DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Rusza COP24. Tego nie wiesz o konferencji klimatycznej ONZ

Rusza COP24. Tego nie wiesz o konferencji klimatycznej ONZ
źródło: pixabay.com

W niedzielę w Katowicach rozpoczęła się oenzetowska konferencja klimatyczna, której ustalenia mogą mieć fatalne skutki także dla polskiej gospodarki.

 

COP24 to nieformalna nazwa 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu. Stronami konwencji są niemal wszystkie państwa świata, a jej celem jest zapobieganie „niebezpiecznej” ingerencji człowieka w klimat.

 

Jak czytamy na oficjalnej stronie COP24, konferencje te podejmują „decyzje niezbędne do zapewnienia skutecznego wykonania postanowień Konwencji oraz regularnie dokonują przeglądu wykonania tych postanowień”. Celem tegorocznego zjazdu jest przyjęcie tzw. Reguł Katowickich umożliwiających wdrożenie Porozumienia paryskiego z 2015 roku, którego zamierzenia mówią to tym, by do 2100 roku klimat ocieplił się o nie więcej niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu do epoki przedprzemysłowej.

 

Chodzi o to, by w 2050 roku wszystkie emisje dwutlenku węgla były wychwytywane z atmosfery. Reguły Katowickie będą przypisywały poszczególnym państwom konkretne działania w tym zakresie po 2020 roku, co będzie możliwe dzięki wypracowaniu metodologii liczenia emisji CO2.

 

Katowicka konferencja zostanie wzbogacona o trzy perspektywy: rozwój elektromobilności, sprawiedliwa i solidarna transformacja chroniąca klimat, która nie uderzy w gospodarkę oraz rola lasów w ochronie klimatu.

 

Czego chce ONZ?

Aktualnie emisje CO2 osiągnęły historyczny poziom ponad 53 mld ton. Zdaniem UNEP, agendy ONZ ds. środowiska, zmniejszenie emisji tzw. gazów cieplarnianych do atmosfery należy wymusić z jednej strony poprzez zwiększanie obciążeń fiskalnych energetyki zasilanej paliwami kopalnymi, a z drugiej strony poprzez hojne dotowanie energetyki opartej o odnawialne źródła energii. Na to – zdaniem ekspertów ONZ – trzeba wydawać aż 2,4 biliona dolarów rocznie (to więcej niż roczny PKB Włoch).

 

Problem polega na tym, że jednak nie wszyscy zgadzają się z obliczeniami, które mówią o wpływie emisji CO2 na klimat. Na przykład Biały Dom czy William Happer, emerytowany profesor Uniwersytetu Princeton. Ten ostatni twierdzi, że dwutlenek węgla nie jest zanieczyszczeniem, a zmniejszenie jego emisji wywoła ograniczenie produkcji rolnej oraz że ludzkość nie jest w stanie wpływać na klimat.

 

Co zrobi UE?

Niestety, w histerycznych działaniach dotyczących „walki z klimatem” prym wiedzie Unia Europejska. 28 listopada br. Komisja Europejska przyjęła strategię dla klimatu do 2050 roku pt. „Czysta planeta dla wszystkich”. Bruksela chce, by do 2030 roku kraje UE zmniejszyły emisje CO2 o 40 proc., a na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do zera do 2050 roku ma zostać wydawana astronomiczna kwota nawet 290 mld euro rocznie (to więcej niż połowa rocznego PKB Polski). Pieniądze te miałyby pochodzić od firm i z budżetów gospodarstw domowych.

 

Co na to Polska?

W szczególnie ciężkim położeniu, jeśli chodzi o ambicje Brukseli i ONZ, znajduje się Polska, która w prawie 80 proc. energię elektryczną wytwarza z wysokoemisyjnego węgla. Nie sztuką bowiem jest zarżnąć gospodarkę w imię wydumanych celów klimatycznych. Przedstawiony kilka dni temu przez Ministerstwo Energii projekt Polityki Energetycznej Państwa zakłada stopniową redukcję wytwarzania energii z węgla przy jednoczesnym uruchomieniu sześciu bloków jądrowych w perspektywie do 2043 roku. Z kolei lądowe elektrownie wiatrowe mają zostać zastąpione farmami wiatrowymi na morzu oraz fotowoltaiką. Łączne nakłady inwestycyjne w energetyce do 2040 roku oszacowano na około 400 mld zł.

 

Z kolei na katowickiej konferencji ważne jest, by światowi decydenci zgodzili się uznać zalesianie za istotny element kompensacji emisji CO2 do atmosfery, o co będą walczyć polscy negocjatorzy.

