DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 

Rumuni chcą bronić tożsamości małżeństwa. 3 miliony podpisów za zmianą Konstytucji

Rumuni chcą bronić tożsamości małżeństwa. 3 miliony podpisów za zmianą Konstytucji
#DZIECI    #RODZINA    #EDUKACJA    #WYCHOWANIE    #KONSTYTUCJA    #RUMUNIA    #OBRONA    #ORDO IURIS    #ZMIANA

Środowiska prorodzinne w Rumunii zabrały ponad 3 miliony podpisów pod wnioskiem dotyczącym wprowadzenia zmian w Konstytucji. Chcą, by ustawa zasadnicza potwierdzała tożsamość małżeństwa jako związek kobiety i mężczyzny oraz wzmacniała prawa rodziców. Obywatelską inicjatywę chcą zablokować politycy.

 

Rumuńska „Koalicja dla Rodziny” w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, postuluje wpisanie do Konstytucji Rumunii poprawki potwierdzającej tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Pod wnioskiem udało się zebrać sześciokrotnie więcej podpisów niż wymaga tego ustawa. Po raz pierwszy w historii Rumunii tak duża liczba obywateli poparła inicjatywę wprowadzenia poprawki do Konstytucji.

 

W lipcu 2016 roku Sąd Konstytucyjny uznał, że obywatelski projekt nowelizacji Konstytucji spełnia wszystkie wymagania prawne i zezwolił na dalsze jego procedowanie. Warto tu wspomnieć, że to Instytut Ordo Iuris przedstawił Sądowi Konstytucyjnemu Rumunii opinię prawną popierającą projekt, jako zgodny z prawnomiędzynarodowymi zobowiązaniami Rumunii oraz umacniający prawa człowieka.

  

Kolejnym krokiem powinno być uchwalenie zmiany Konstytucji przez rumuński parlament. Potrzebna jest do tego 2/3 głosów zarówno w Izbie Deputowanych, jak i w Senacie. Jeśli dodatkowo większość głosujących w referendum opowie się „za”, a Sąd Konstytucyjny Rumunii stwierdzi ważność referendum konstytucyjnego, Konstytucja Rumunii zostanie zmieniona.  Liderzy Koalicji dla Rodziny liczyli, że parlament zatwierdzi inicjatywę jeszcze w tym miesiącu, tak aby referendum mogło odbyć się w ostatnią niedzielę maja.

 

Mimo tak silnego głosu obywateli, przedstawiciele rumuńskiego parlamentu wskazują na  rzekome trudności. Twierdzą, że obie Izby nie mają kompetencji do dalszego procedowania wniosku. - Zgodnie z Konstytucją Rumunii, to właśnie parlament Rumunii jest wyłącznie właściwy do uchwalenia zmiany Konstytucji, która następnie podlega obligatoryjnemu zatwierdzeniu w drodze referendum. Podawanie chybionych argumentów prawnych jest jedynie zasłoną dla politycznie motywowanej niechęci do samego projektu i próby zablokowania zmian w Konstytucji, którym sprzeciwiają się środowiska lewicowe – ocenia dr Marcin Olszówka z Instytutu Ordo Iuris.

 

Niestety, jeśli parlament złamie konstytucję i nie będzie procedował projektu, to nie ma możliwości pociągnięcia go do odpowiedzialności prawnej. Pozostaje jedynie odpowiedzialność polityczna przed wyborcami.

 

Źródło: Instytut Ordo Iuris

MA


DATA: 2017-04-28 11:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "51210"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.