DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 71  >   TEMAT NUMERU: CZY MIĘSOŻERCA MOŻE BYĆ ZBAWIONY?

Ruch ekologiczny – współczesna pseudoreligia?

Ruch ekologiczny – współczesna pseudoreligia?
źródło: pixabay.com

Ekologizm to całościowy światopogląd noszący znamiona religii. Jego zwolennicy oferują własną wizję raju i upadku, a także kodeks moralny, rytuały i proroków, a nawet obraz końca świata.

 

Ekologizmu nie należy mylić z ekologią, czyli nauką badającą funkcjonowanie przyrody i jej strukturę. Ekologizm bowiem w swej skrajnej postaci jawi się wręcz jako ruch quasi‑religijny. Co więcej, wiele jego aspektów dotyka kwestii obecnych także w chrześcijaństwie, choć postawionych na głowie. Znajdziemy tu wszak miejsce na moment upadku niszczącego pierwotny raj – acz chodzi w nim o coś zupełnie innego niż u chrześcijan, jako że dla ekologistów korzeń wszelkiego zła stanowi industrializacja. Przemysł, nowoczesna technologia, wzrost liczby ludności – a więc to, co rozumiemy przez czynienie sobie ziemi poddaną (Rdz 1, 28) – w ich optyce oznacza odwrót od rzekomej złotej ery harmonii z naturą. To, co powszechnie nazywa się postępem cywilizacji, dla wyznawców ekoreligii stanowi regres.

 

Ekologistyczne grzechy

Ekologiści mają nie tylko swój raj utracony, lecz również system nakazów i zakazów o charakterze moralnym. Do tych ostatnich coraz częściej należy choćby latanie samolotem czy spożywanie mięsa. Za szczególnie poważny grzech uznają ekologiści posiadanie dzieci, a w każdym razie licznego potomstwa. To zaś nic innego jak odwrócenie Bożego nakazu z Księgi Rodzaju: Bądźcie płodni (Rdz 1, 28).

 

Jeden z guru radykalnej ekologii, Paul Ehrlich mówił o zagrożeniu bombą P, czyli bombą populacyjną. Mawiał on, że Ziemia ma raka, tym rakiem jest człowiek. Z kolei w Programie ekologii głębokiej Arne Naessa i George’a Sessionsa z roku 1984 czytamy, że rozwój ludzkiego życia jest zgodny z substancjalnym obniżeniem ludzkiej populacji. Rozwój nieludzkiej populacji wymaga takiego obniżenia. Polityka musi zostać zmieniona.

 

Czyż więc można się dziwić, że – zdaniem wyznawców ekoreligii – dzieci to najgorsza rzecz, jaką można zrobić dla środowiska (jak deklaruje Verena Brunschweiger, była posłanka niemieckiej SPD, a obecnie nauczycielka)? Przecież jedno dziecko mniej – jak twierdzi Sarah Harper z Uniwersytetu w Oxfordzie – ogranicza ślad węglowy powstały wskutek działań rodzica o 58 ton dwutlenku węgla rocznie…

 

Jakie środki posłużą do realizacji tych planów radykalnych ekologistów? Bezsprzecznie grzeszne z chrześcijańskiego punktu widzenia. Trudno wszak wyobrazić sobie dążenie do radykalnego obniżenia populacji ludzkiej bez uciekania się do aborcji czy choćby antykoncepcji.

 

Tymczasem – jak zauważa w książce Świadek wieku Alain Besancon – dwie wielkie ideologie XX wieku stawiały sobie cele eksterminacyjne: nazizm dążył do zniszczenia narodu żydowskiego, a następnie Słowian, natomiast komunizm – tych, których posiadł duch kapitalizmu, a to mogli być dokładnie wszyscy. Myśl o masowym ograniczeniu liczby ludności nie była od razu oczywista. Wynikało to raczej logicznie z rozwoju tych ideologii. Tymczasem skrajni Zieloni, owi wyznawcy „głębokiej ekologii”, mówią po prostu, iż skoro Ziemię zamieszkuje sześć miliardów ludzi, to jest ich zdecydowanie za dużo. Powinno bowiem być sześćset milionów. Oznacza to, że należałoby zabić dziewięćdziesiąt procent ludzkości lub pozwolić im umrzeć. Aby, rzecz jasna, oswobodzić Ziemię.

