DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Ruszyły warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi. Gościem specjalnym jest abp Guido Pozzo

Ruszyły warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi. Gościem specjalnym jest abp Guido Pozzo
Zdjęcie archiwalne. Fot. Ars Celebrandi.pl/RorateCaeli

W sanktuarium maryjnym w Licheniu rozpoczęły się piąte warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi. Ich celem jest nauka celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Bierze w nich udział ponad 200 uczestników z kraju i zagranicy, m.in. z Białorusi, Niemiec, Szwecji, Francji, Estonii i Korei Południowej.

 

Gościem specjalnym tegorocznych warsztatów jest abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. Wśród ponad 200 uczestników znaleźli się kapłani, diakoni, a także członkowie służby liturgicznej. W ramach Ars Celebrandi odbywają się też warsztaty chorału gregoriańskiego dla śpiewaków. Codziennie księża celebrują Msze święte w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a także śpiewają oficjum godzin brewiarzowych. Zaplanowano również kazania rekolekcyjne dla wszystkich uczestników.

 

Warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi zostały zainicjowane pięć lat temu przez wiernych świeckich w odpowiedzi na słowa papieża Benedykta XVI: „To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas, i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane, lub wręcz uznane za niegodziwe”.

 

W tym roku warsztaty Ars Celebrandi nabierają szczególnej rangi, gdyż odwiedzi je abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, zajmującej się katolikami przywiązanymi do tradycyjnej liturgii. Na 18 lipca zaplanowano prelekcję arcybiskupa. Po zakończeniu spotkania, hierarcha odprawi w bazylice Matki Bożej Licheńskiej Mszę św. pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a wieczorem będzie przewodniczył nieszporom pontyfikalnym w kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

 

W podróży do Lichenia abp. Pozzo towarzyszy dominikanin o. Vincenzo Nuara, również pracownik Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. 17 lipca o. Nuara odprawi w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Licheniu Mszę św. solenną w rycie dominikańskim (w tym dniu w kalendarzu rytu dominikańskiego przypada wspomnienie liturgiczne bł. Czesława). Ryt dominikański jest autonomicznym łacińskim rytem liturgicznym, oficjalnie obowiązującym w zakonie dominikańskim od połowy XIII wieku do 1969 roku.

 

Błogosławieństwa i patronatu honorowego warsztatom udzielił ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering. Co roku warsztaty gromadzą dużą grupę duchownych i świeckich, którzy uczą się na nich celebrowania Mszy św., służenia do niej, a także śpiewu liturgicznego, zwłaszcza chorału gregoriańskiego. Za ich organizację odpowiada stowarzyszenie wiernych Una Voce Polonia, należące do międzynarodowej federacji Foederatio Internationalis Una Voce, uznawanej przez watykańską Kongregację Nauki Wiary za oficjalną reprezentację świeckich katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 40.  Bóg żywy

 

Bóg żywy

 

Polonia Christiana nr 53. Wierność Kościołowi i granice posłuszeństwa

 


DATA: 2018-07-24 10:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@leo Ale kto mówi tutaj o zapraszaniu na warsztaty ateistów czy agnostyków? ja znam wielu głęboko wierzących Katolików którzy chcieli by pojechać na warsztaty jednak cena jest dla nich za wysoka przy ich zarobkach jeżeli pojadą na warsztaty to nie będą mieli co jeść syty nie zrozumie głodnego. Cena warsztatów powinna być taka by każdy Katolik mógł w nich uczestniczyć a dla ubogiej młodzieży z ubogich rodzin powinny być za darmo znam młodych ambitnych ludzi z ubogich rodzin którzy marzą o takich warsztatach i nauce liturgii ale są za biedni i jak się okazuje za skromnie ubrani by przekroczyć licheńskie progi osób tam żyjących podobno w ubóstwie. Jeżeli wysoka cena warsztatów jest celowa i ma na celu tworzenie jakiejś elitarnej grupy dla wyselekcjonowanych zamożnych osób to takie coś moim zdaniem mija się z celem tradycję należy promować na szeroką skalę by uratować kościół i wiarę Polaków a nie tworzyć jakąś quasi masonerię dla katolików.
ponad 2 lata temu / tradi
 
---tradi no i dobrze. Jedna inicjatywa nie wyczerpie całej Tradycji.Należy zabrać się za organizowanie takich seminariów Tradycji w każdej poważnej diecezji.Ja zorganizowałem już "3 mikro ars celebrandi". Należy zabrać się do organizowania a nie do narzekania, gdyż albo chcemy korzystać hojnie z bogactwa Kościoła albo czekamy na zmiłowanie gminy żydowskiej.Pieniądze muszą się znaleźć na ten szlachetny cel i to najlepiej takie które nie będą wymagały zapraszania agnostyków czy niewierzących muzyków i ceremoniarzy. Kyrie elejson - i do pracy.
ponad 2 lata temu / Leo
 
Piękna inicjatywa ale niewielu na nią stać gdyż cena udziału w warsztatach jest za wysoka bo którego przeciętnego Polaka stać na wyjazd na warsztaty za 590zł nie licząc ceny dojazdu przy zarobkach 1200zł na miesiąc. To jest właśnie powód dla którego tradycja Katolicka w Polsce jest nadal zbyt mało znana a na takie spotkania jeżdżą jak na razie Katolicy z wyższych sfer czyli na zasadzie prawdziwy tradycyjny Katolicyzm dla wszystkich ale nie dla każdego. A tych mniej zamożnych zapraszamy na nową mszę gdzie? a no w swojej przecudownej charyzmatycznej parafii gdzie będziemy wznosić nasze dłonie do Pana i grać na naszych fajnych oazowych gitarach a co będzie grane? barka lub góralu czy ci nie żal i tak to niestety w praktyce wygląda.
ponad 2 lata temu / tradi
 
Piękna inicjatywa, widać w tym Ducha Bożego!
ponad 2 lata temu / some1
 
Szczesliwi ,ktorzy maja dostep,mozliwosc uczestnictwa w tych warsztatach.Nie zapominajcie w modlitwach za tych ktorzy nie maja mozliwosci uczestnictwa nawet w jednej Mszy trydenckiej chocby bardzo chcieli i musza coraz czesciej patrzec na Komunie swieta "do raczki" tudziesz keyboardzik a gdzie niegdzie gitarka ,ponoc takie dyrektywy z gory.Ale w tych oparach modla sie do Boga za takie dziela i w nich uczestniczacych.
ponad 2 lata temu / Nick
 
Brawo za inicjatywę.
ponad 2 lata temu / nola
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.