DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 

Rusza polska aplikacja przeciw dezinformacji dotyczącej pandemii. Czy nie naruszy wolności słowa?

Rusza polska aplikacja przeciw dezinformacji dotyczącej pandemii. Czy nie naruszy wolności słowa?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Garik Barseghyan)

Polska Agencja Prasowa oraz GovTech Polska uruchamiają narzędzie do zwalczania internetowej dezinformacji dotyczącej SARS-CoV-2.


#FakeHunter to aplikacja, dzięki której każdy użytkownik sieci uzyska możliwość zgłaszania treści uznanych przez niego za wątpliwe. Materiały zostaną zweryfikowane, a internauta uzyska odpowiedź.


Obawy o dezinformację dotyczącą koronawirusa SARS-CoV-2 opierają się m.in. na stanowisku WHO, która stwierdziła zaobserwowanie zjawiska „infodemii”. Polega ona na pojawianiu się wielu informacji dotyczących aktualnej pandemii. Niestety nie wszystkie doniesienia są wiarygodne, co może rodzić panikę lub w inny sposób stanowić stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób oraz funkcjonowania gospodarki na całym świecie.


Właśnie dlatego PAP oraz GovTech (program realizowany przez Zespół działający w Kancelarii Premiera pod patronatem Prezesa Rady Ministrów) uruchamiają #FakeHunter. W ramach specjalnej aplikacji weryfikacją informacji budzącej niepokój zajmą się eksperci Polskiej Agencji Prasowej i liderzy opinii. Pomoże im 300 wolontariuszy.


Bez wątpienia aplikacja ułatwi zapobieganie rozprzestrzenianiu się kłamstw, pogłosek i półprawd, których źródła można upatrywać zarówno w naiwności lub niekompetencji, jak i w obcych agenturach zainteresowanych społeczną destabilizacją. Z drugiej jednak strony funkcjonowanie narzędzia może wywoływać obawy o bezpieczeństwo wolności słowa, zaś inicjatorzy projektu muszą przygotować się na wiele pytań dotyczących stosowanej metodologii i być otwartymi na społeczne żądania dotyczące transparentności prowadzonych działań.

 

Źródło: zachod.pl
MWł

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.Czytaj także:
DATA: 2020-04-08 13:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Demokracja bez warto,sci przeradza się w jawny bądź zakamuflowany totalitaryzm" Papierz Jan Paweł II Rządy wielu zamieniają się w tyranię "Św Tomasz z Akwinu o Państwie
6 miesięcy temu / Tomasz
 
Kapusie wszystkich krajów, łączcie się!
7 miesięcy temu / Kapuś
 
Śmiechu warte! Ludzie, którzy pojedyńczym rowerzystom, czy spacerowiczom każą wlepiać mandaty zdyskredytowali się kompletnie!
7 miesięcy temu / Jacek
 
To nie JPii jest autorem tej tezy, ale Platon, tak co najmniej . . .
7 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Materiały zostaną zweryfikowane, a internauta uzyska odpowiedź.A kto te matetiały będzie weryfikował - sztuczna inteligencja czy grono eksperckie? A internauta będzie kapusiem, mądralą czy supermózgiem? Obłęd! Patrzcie na ręce Ministra Cyfryzacji. Uważnie patrzcie. Wotum nieufności dla niego.
7 miesięcy temu / Szyszka
 
Papierz Jan Paweł II "Demokracja bez wartości przeradza się w jawny bądź zakamuflowany totalitaryzm " konserwatywny filozof "demokracja to uperfumowany trup"
7 miesięcy temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.