 

Nakazy i rytuały

Ekologizm to jednak nie tylko zakazy, lecz także nakazy, rytuały. Używanie ekologicznych środków transportu czy jedzenie ekoproduktów to „dobre uczynki” ekologistów. Wśród ekonakazów (i rytuałów zarazem) kluczową rolę odgrywa segregacja śmieci. Nie chodzi tu jedynie o samo segregowanie – może słuszne, a może i nie. Sęk w tym, że recycling staje się swego rodzaju papierkiem lakmusowym moralności. Osoby niespełniające tego nakazu narażają się na moralne oburzenie ze strony purytańskich strażników nowej moralności. W Nowym Wspaniałym Świecie Ekologicznym kluczowym probierzem etyki staje się śmietnik. Kto nie segreguje, niech lepiej przemyka się czarną nocą, najlepiej w masce chroniącej przed złym okiem sąsiada (i śmietnikowych kamer)!

 

Ekologistyczny ascetyzm

Religia ekologizmu wzywa więc do postawy quasi-ascetycznej, polegającej na ograniczeniu się do konsumpcyjnego minimum. Chodzi o ascetyzm w pełni altruistyczny (dla planety!), a tym samym beznadziejny (niewiele zmienia i nie daje wiecznej nagrody). Ascetyzm ten oferuje człowiekowi poczucie moralnej wyższości, lecz w istocie poniża go i wykorzystuje. Jednostka zerem, jednostka bzdurą – skądś już to znamy. A skąd? Z poematu Włodzimierz Iljicz Lenin Władimira Władimirowicza Majakowskiego.

 

Wizja końca

Ekologiści – podobnie jak wyznawcy tradycyjnych religii – wierzą również w wizję końca. Ten zaś – jak przekonują – nastąpi już wkrótce. Myślenie w kategoriach bliskiej „apokalipsy” – jeśli nie miarkowane chrześcijańską nadzieją i miłością – sprzyja postawie fanatycznej i rzeczywistemu oddzielaniu się od ludzi. Krótko mówiąc: sprzyja mentalności sekciarskiej. To także stanowi antytezę katolicyzmu (katolicki – znaczy powszechny!). Oto kolejna ponura pieśń dobiegająca z głębin Mordoru.

 

A Pan Bóg?

Na koniec jeszcze jedna kwestia – gdzie we współczesnej ekoreligii miejsce dla Boga? Odpowiedzmy krótko: a czyż Ziemia nie pełni Jego roli? Już samo określenie „Matka Ziemia” świadczy o jej personifikacji, prostą drogą zmierzającej ku deifikacji.

 

Nie, to zbyt daleko posunięte twierdzenie – ktoś zaoponuje, dowodząc, że ekologizm to raczej zastępcza forma kultu dla niewierzących, słabo wierzących bądź wierzących nietradycyjnie. Czyż nie skłaniają się ku niemu często ludzie powtarzający za bohaterem Tako rzecze Zaratustra Fryderyka Nietzschego: wreszcie, abym wam, przyjaciele, całkowicie me serce objawił: jeśliby bogowie byli, jakżebym ja zniósł, abym bogiem nie był! A więc nie ma bogów?

 

W pewnym sensie tak – ekologizm staje się kultem dla tych, którzy kultem gardzą i nie chcą go praktykować. Problem w tym, że religijność stanowi część ludzkiej natury. Odrzucając Boga, człowiek z miejsca zaczyna czcić pieniądze, gwiazdy rocka, gwiazdy na niebie, ideologie polityczne, siebie samego, albo… Ziemię. Chętniej nazwie się ateistą, gdyż to brzmi dumniej niż poganin. Niewiele to jednak zmienia.

 

Marcin Jendrzejczak – dziennikarz, publicysta, doktor historii myśli politycznej. Autor książki Kulturowe korzenie demokratycznego kapitalizmu według Michaela Novaka.

 

 

Więcej na temat „kultu Matki Ziemi”; nowej świeckiej religii, jaką jest weganizm; humanizacji zwierząt; animalizacji człowieka oraz innych zagrożeń dla ludzkiego życia oraz naszej wolności i godności można przeczytać w najnowszym numerze magazynu „Polonia Christiana”.

 

W numerze m.in. Bogdan Dobosz przedstawia ekoterror, jaki w ostatnim czasie zapanował we Francji, co widać nie tylko w polityce i mediach, ale również… na pogrzebach.

 

Piotr Doerre zwraca uwagę, że ekototalizm to naturalne następstwo dotychczasowych rewolucji spod znaku neomarksistowskiego materializmu i ewolucjonizmu, zgodnie z którymi „najwyższą wartością jest Ziemia”, do której człowiek nie pasuje. „Czyż ratowanie świata, jego klimatu, bogactwa rośli i miliardów czujących istot – zwierząt, nie jest celem wystarczająco szczytnym, by w jego imię przekonstruować struktury społeczne, ekonomiczne i polityczne”? – pyta autor.

