DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2018 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Rusza proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Sudoła

Rusza proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Sudoła
fot. raichinger / sxc.hu

Uroczyste otwarcie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła odbędzie się 19 marca br. w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wraz z biskupem seniorem Edwardem Frankowskim, zachęcają do modlitwy o pomyślny przebieg procesu beatyfikacyjnego.


Ks. Stanisław Sudoł urodził się 16 marca 1895 roku w Zembrzy koło Raniżowa. Uczęszczał do szkoły ludowej w pobliskiej wsi Zielonka, następnie do Gimnazjum w Rzeszowie i w Przemyślu. W 1915 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1919 r. z rąk świętego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Pracował duszpastersko w parafiach: Rakszawa, Wiązownica i Dzikowiec.


„Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz – miłujący Ewangelię, katecheta i budowniczy kościołów. Ludność wiejska powierzonych mu parafii mogła zawsze korzystać z jego posługi sakramentalnej i kompetentnych rad” – głosi komunikat Kurii Diecezjalnej.


„W latach 1922-1944 pracował w Wiązownicy, skąd 20 lipca 1944 r. musiał uciekać przed wyrokiem śmierci ze strony Ukraińców” – czytamy na stronie Zespołu Szkół w Dzikowcu, który nosi imię ks. Sudoła. „Patron był celującym uczniem i wspaniałym księdzem, oddanym bez reszty Bogu i ludziom, wśród których przyszło mu pełnić służbę kapłańską. Jest dla nas niedościgłym wzorem skromności, życzliwości dla ludzi, umiłowania przyrody, swej ziemi rodzinnej, wierności zasadom wiary chrześcijańskiej oraz poświecenia się służbie Bogu i ludziom”.


Dzikowianie wspominają księdza, jako człowieka głębokiej wiary, niezmordowanego spowiednika, który wyczuwał myśli ludzi. Gdy rozpoczynał swoją posługę w Dzikowcu, parafianie byli zdziwieni tym, że o piątej rano można go było spotkać w konfesjonale. W Wielkim Poście już o godz. 4.30, przed Najświętszym Sakramentem adorował Jezusa, leżąc krzyżem pół godziny. Ks. Sudoł zakończył swoje życie 19 marca 1981 r.KAI

mat


DATA: 2014-03-12 15:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Będę się modlić w intencji beatyfikacji Ks. Prałata Stanisława Sudoła chciałabym dożyć TEGO DNIA...
ponad 4 lata temu / parafianka z Nowej Sarzyny
 
Najciekawsze. Stosunek do Mszy Świętej. I jaką odprawiał? Autentycznie mnie to ciekawi. Ale to wyjaśni nowy proces z promotorem sprawiedliwości.
ponad 4 lata temu / Leo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.