DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Korzenie polskości

Mariusz Affek

Rytuał koronacyjny królów polskich


Postępujące zeświecczenie państwa, a tym samym pozbawianie instytucji i ceremonii państwowych wszelkich oznak ich związków z Kościołem i z szeroko rozumianą sferą duchowości, nie jest jeszcze może w Polsce aż tak bardzo widoczne – a to na skutek szczególnej roli Kościoła w życiu narodu polskiego pod zaborami, w latach obu wojen światowych i pod rządami komunistycznego zniewolenia. Tymczasem w Europie Zachodniej owa sekularyzacja staje się coraz bardziej powszechna, przenikając do różnych dziedzin życia. Nawet do samych obrzędów objęcia tronu przez nowych europejskich władców, również tych wywodzących się z katolickich dynastii, wielce zasłużonych dla naszej cywilizacji i kultury.

I tak właśnie w katolickich, wydawałoby się, państwach, takich jak Hiszpania czy Belgia, już wiele lat temu zrezygnowano całkowicie z obrzędu królewskiej koronacji (aby rzekomo nie ranić uczuć obywateli-ateistów oraz tych, którzy wyznają inną wiarę czy religię) i zastąpiono ją uroczystością w parlamencie, dokąd przybywa nowy król, składa laicką przysięgę na wierność konstytucji i wygłasza przemówienie nienazywane nawet „mową tronową”. Podobnie rzecz się ma w krajach protestanckich, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, gdzie odbywają się jeszcze koronacje w Opactwie Westminster­skim i gdzie tego typu uroczystości mają nadal charakter sakralny.

Nie bez celu będzie więc przypomnieć, że już od wczesnego średniowiecza każda koronacja stanowiła zarówno obrzęd religijny posiadający odrębną liturgię, jak i akt państwowy o najwyższej randze. Następowało tam zatem specyficzne połączenie regni („panowania”) z sacerdotio („kapłaństwem”), a prawo kanoniczne ściśle łączyło się z prawem świeckim stanowionym w państwie. A chociaż sama koronacja nigdy nie została przez Kościół zaliczona do sakramentów, to jednak najważniejszym punktem rytu było zawsze namaszczenie olejami świętymi, dające monarsze sakrę i czyniące z niego pomazańca Bożego.
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

IV Konwencja Genewska głosi, że „mocarstwo okupacyjne nie może dokonywać deportacji lub przesiedlenia części własnej ludności cywilnej na terytorium przez nie okupowane”. Tymczasem Izrael buduje osiedla dla żydowskich osadników na ziemiach uznawanych przez społeczność międzynarodową za okupowane. Postanowienie tysięcy nowych domostw we Wschodniej Jerozolimie zapowiedział właśnie premier Binjamin Netanjahu.

 
 

Synod Amazoński wzbudził ogromne emocje wśród katolików na całym świecie. W związku z tym zarówno postępowcy jak i konserwatyści w wielkim napięciu oczekiwali na publikację adhortacji papieża Franciszka podsumowującą obrady biskupów. Czy któraś ze stron ma powody do zadowolenia po poznaniu treści papieskiego dokumentu? Czy czeka nas powtórka sprzed kilku lat, czyli walka na interpretacje jak w przypadku adhortacji „Amoris Laetitia”? Na program „Ja Katolik” zapraszają Krystian Kratiuk i gość specjalny Paweł Chmielewski.

 

W odpowiedzi na indyjskie zbrojenia pakistańska armia uczyniła krok naprzód i z powodzeniem zakończyła test nowych rakiet zdolnych przenosić głowice nuklearne.

 

Czy przyjazd do Polski nawróconej aborcjonistki Abby Johnson zmieni sposób spojrzenia wielu Polaków na aborcję? Czy tzw. kompromis w tej sprawie przestanie być wreszcie synonimem spokoju społecznego, a stanie się powodem do wstydu? I czy zmiana ta dokonać się może już w maju, przy wyborczych urnach?

 

Popularność Abby Johnson w Polsce i na świecie świadczy o sukcesach amerykańskiego ruchu pro-life. Dotarł on nawet na szczyty władzy, gdy 25 stycznia w Marszu dla Życia w Waszyngtonie - jako pierwszy prezydent – wziął udział Donald J. Trump. Ów symboliczny sukces amerykańskiego ruchu obrońców życia pokazuje, że wywieranie presji na polityków odnosi skutki – wizerunkowe ale nie tylko. Działalność obrońców życia w Stanach przekłada się również na zmniejszenie liczby aborcji i prawa ograniczające mordowanie nienarodzonych. Co na to polscy politycy, ślepo zapatrzeni w Amerykę, ale jednocześnie niezdolni do wyjścia poza kompromis aborcyjny?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.