 

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr alarmuje, że kult Gai powoli, ale systematycznie, zastępuje wiarę w Boga, a dr Marcin Jendrzejczak i Piotr Relich rozprawiają się z tezami Szymona Hołowni na temat Sądu Ostatecznego i udziału, jaki – jego zdaniem – będą w nim miały „zwierzęta, jakie spotkaliśmy na swej życiowej drodze”.

 

Najnowszy numer magazynu „Polonia Christiana” jest dostępny w Księgarni „Polonia Christiana” – zarówno w formie tradycyjnej (papierowej) jak i elektronicznej.

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Segregacja śmieci to nic nowego; w bogatych krajach prowadzi się ją już od dawna. Oszczędzanie zasobów Ziemi jest jak najbardziej w porządku i jest to na pewno działanie pobożne. Z drugiej strony, są państwa, w których segregacją i odzyskiem zajmują się firmy lub osoby fizyczne, i też przynosi to niezłe rezultaty. Oczywiście w Polsce nic nie może być normalnie. Dlatego śmieci segregowane są u nas droższe. Ale to jest wina 1. braku zakładów do przetwarzania surowców wtórnych, 2. korupcji i nienormalności w samorządach. Ciekawe, że nie ma problemu ze złomem metalowym?
11 miesięcy temu / Republikanin
 
Michael Wolf - odnośnie segregacji. Było tak że śmieci były niesegregowane i jechały na nowoczesną sortownię. Potem zrobili reformę i śmieci są sortowane ale w nagrodę że im sortujemy płacimy 5 razy drożej. To naprawdę urocze. Jak nie kochać reform? Wiem co piszę bo płacę za śmieci.
11 miesięcy temu / Jot
 
Aj waj - jakie zatem będą mieli przesłanie dla rabina z Australii który ma 17-cioro dzieci? Czy to przesłanie nie będzie w takim razie antysemityzmem? Czy to co wobec Żydów jest antysemityzmem wobec innych jest troską o planetę? Czy Żydzi w takim razie to ludzie czy nad ludzie? Czy można mieć różne normy wobec różnych narodów i nie być rasistą?
11 miesięcy temu / Jot
 
Są tacy którzy dobrze zarabiają na segregacji śmieci ale nie jest to racjonalne. Do takich wniosków doszli holendrzy i inwestują w ekologiczne spalarnie zamiast segregacji. A w Polsce dzięki działalności lasów państwowych zachowaliśmy 100proc. rodzimych gatunków w przeciwieństwie do tych krajów w UE, które krytykują nasze lasy.
11 miesięcy temu / Ekolog
 
Szczerze mówiąc: jeśli ktoś nawet segregację śmieci uznaje za podejrzaną, to polecam kubek zimnej wody... To, że ludzie zniszczyli ziemię, wytępili tysiące gatunków zwierząt i roślin w imię swojej tępoty i zachłanności, że eksterminowali całe narody w imię jakichś idei i wizji, to fakt bezdyskusyjny . Nie szukajmy kolejnych demonów, bo nasze własne mają się bardzo dobrze...
11 miesięcy temu / Michael Wolf
 
Ruch sprzedajny na pasku ekoterrorystów sponsorowany przez Sorosa i jego pracodawców.
11 miesięcy temu / ecodrive
 
 

Zgodnie z poniedziałkowym wyrokiem federalnego sądu apelacyjnego, dwa amerykańskie stany – Teksas i Luizjana – mogą pozbawić aborcyjną sieć Planned Parenthood finansowania w ramach państwowego systemu MedicAid.

 
 

Australijskie linie lotnicze Qantas w związku z koronawirusem chcą dokonać zmian w regulaminie podróży międzynarodowych. Na pokład samolotów firmy mogłyby wejść tylko osoby, które będą posiadały ważne szczepienie na COVID-19. Podobne rozwiązania mają planować inni międzynarodowi przewoźnicy.

 

 

Blisko dwie trzecie akcji Ruchu, największego dystrybutora prasy, przechodzi w ręce Orlenu. Zdecydowało o tym Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki przeżywającej od dawna poważne problemy finansowe.

 

Najlepsi katoliccy publicyści: Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Krystian Kratiuk komentują najważniejsze wydarzenia w Kościele ostatnich dni. Zobacz program "Ja, katolik. EXTRA".

 

Przedstawiciele Kościoła i innych wyznań uzgodnili wczoraj z francuskim ministrem spraw wewnętrznych protokół umożliwiający wznowienie publicznych ceremonii. W wieczornym przemówieniu telewizyjnym głos na ten temat ma zabrać we wtorek prezydent Emmanuel Macron.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.