DZIŚ JEST:   05   KWIETNIA   2020 r.

Niedziela Palmowa
Św. Wincentego Ferreriusza
Św. Katarzyny Thomas
 
 
 
 

Rusza społeczna akcja odnowy kapliczek! Niech będzie to dar na 1050 rocznicę Chrztu Polski

Rusza społeczna akcja odnowy kapliczek! Niech będzie to dar na 1050 rocznicę Chrztu Polski
By Jerzy Opioła (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

Przydrożne kapliczki są nieodzownym elementem polskiego krajobrazu. To przy nich w wielu miejscowościach kultywowana jest tradycja majówek, to tam wciąż odmawia się modlitwę różańcową czy zanosi modły w chwilach zagrożeń. Niektóre zapomniane, przy innych wciąż pojawiają się świeże kwiaty i świece. Wszystkie na swój sposób piękne i warte tego, by odzyskały dawny blask. Może być to pięknym akcentem roku jubileuszowego!

 

Rozpoczynająca się akcja przywracania świetności kapliczkom w darze na 1050. rocznicę Chrztu Polski nie ma ograniczeń terytorialnych, a inicjatywa kierowana jest do lokalnych społeczności. – Zwracamy się do ludzi dobrej woli, by w swoim najbliższym otoczeniu odnaleźli zapomniane kapliczki, krzyże, figury świętych związane z chrześcijaństwem. Proponujemy, by w miarę dostępnych możliwości organizować się w grupy, które zajmą się renowacją tych zapomnianych obiektów, dla zachowania ich dla potomnych – podkreślił Jan Bąk, inicjator akcji.

 

Takich obiektów jest w Polsce wiele. Część kapliczek ma swojego właściciela, ale są też takie, których przynależności nie sposób określić, ale są pielęgnowane przez ludzi dobrej woli. Część obiektów – jako zabytkowe – może być objętych nadzorem konserwatorskim, stąd ważne jest, by przy podjęciu inicjatywy mieć na uwadze obowiązujące prawo i etykę chrześcijańską. – Chcemy dotrzeć z informacją o akcji do jak najszerszego kręgu osób. Sami jesteśmy ciekawi na jaki odzew możemy liczyć. Jest oczywistym, że wszelkie prace muszą być podejmowane przez lokalne społeczności, a my będziemy starali się zebrać informacje o podjętych inicjatywach w jednym miejscu na stronie internetowej – podkreślił Bąk.

 

Dlatego warto udokumentować stan kapliczki przed i po renowacji. Cenne mogą okazać się też wszelkie doświadczenia związane z procedurą odnowy. Takie uwagi od prekursorów mogą ułatwić działania kolejnych społeczności.

 

Jak zauważył Bąk, koszty renowacji kapliczek mogą być różne. Czasem są to naprawdę symboliczne kwoty. Ważne jest to, by w roku jubileuszowym podjąć dzieło oraz to, by wszelkie prace uzgadniać z właścicielami kapliczek, duszpasterzami czy też stosowanymi władzami. –- Najbliższe miesiące będą okresem zbierania informacji o grupach, które mamy nadzieję będą się organizować tak, by w okresie letnim można było realizować odbudowę. Sądzę, że grudzień 2016 roku to termin zakończenia naszej inicjatywy i czas na jej podsumowanie – dodał inicjator akcji.

 

Informacje na temat akcji oraz dane kontaktowe, na które można składać zgłoszenia można znaleźć na: miedniewicenoc.com

 

Marcin Austyn
DATA: 2016-01-18 07:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mieszkam blisko Warszawy.Opiekuję się kapliczką. W listopadzie ub. roku została odnowiona. Ma ponad 100 lat. Nie brakuje tam kwiatów.W czasie wojny kładli przy niej zamordowanech w walce.To miejsca historyczne. Pan Jezus i Matka Boża cały czas są w nich obecni i żywi. Gdyby tam leżał twój rodzic, dziecko, jakbyś się zachował? Co byś myślał(a)? Zapalił byś znicz? Umył kapliczkę? Dołożył się do Jej odnowienia? Wypielił byś zielsko i zagrabił? Zamiast kupić kwiaty na grób rodzica, męża, czy dziecka, zapalić im znicz - pieniądze można oddać biednym. Proszę Was jak piszecie to najpierw pomyślcie co w życiu jest ważne i ważniejsze. W mojej gminie jest wiele wiosek i wszyscy o kapliczki i krzyże dbają, co bardzo cieszy.
ponad 4 lata temu / polka
 
U nas na Podkarpaciu ludzie bardzo szanują i cenią przydrożne kapliczki i Krzyże.W lecie otoczone są świeżymi kwiatami, przez prawie cały rok palone są świece. W maju,czerwcu i pażdzierniku zbieramy się co wieczór na nabożeństwa bo do koscioła jest daleko.W lipcu,sierpniu i wrześniu modlimy się w piątki i niedziele.Bardzo kochamy swoje kapliczki,dbamy o nie ,bo one są wizytówką nas mieszkanców. ps.w jednej z kapliczek mamy rzezbioną w drewnie lipowym ufundowaną w 2013 r.MATKĘ BOSKĄ WSPOMOŻYCIELKĘ WIERNYCH wysokosci 2.20 cm.Dziękuję że mogę podzielić się nasza radością, popieram akcję całym sercem. SZCZĘŚC BOŻE WSZYSTKIM !!!
ponad 4 lata temu / sasiadki
 
w zeszłym roku postanowiliśmy odnowić i upiększyć kapliczki w swojej wiosce.UDAŁO SIĘ.Koszt nie był był aż tak wielki,za to pracy było sporo,ale teraz nasza wieś cieszy się że dwa Krzyże I dwie kapliczki są pięknie zadbane.
ponad 4 lata temu / sasiadki
 
niech ta wiadomość stanie się naprawdę zaczątkiem zjednoczenia się Polaków przeciwko tym którzy zawsze chcieli nas zniszczyć... nas, naszą Ojczyznę i naszą wiarę katolicką...nie przejdzie.... Polska zawsze wierna sobie i chrześcijaństwu....my jesteśmy u siebie i to inni mają nas słuchać a nie my innych... popatrzcie internauci na Niemcy, Francję i Szwecję....chcielibyście tam dzisiaj żyć... bo ja nie....w niedziele byłem na Mszy Świętej w moim rodzinnym dużym mieście...pełen kościół ludzi... tego się boją mieszacze...nas wierzących i praktykujacyh Polaków starajacych sie żyć wedle dziesięciu przykazań i Nowej Ewangelii..a wszystko zaczyna sie od przydrożnych kapliczek... pamiętajcie to Rodacy...
ponad 4 lata temu / nonpossumus
 
Przypomnieliście moje stare zobowiązanie.Za to szanuję i cenię PCh24.
ponad 4 lata temu / Leo
 
AMDG = Któż przeciw nam, gdy On z nami!?! Zbożne i chwalebne dzieło! Może Szanowna Redkacja PCh powinna wesprzeć tę ideę!?!
ponad 4 lata temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.