DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Runął sufit w jednym z najstarszych maltańskich kościołów – przypadek czy znak?

Runął sufit w jednym z najstarszych maltańskich kościołów – przypadek czy znak?
fot. independent.com.mt

W maltańskim kościele Ta’Giezu w miejscowości Rabat runęła na ziemię część sufitu. Gruzy spadły na ołtarz. Do wydarzenia doszło około 1:30 w nocy z wtorku na środę. Wszystkie Msze święte zaplanowane na środę zostały odwołane. Zniszczenia w jednym z najstarszych kościołów na Malcie zaniepokoiły władze kraju. Powstaje pytanie czy to wydarzenie to czysty przypadek czy może znak od Boga w związku z odejściem biskupów od tradycyjnego nauczania oraz zalegalizowaniem przez rząd związków homoseksualnych na równi z rodziną?


Posługujący w kościele franciszkanin ojciec Martin Coleiro dostrzegł zajście w środowy ranek, gdy przyszedł odprawić zaplanowaną na szóstą Mszę świętą. W rozmowie z reporterami wyglądał na wyraźnie zszokowanego.

Ta’Giezu to jeden z najstarszych kościołów w wyspiarskim kraju. Na szczęście z racji pory wydarzenia nikt w świątyni nie zginął. Straty materialne szacuje się na setki euro. Kościół przez lata podlegał pracom konserwacyjnym. Ostatni z projektów renowacyjnych został zakończony w grudniu.


W sprawie tej wypowiedziały się już maltańskie władze. Rząd zapowiedział wysłanie pracowników, by ci mogli dokonać prac naprawczych. Świątynię odwiedzili też premier Joseph Muscat wraz z ministrem transportu Ianem Borgiem, mieszkającym w Rabacie. Premier zapowiedział, że „nie pozostawi franciszkanów samych z tym problemem”. Podkreślił, że kościół to element narodowego dziedzictwa kraju i rząd pomoże lokalnej wspólnocie w przywróceniu go do porządku.


Warto postawić sobie pytanie czy wydarzenia w maltańskiej świątyni to czysty przypadek? Czy może swego rodzaju znak z Nieba służący jako przestroga dla tamtejszej hierarchii. Wszak złożony z dwóch biskupów Episkopat Malty należy do awangardy walki o liberalną interpretację adhortacji Amoris Laetitia.


W styczniu biskupi maltańskiego kraju ogłosili, że „znajdująca się w separacji lub rozwiedziona osoba żyjąca w nowym związku, zdecyduje się z odpowiednio poinformowanym i oświeconym sumieniem uznać i wierzyć, że znajduje się w pokoju z Bogiem, to nie może zostać wykluczona od uczestnictwa w sakramentach pokuty i Eucharystii”.


Dokument ten wywołał sprzeciw, także wśród części seminarzystów. Do tej krytyki odniósł się między innymi biskup Gozo Mario Grech. Zwolenników zachowania tradycyjnej dyscypliny określił mianem proroków zagłady. Podkreślił, że skupiają się oni na literze prawa, lekceważąc jego ducha. Jego zdaniem przez swoje działanie „koncentrują się na pomyłkach, zamiast docenienia wysiłków, jakkolwiek małych ale szczerych, podejmowanych przez osoby pragnące stanąć na własnych nogach”. 


W tym roku maltański parlament zdecydował również, że na wyspie legalne będą tzw. homo-związki. Akurat tę decyzję biskupi stanowczo potępili.Źródła: independent.com.mt / pch24.pl

mjend 
DATA: 2017-08-24 14:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@r, nie tylko wieża. Cały Kościół jest "posoborowy" i to nie tylko po jednym soborze, ale po wielu.
ponad 2 lata temu / sp
 
@sp: a-propos "przedsoborowej" wieży. Kościół Katolicki kiedyś był "przedsoborowy". Ale obecnie jest "posoborowy". Tak więc ta "przedsoborowa" wieża obecnie należy do Kościoła "posoborowego" :)
ponad 2 lata temu / r
 
@Dardilly, gdyby tu miało być prównanie do zasłony przybytku, to pękło by tabernakulum... Jest jednak w całości, jak się wydaje wedle zdjęcia. Natomiast przyczyną mogą być zaniedbania, nieuwaga ludzka, ale również nienawiść szatana do miejsca, na którym sprawowana była codziennie Ofiara. Znak może być więc - jak u Daniela - zapowiedź zniesienia codziennej Ofiary, a w Jej miejsce zalegająca ohyda spustoszenia.
ponad 2 lata temu / sp
 
@Paweł, dlaczego "musiała"? Przecież była przedsoborowa...
ponad 2 lata temu / sp
 
Dzięki Bogu - jak widać na zdjęciu - ołtarz ocalał. Po uprzątnięciu gruzu Msze można odprawiać.
ponad 2 lata temu / Kazimierz
 
@sp W Gorzowie była tylko jedna, przedsoborowa, a więc musiała spalić się właśnie ta. Tutaj rąbnęło w jedno miejsce z dwóch. Dlaczego właśnie w to?
ponad 2 lata temu / Paweł
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.