DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Rycerska szkoła otwiera podwoje

Rycerska szkoła otwiera podwoje
Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Doskonalenie się w rycerskim kunszcie to po części sport. Mamy do czynienia wszak z treningiem ogólnorozwojowym. Jednak nie jest to zwykła dyscyplina sportowa. Ma ona swój fundament w średniowiecznej historii – podkreśla Sławomir Moćkun z Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej, koordynator Grunwaldzkiej Akademii Miecza.


Czym jest Grunwaldzka Akademia Miecza?

Grunwaldzka Akademia Miecza jest projektem mającym zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się walkami rycerskimi, oraz pogłębienia wiedzy i znajomości historii Polski. Nade wszystko dziejów miejsc, z których pochodzą.

 

W jaki sposób Akademia zamierza zrealizować te cele?

Rozpoczynamy od czterech trzydniowych obozów rycerskich. Podczas nich wraz z czołówką najlepszych trenerów walk rycerskich będziemy szkolić adeptów rycerskiego rzemiosła. Być może z czasem i oni przekażą zdobytą podczas Akademii wiedzę kolejnym, i tym samym dotrze ona do jeszcze większej liczby zainteresowanych. Ponieważ każdy rycerz powinien nie tylko doskonalić swój wojenny kunszt, ale i potrafić odnaleźć się na dworze, uczestnicy Grunwaldzkiej Akademii Miecza wezmą udział w warsztatach średniowiecznych tańców. Nasi podopieczni zostaną także wyposażeni w konieczną wiedzę historyczną, tak by samodzielnie mogli sobie radzić w życiu rycerskim.

 

Czy jest to projekt skierowany dla początkujących, czy dla doświadczonych rycerzy?

W środowisku rycerskim była duża przerwa pokoleniowa. Po obchodach 600 lecia bitwy pod Grunwaldem w 2010 roku sporo osób do tej pory angażujących się w rekonstrukcje – także ze względu na wiek – zrezygnowało. Przełożyło się to na liczbę uczestników turniejów rycerskich. Powoli zaczynało brakować młodych rycerzy. Jedną z przyczyn były zmiany, jakim podlegały sposoby spędzania wolnego czasu przez młodzież. Wielu z przedstawicieli młodego pokolenia woli przesiadywać przed komputerem niż bawić się na podwórka. My chcemy temu problemowi zaradzić i zaproponować osobom nie mającym do tej pory styczności z rycerską tradycją zainteresowanie się nią i wejścia na drogę życia rycerskiego. Program nasz adresowany jest dla osób od 18 do 30 roku życia i zapewniam, że każdy, kto weźmie udział w Akademii znajdzie coś interesującego dla siebie, niezależnie od stopnia wtajemniczenia w rycerski fach.

 

Można jeszcze dołączyć do warsztatów?

Zaczynamy 7 lutego w Niedzicy, kolejne zgrupowanie odbędzie się w Olsztynku i Mrągowie. Zakończymy w Kownie. Nasz projekt ma charakter międzynarodowy, współpracujemy bowiem z litewskimi partnerami. Przygotowaliśmy dla uczestników warsztatów 40 miejsc. Po kilku godzinach przyjmowanie zgłoszeń lista była pełna. Zatem nie ma już niestety możliwości dołączenia do tej edycji Akademii. W maju planujemy warsztaty dla łuczników i już wkrótce ogłosimy nabór na te zajęcia. Przygotowujemy także ligę turniejową obejmującą trzynaście turniejów rycerskich, rozgrywających się od Kowna po Prabuty. Jestem w trakcie uzgadniania szczegółów tego przedsięwzięcia, podczas którego także początkujący adepci rycerskiej sztuki będą mogli pogłębiać swoją wiedzę i szkolić umiejętności.

 

W jaki sposób rycerskie rzemiosło, może być interesująca dla młodzieży?

Doskonalenie się w rycerskim kunszcie to po części sport. Mamy wszak do czynienia z treningiem ogólnorozwojowym. Jednak nie jest to zwykła dyscyplina sportowa. Ma ona swój fundament w średniowiecznej historii. Dlatego w Grunwaldzkiej Akademii Miecza kładziemy nacisk nie tylko na fizyczną stronę, ale także na edukacyjny i patriotyczny wymiar naszych działań, łącząc rozwój sprawnościowy z intelektualnym.

 

 

Rozmawiał Łukasz Karpiel


DATA: 2014-01-08 15:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejną przyczyną, dla której ubywa ochotników do podjęcia rzemiosła rycerskiego są PIENIĄDZE. Nie każdego stać na konia i pełny rynsztunek. :(
ponad 6 lat temu / Venatrix
 
Tak Tak, Adam wie co mówi :) Ramona, może Chrześcijaństwo to nie kółko, ale dzisiejsi mężczyźni już w ogóle nie potrafią walczyć, w sumi to lepiej im wychodzi opieka nad dziećmi niż walka, co więc złego w tym aby w taki sposób obudzić w nich na nowo ducha walki, męstwa? Czy Pan Jezus był tylko miły i uśmiechnięty jak te wszystkie panie z kółek różańcowych? - Oczywiście nic złego o nich nie chcę powiedzieć, ale chyba wiadomo o czym mówię
ponad 6 lat temu / Anna
 
Idiotyzmy i dziecinada, kocham średniowiecze, ale ono się skończyło i nie wróci, a chrześcijaństwo to nie kółko rekonstrukcyjne. pozdrawiam
ponad 6 lat temu / Ramona
 
W taki oto sposób Bóg Wszechmogący odnawia ducha rycerskiego w Jego ukochanym i wybranym narodzie, bo On wie, że niedługo każdy polski mężczyzna będzie musiał stanąć w obronie swojej rodziny, wartości, Ojczyzny... Nadejdzie taki dzień, że każde miasto, każda miejscowość, wystawią swoje rycerskie chorągwie do walki z wielkim, dobrze zaplanowanym przez szatana uciskiem naszego narodu... DEUS SPES MEA >>> Bóg jedyną nadzieją
ponad 6 lat temu / Adam
 
+
ponad 6 lat temu / elek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.