 

Od 2 do 14 grudnia br. Katowice goszczą 26 tys. przedstawicieli z około 190 krajów, w tym prezydentów, premierów oraz ministrów od spraw środowiska i klimatu. Zgodnie z zapowiedziami pojawi się również sekretarz generalny ONZ Antonio Gutierres. Wiadomo natomiast, że nieobecni będą najważniejsi politycy świata: prezydent USA Donald Trump, prezydent Rosji Władimir Putin, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

I bardzo dobrze. W tej sytuacji istnieje większa szansa, że szczyt zakończy się niepowodzeniem, skoro przez poważne państwa nie jest traktowany poważnie. To przesunie w czasie wdrażanie w życie absurdalnych celów klimatycznych, które nie na żarty zagrażają światowej gospodarce, a w tym także polskiej.

 

Zorganizowanie COP24 w Katowicach będzie kosztowało polskich podatników co najmniej 260 mln zł.

 


Tomasz Cukiernik

 

 

Zobacz także: Czy klimatyczny szczyt COP24 w Katowicach spełni nadzieje finansjery?

 

  


DATA: 2018-12-03 07:43
AUTOR: TOMASZ CUKIERNIK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

C chcę przedstawić swój punkt widzenia na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Jeśli państwo pamiętają za socjalizmu nie było problemu ze smogiem. Problem pojawił się kiedy przystąpiliśmy do UE.Polacy poczuli powiew wolności i ruszyli na zachód po tanie samochody.Po kilkunastu latach zakupili tego złomu ponad 15 milionów.Jak się w niedługim czasie okazało ten złom z Niemiec emituje tyle dwutlenku węgla że Polska paląc węglem nie wyemitowała przez 50 lat tyle CO 2 co przez te kilkanaście lat.Z powyższej obserwacji można dokładnie wyliczyć jaki procent zanieczyszczeń CO 2 wyemitowało spalanie węgla a ile spalanie zdezelowanych samochodów z silnikiem Diesla.Kilka lat temu Amerykanie wykryli celowe zaniżanie emisji CO 2 przez samochodowe koncerny Niemieckie i z tego tytułu wypłacili miliardowe odszkodowania Amerykanom.Ciśnie się na usta pytanie, ile wypłacili Polakom?
6 miesięcy temu / markopolak
 
Był kiedyś taki pomysł: połączenie elektrowni atomowej, konwencjonalnej, kopalni węgla i zakładów chemicznych. Elektrownia atomowa z gorącymi reaktorami dla produkcji prądu ale i produkcji wodoru i tlenu przy wykorzystaniu ciepła odpadowego. Tlen idzie do elektrowni konwencjonalnej spalającej węgiel w czystym tlenie. Mamy dzięki temu prawie czyste CO2, z drugiej strony wodór z atomówki. To razem, czyli dwutlenek węgla i wodór umożliwia chemikowi wyprodukować to i owo... Pomysł podobno polski. Miała być taka instalacja w okolicach Oświęcimia, niestety miała być.....
6 miesięcy temu / west
 
Panie Tomaszu, zapraszam na COP, a następnie proszę o zdanie relacji co tam soe wydarzyło
6 miesięcy temu / Jurek
 
Co do meritum zgadzam się, ale ciekaw jestem jak obliczono ile dokładnie będzie kosztowała organizacja COP24 i czy uwzględniono fakt, że przyjeżdża kilka tysięcy ludzi, którzy będą nocowali w hotelach, za które zapłacą czy będą jedli w restauracjach, w których również zapłacą. To dlatego Katowice organizują masę targów i innych imprez masowych np. w Spodku - to po prostu im się opłaca mimo, że z budżetu idą na to spore pieniądze.
6 miesięcy temu / Akwin
 
Ekowariactwo na całego. Małe info, dla rozjaśnienia tego eko-kłamstwa: Dwutlenek węgla stanowi 0.03% objętości atmosfery ziemskiej. Jest gazem śladowym.Aczkolwiek niezbędnym. Żadna ludzka działalność nie jest w stanie w skali globalnej powiększyć tego stężenia. Ale eksplozja wulkanu już tak. W ciągu doby :-)
6 miesięcy temu / Em.
 
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, stąd histeria eurokołchozu. Ziemia od milionów lat wchodzi na przemian w okresy ocieplenia i zlodowacenia i człowiek nie ma na to wpływu, jeśli w ogóle to minimalny. Sensowna wypowiedź znanego klimatologa, żeby szykować się na ochłodzenie, bo brak plam na Słońcu bardziej mnie przekonuje niż to zebrane w Katowicach eko oszołomstwo.
6 miesięcy temu / finka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64519"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.