm- Kościół bohatersko walczy z problemami, które sam stworzył vide tabernakulum z boku i gdzie tu klęknąć, jak się zachować itp., wcześniej wszystko było jasne i czytelne.
3 miesiące temu / miguel
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.