DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

RPA: Zulusi bronią praw białych farmerów. Powód jest bardzo prozaiczny

RPA: Zulusi bronią praw białych farmerów. Powód jest bardzo prozaiczny
fot. REUTERS/Rogan Ward/FORUM

Nasz naród nie będzie istniał, jeżeli nie będzie jedzenia – ostrzegł władze Republiki Afryki Południowej Goodwill Zwelithini kaBhekuzulu, król Zulusów. Zwelithini sprzeciwia się odbieraniu ziemi białym farmerom, widząc skutki dotychczasowych działań „reformatorskich” rządu w Pretorii.

 

Latem 2018 r. prezydent RPA Cyril Ramaphosa poparł ustawę, dającą możliwość konfiskaty gospodarstw rolnych białym farmerom bez jakiejkolwiek rekompensaty. Odgórna „reforma rolna”, wzorowana na podobnych zawłaszczeniach w czasach komunistycznych w Europie, miała dać ziemię czarnoskórym obywatelom, którzy w czasach apartheidu stanowili biedniejszą część społeczeństwa republiki. Upadek apartheidu w 1994 roku otworzył drogę do władzy Afrykańskiemu Kongresowi Narodowemu, grupującemu nurty lewicowo – liberalne. Od 2002 roku Afrykański Kongres Narodowy oficjalnie nazwał się socjaldemokracją.

 

Rozbieżności między czarnoskórymi obywatelami RPA widoczne były już w czasach walki z apartheidem. Radykalny Afrykański Kongres Narodowy sięgał po drastyczne metody walki z białymi podczas gdy naród Zulusów reprezentował opcję bardziej umiarkowaną. Ich stronnictwo polityczne, Partia Wolności Inkatha, współtworzy rząd, w którym szefem jest prezydent Cyril Ramaphosa z Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

 

Przejęcie przez niego sterów krajem w lutym tego roku znacznie przyspieszyło zmiany gospodarcze, których elementem jest dążenie do przekazania maksymalnie dużej powierzchni gruntów rolnych czarnoskórym mieszkańcom RPA. Forsowanie takiej linii przez władze państwa zachęciło środowiska radykalne do ataków na białych farmerów, odnotowano już zabójstwa i gwałty, których ofiarą byli biali obywatele RPA.

 

W ślad za wykonywaniem rządowego programu zmiany struktury właścicielskiej w rolnictwie republiki, pojawiają się nowe żądania, formułowane przez środowiska lewicowe. Fighters for Economic Freedom wysuwa już kolejne nacjonalizacyjne żądania, m.in. upaństwowienia kopalń i banków z jednoczesną redystrybucją pieniędzy dla czarnoskórych obywateli. Po okresie dobrowolnych reform, polegających na wykupowaniu ziemi od białych farmerów, Afrykański Kongres Narodowy skręcił jeszcze ostrzej w lewo i obrał kurs znany w krajach komunistycznych.

 

Na skutki nie trzeba było długo czekać. Rynkowa cena gruntów rolnych spadła o ok. 30 proc., produkcja rolna w drugim kwartale tego roku była niższa w porównaniu do pierwszego kwartału o 29 proc. Dzieje się tak, mimo że w rolnictwie pracuje już 843 tys. osób – dwa razy więcej niż w górnictwie. Z dużą rezerwą na RPA patrzą też zagraniczni inwestorzy, widząc nacjonalizacyjne zapędy władz. Istnieniu problemu próbuje w oficjalnych wypowiedziach zaprzeczać prezydent Cyril Ramaphosa, który zaklina rzeczywistość i twierdzi, że zmiana właścicieli nie wpłynie na poziom produkcji rolnej.

 

Lider Zulusów, noszący tradycyjny tytuł króla, Goodwill Zwelithini kaBhekuzulu inaczej jednak ocenia sytuację w południowoafrykańskiej republice. Nie tylko jasno zaprotestował przeciwko wywłaszczaniu białych farmerów ale nawet zadeklarował, że Zulusi są gotowi stanąć do walki w obronie białej ludności. Zwelithini zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie socjalistyczna gospodarka i obawia się biedy oraz głodu.

 

Z głosem Zulusów muszą liczyć się liderzy lewicowego Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Zulusi stanowią ponad 20 proc. w 52-milionowym kraju i są największą grupą etniczną. Biorąc pod uwagę ich zdolności organizacyjne oraz udział Partia Wolności Inkatha w koalicyjnym rządzie z Afrykańskim Kongresem Narodowym, ostrzeżenie wygłoszone ustami króla Zulusów musi dać wiele do myślenia dominującej w rządzie lewicy. Tym bardziej, że w przyszłym roku czekają RPA wybory a regres gospodarczy może kosztować Afrykański Kongres Narodowy spadek poparcia.

 

 

Źródło: Parlamentne listy.sk/Hlavne Spravy/srspol.sk

Jan Bereza

 

 

Więcej o sytuacji w RPA znajdziesz TUTAJ

 

 


DATA: 2018-10-15 15:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wychodzi na to że biali górą tylko nie rasisci:-).
4 miesiące temu / L
 
Albo AKN powinien skorygować politykę żeby sukces obalenia apartheidu nie zamienił się dla nich w porażkę.
4 miesiące temu / AL
 
Wczorajsi wrogowie dzisiaj razem walczą o przetrwanie. Bo pojawiło się jeszcze gorsze zło...
4 miesiące temu / Kasandra
 
Nic tylko Afrykański Kongres Narodowy powinien przestać rządzic.
4 miesiące temu / AL
 
Bez białych sobie nie poradzą
4 miesiące temu / XC
 
:)55 milionów ludzi, 5 milionów pracuje, 9 % to biali(przybyli w xv wieku), wszyscy murzyni to legalni i nielegalni imigranci(tam było tylko parę setek buszmenów) nawet Zulusi przybyli tam pod koniec XIX wieku z afryki północnej:)
4 miesiące temu / szpulas11
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.