DZIŚ JEST:   16   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Cypriana, męczennika
Św. Korneliusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 57  >   ŚWIAT

Jan Bereza

Rumuńskie marzenie

#HISTORIA    #EUROPA    #RUMUNIA

Duma z własnej tradycji, wywodzonej od czasów rzymskich i walecznych Daków dających odpór wojskom Imperium Rzymskiego, do dzisiaj buduje tożsamość Rumunów i ich przywiązanie do samodzielności. Teraz cywilizacyjnym wyzwaniem dla narodu rumuńskiego i licznych mniejszości narodowych jest walka z zepsuciem moralnym i jego skutkami – brakiem poszanowania dla prawa państwowego i praw naturalnych chroniących rodzinę i życie każdego człowieka.

 

Rumunia jest nam bliska i zarazem nieznana, szczególnie w warstwie mentalnej i cywilizacyjnej. Pokonując trasy Siedmiogrodu, Dobrudży, Karpat, Bukowiny, Niziny Wołoskiej czy rumuńskiej części historycznej Mołdawii stopniowo nabieramy pokory wobec własnej niewiedzy i podziwu dla bogactwa kulturowego narodów zamieszkujących dzisiejszy obszar tego państwa. Osadnictwo polskie w Rumunii skupia się na Bukowinie, która stała się domem dla rodaków szukających skrawka ziemi lub pracy w kopalniach soli.

 

 

Turystyczne odkrywanie Rumunii przez Polaków dokonuje się stopniowo, ale zwiedzając ten kraj, warto zobaczyć coś więcej niż cerkwie, zamki i przyrodę wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO… Zrozumienie mentalności narodu rumuńskiego nie jest jednak łatwe, szczególnie gdy nie uchwyci się najważniejszych cezur budujących relacje wewnątrz zróżnicowanego narodowo, politycznie i religijnie społeczeństwa rumuńskiego.

 

 

Co pewien czas odgrzewa się ducha Wielkiej Rumunii na potrzeby propagandowe, jak chociażby z okazji walki o fotel prezydencki w roku 2014. Korzenie takiego myślenia sięgają czasów drugiej wojny światowej. Wielka Rumunia rozciągała się wówczas na terenach, które po wojnie weszły w skład ZSRS – północnej Bukowiny, Besarabii i ziemiach obecnej Ukrainy między Mołdawią a Odessą, włącznie z tym miastem, okupowanym w czasie wojny przez wojska rumuńskie.

 

 

Dowodem na żywotność marzeń o Wielkiej Rumunii jest brak uregulowania w formie traktatu przebiegu granic między Rumunią a Mołdawią. Władze Rumunii nie godzą się na ustalenia sankcjonujące zapisy paktu Ribbentrop‑Mołotow z roku 1940. Zachowanie to ma w sobie coś więcej niż tylko gest i pozostawienie sprawy poszerzenia terytorium Rumunii na wschód jako otwartej. To także przejaw dumy narodowej, która nie dopuszcza poddania się rozstrzygnięciom gwałcącym prawo międzynarodowe i interes państwa.

Pożywka ideowa ma jednak odwrócić uwagę od życiowych problemów – braku pracy, masowej emigracji na Zachód, raka korupcji zagnieżdżonego w każdym miejscu – od szkół i uczelni, poprzez administrację i gospodarkę aż po służbę zdrowia. Spośród krajów Unii Europejskiej Rumunia mieści się w niechlubnej pierwszej czwórce liderów korupcji – wraz z Bułgarią, Grecją oraz Włochami.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Australijczycy zapowiedzieli kontynuację zeszłorocznej akcji „Różaniec do granic” – „OzRosary#53”. 13 października będą modlić się o ochronę ich kraju i jego mieszkańców oraz o świętość życia i małżeństwa. Celem inicjatywy jest także oddanie Australii Niepokalanemu Sercu Maryi.

 
 

Podczas sobotniego Marszu dla Życia w Zurychu zwolennicy swobody zabijania dzieci poczętych  dążyli do rozbicia manifestacji obrońców życia. Policja zabezpieczająca marsz została obrzucona butelkami, kamieniami i petardami. W wielu miejscach płonęły śmietniki. Zaatakowani też zostali przybyli na miejsce strażacy.

 

Wskutek szerzenia się tzw. imprez „chemsex” dla homoseksualistów, podczas których ich uczestnicy narkotyzują się i współżyją z wieloma partnerami na raz, w zastraszającym tempie rośnie liczba osób zarażonych wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową w Europie – alarmują lekarze.

 

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet w specjalnym liście zauważył, że reformy wynikające z obrania przez Kościół w Niemczech tzw. „drogi synodalnej”, mogą nie być „eklezjologicznie ważne”.

 

Światowa Organizacja Zdrowia od lat dąży do wprowadzenia międzynarodowego prawa do aborcji oraz podważenia pierwszoplanowej roli rodziców w wychowaniu i edukacji swoich dzieci. Pretekstem do tego może się okazać organizowane pod koniec września Spotkanie Wysokiego Szczebla w sprawie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Służyć temu ma także listopadowy szczyt ONZ w Nairobi. Te działania międzynarodowych organizacji nie spotkały się, jak na razie, z reakcją władz Polski.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.