Rumuński senat odrzucił dwa projekty ustaw o związkach partnerskich. Zmiany prawne nakazał w zeszłym roku Sąd Konstytucyjny Rumunii – informuje „Gazeta Polska Codziennie”.
Pierwszy z projektów regulował kwestie dziedziczenia majątku w sytuacjach związanych z przemocą domową, wsparciem niepełnosprawnego partnera czy pakietów społecznych przyznawanych osobom w związkach partnerskich. Drugi projekt zakładał możliwość zawarcia związku partnerskiego przez osoby zarówno różnej jak i tej samej płci.
Wesprzyj nas już teraz!
Do odrzucenia obu projektów doszło w zeszłym tygodniu. Z Senatu trafią do Izby Deputowanych, gdzie zdecyduje się ich przyszłosci. Jest jednak mało prawdopodobne by posłowie przyjęli nowe prawo. Zajęcie się kwestią zrównania w prawie homozwiązków z małżeństwami została zadecydowana przez Sąd Konstytucyjny Rumunii w 2018 roku. Sąd nakazał zmianę w prawie „zrównującą związki homoseksualne i heteroseksualne”.
Działania władzy sądowniczej zdają się odbiegać od postulatów rumuńskiego narodu. Społeczeństwo domagało się zmiany definicji małżeństwa w Konstytucji jako „związek mężczyzny i kobiety”. Dotychczasowa definicja obejmuje pojęcia „związek małżonków”. Ze względu na zbyt niską frekwencję wyniki referendum nie zostały uznane za wiążące.
Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”
PR