DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

RPA: sąd umywa ręce w sprawie Janusza Walusia. Decyzję podejmie minister niechętny Polakowi

RPA: sąd umywa ręce w sprawie Janusza Walusia. Decyzję podejmie minister niechętny Polakowi
fot. Grzegorz Roginski / FORUM

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi oraz starań podjętych przez polityków i działaczy społecznych w sprawie zwolnienia z więzienia w Republice Południowej Afryki Janusza Walusia, wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo zabójca czarnoskórego przywódcy komunistycznego Chrisa Haniego nie wyjdzie na wolność.

 

18 sierpnia Najwyższy Sąd Apelacyjny w Bloemfontein wydał orzeczenie w sprawie Polaka, na mocy którego przekazał decyzję o warunkowym zwolnieniu Walusia z południowoafrykańskiego więzienia w ręce Michaela Masuthy – ministra sprawiedliwości RPA.


10 kwietnia 1993 roku padły strzały na przedmieściach Boksburga. Zginął wówczas Chris Hani, przywódca Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej oraz terrorystycznej organizacji Umkhonto we Sizwe (Włócznia Narodu), a jego zabójcą okazał się polski emigrant, Janusz Waluś. Za swój czyn Polak został skazany na karę śmierci zamienioną ostatecznie na dożywotnie więzienie.

 

Jak podaje „Rzeczpospolita” w marcu 2016 pojawiła się szansa, aby Waluś mógł opuścić więzienie. „Decyzję o zwolnieniu podjął wówczas sąd w Tshwane, jednak apelację złożył właśnie Masutha. Została rozpatrzona w maju roku 2017 przez sąd w Bloemfontein, który dwukrotnie odkładał ogłoszenie wyroku, m.in. uzasadniając to koniecznością uzupełnienia dokumentów przez Masuthę” – poinformował dziennik.

 

Pod koniec 2016 roku Waluś zrzekł się obywatelstwa RPA, mając nadzieję, że pomoże mu to w powrocie do Ojczyzny. Działanie to zostało pozytywnie ocenione m.in. przez prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, byłego ministra sprawiedliwości. – RPA może nie być już zainteresowane utrzymywaniem w więzieniu osoby niebędącej obywatelem tego kraju – powiedział w lutym br. Dodał, że gdyby Waluś sam przybył do Polski w czasie zwolnienia warunkowego, to zostałby ponownie osądzony. – Na poczet kary prawdopodobnie zaliczono by mu okres w więzieniu w RPA, chyba że w myśl polskiego prawa nastąpiło przedawnienie – ocenił wówczas Ćwiąkalski.

 

Teraz jednak wydaje się to niemożliwe, a przekazanie losu Polaka w ręce Masuthy praktycznie wyklucza jakąkolwiek szansę na pozytywne dla Walusia rozstrzygnięcia w tej sprawie.

 


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Janusz Waluś. Śladem Wyklętych

 


Źródło: „Rzeczpospolita”, PCh24.pl

TK
  


DATA: 2017-09-05 08:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Waluś nie jest zabójcą, tylko bohaterem i obrońcą wolności. I co, minister Ziobro na to pozwoli? Nie będzie walczył, by polski bohater mógł wrócić do ojczyzny wyzwolonej spod komunistycznego buta?
9 miesięcy temu / Wolnościowiec
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.