DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Rząd chiński zakazał obecności wojskowej USA w Hongkongu. Co z umową handlową?

Rząd chiński zakazał obecności wojskowej USA w Hongkongu. Co z umową handlową?
Zdjęcie ilustracyjne U.S. Navy Photo by Chief Photographer's Mate Daniel Smith. [Public domain]

Pekin zabronił amerykańskim okrętom wojennym i samolotom wojskowym zatrzymywania się w Hongkongu. Decyzja ta została podjęta po tym, jak Waszyngton uchwalił akty prawne wspierające trwające tam protesty.

 

- W odpowiedzi na nieuzasadnione zachowanie strony amerykańskiej chiński rząd od dziś postanawia zawiesić rozpatrywanie wniosków amerykańskich statków wojskowych i samolotów chcących odwiedzić Hongkong – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying na konferencji prasowej w Pekinie. Hua ogłosiła również, że Pekin nałoży sankcje na kilka amerykańskich organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka, które monitorują protesty w Hongkongu i informują o nich - donosi CNN.

 

Rząd chiński oskarżył organizacje pozarządowe o wspieranie „ludu antychińskiego” i podżeganie protestujących do popełniania „ekstremalnych zbrodni” w dążeniu do oddzielenia Hongkongu od Chin.

 

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o prawach człowieka i demokracji w Hongkongu, która pozwala Waszyngtonowi obłożyć sankcjami chińskich urzędników. Nowa ustawa zezwala również na cofnięcie specjalnego statusu handlowego Hongkongowi w związku z naruszeniami praw człowieka.

 

Zdaniem chińskiej rzecznik, ​​to „poważne naruszenie prawa międzynarodowego i podstawowych norm rządzących stosunkami międzynarodowymi, a także ingerencja w wewnętrzne sprawy Chin”. Wezwała Stany Zjednoczone do „naprawienia” swoich błędów i „zaprzestania ingerencji w chińskie sprawy wewnętrzne”. - Chiny w razie potrzeby podejmą dalsze kroki i utrzymamy (Hongkong) dobrobyt, stabilność, suwerenność, bezpieczeństwo i rozwój naszego kraju - dodała.

 

Amerykańska regulacja pojawiła się niecały miesiąc po tym, jak chiński prezydent oznajmił, że chce sfinalizować umowę handlową z Amerykanami. Prawo „nie poprawia sytuacji, ale zobaczymy, co się stanie” – komentował ustawę w sprawie Hongkongu prezydent USA Donald Trump, rozmawiając z dziennikarzami.  Dwóch urzędników amerykańskich zasugerowało, że jeszcze w tym roku może udać się zawrzeć umowę z Pekinem, w zależności od działań Chin.

 

Póki co Waszyngton i Pekin nie podpisały nawet tak zwanej „fazy pierwszej” umowy handlowej ogłoszonej w październiku, która wzbudziła nadzieję na deeskalację przedłużającej się wojny handlowej. Globalna gospodarka drży z każdą salwą podwyżek taryf ze strony dwóch największych gospodarek świata. - Chińczycy zawsze negocjują. Jestem bardzo szczęśliwy z powodu miejsca, gdzie się znajdujemy – oznajmił Trump, przygotowując się do wyjazdu z Białego Domu na szczyt NATO w Londynie. - Chińczycy chcą zawrzeć umowę. Zobaczymy co się stanie – dodał.

 

Prezydent Chin Xi Jinping w zeszłym miesiącu zaznaczył, że chce wypracować umowę handlową z Waszyngtonem. W międzyczasie wybuchły jednak szersze napięcia dwustronne wśród działań legislacyjnych USA wspierających protestujących w Hongkongu i atakujących obozy reedukacyjne dla ujgurskich mniejszości etnicznych w zachodnim regionie Xinjiang.

 

W zeszłym tygodniu Trump podpisał nową regulację wspierającą protestujących w Hongkongu i zagroził Chinom możliwymi sankcjami z powodu naruszenia praw człowieka. Ostatni zakaz Pekinu wpływania amerykańskich statków wojskowych do portów w Hongkongu oraz odwiedzania wyspy przez samoloty amerykańskie, a także zapowiedź obłożenia sankcjami wybranych podmiotów amerykańskich, szkodzących Chinom, nieco oddala sprawę zawarcia porozumienia

 

Senat Stanów Zjednoczonych we wrześniu przyjął ustawę o prawach człowieka, która wzywa Chiny do położenia kresu „arbitralnym zatrzymaniem, torturom i prześladowaniom” Ujgurów oraz innych mniejszości muzułmańskich. Projekt ustawy jest wciąż rozpatrywany przez Izbę Reprezentantów.

 

Hu Xijin, redaktor naczelny „Global Times” napisał we wtorek na Twitterze, że Chiny mogą zakazać wszystkim amerykańskim posiadaczom paszportów dyplomatycznych odwiedzania Xinjiang, a także mogą nałożyć ograniczenia wizowe na amerykańskich ustawodawców i urzędników za „odrażające działania” wobec Xinjiang.

 

Eksperci i ludzie bliscy Białego Domu uważają, że umowa handlowa Chiny-USA może zostać podpisana dopiero w przyszłym roku. Ale doradca Trumpa  Kellyanne Conway przekonuje, że może do niej dojść jeszcze w tym roku.

 

Źródło: bignewsnetwork.com, reuters.com

AS

Czytaj także:
DATA: 2019-12-03 10:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

demokratycznie wybrany polskojęzyczny rząd powinien brać przykład z Chin jak należy prowadzić politykę zagraniczną.
7 miesięcy temu / Rocky
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.