DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

RPA: chaos, niebezpieczeństwo na ulicach i długotrwały kryzys gospodarczy

RPA: chaos, niebezpieczeństwo na ulicach i długotrwały kryzys gospodarczy
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (kalhh/GDJ)

Republika Południowej Afryki pod trwającymi od roku 1994 rządami lewicowego Afrykańskiego Kongresu Narodowego pogrąża się w chaosie. Mieszkańcy – szczególnie biali i cudzoziemcy – boją się chodzić po ulicach. Kryzys przeżywa także gospodarka kraju, z którego coraz więcej obywateli chce emigrować.

 

Południowoafrykańska policja przeprowadziła w sobotę i niedzielę w prowincji Gauteng wielką akcję przeciwko przestępcom, w wyniku której zamknięto w aresztach ponad 900 osób. Dzięki weekendowym działaniom służb znaleziono 15 sztuk broni palnej, a władze zapowiadają szybkie postawienie zatrzymanych przed wymiar sprawiedliwości.

 

Gauteng to najbogatsza prowincja RPA, w skład której wchodzi jedna z największych aglomeracji – Johannesburg. Próbę likwidacji grup przestępczych podjęto, aby położyć tamę przemocy oraz pogromom, które miały miejsce w kilku dzielnicach Johannesburga. Według danych policji, zginęło wówczas 12 osób, a grupy bandytów podpalały sklepy należące do obywateli RPA i cudzoziemców.

 

Przyjeżdżający do RPA obcokrajowcy są częstym celem ataków i agresji ze strony grup przestępczych i pojedynczych bandytów. Sprawa stała się szczególnie drażliwa na początku września, gdy prezydent Cyril Ramaphosa z Afrykańskiego Kongresu Narodowego musiał odnieść się do napadów na uczestników międzynarodowego forum ekonomicznego, odbywającego się w jego kraju. Policja podała wówczas informacje o zabitych cudzoziemcach w Pretorii i Johannesburgu.

 

Zdaniem analityków, przyczyną masowej agresji przeciwko obywatelom innych państw jest wysokie bezrobocie i brakiem perspektyw poprawy własnej sytuacji ekonomicznej. Chaosowi w życiu społecznym towarzyszy kryzys ekonomiczny w kraju. Jak podał niedawno Moody’s Investors Service, przedsiębiorstwo energetyczne Eskom, dostarczające ok. 95 proc. energii elektrycznej w państwie, jest obecnie zadłużone na astronomiczną kwotę 30 miliardów dolarów. Wyjściem z trudnego położenia może być sprzedaż tej kompanii energetycznej – należącej od 2002 roku do rządu RPA.

 

 

Źródła: Krasnaja Wiesna / regnum.ru / ANA

Jan Bereza

 

 


DATA: 2019-09-16 14:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

przecież obecny prezyden zabiera ziemie białym. jak sam powiedział nie wzywamy do zabijania białych "jak na razie". syn byłego prezydenta natomias napisał na tłiterze, że białych trzeba zarżnąć oczywiście według twitera nie złamał regulaminu. ostatnio zastzelony został w słynnym w Stellenbosch pan Stefan Smit. zrobili mu nielegalne miasto na farmie i rząd powiedział jest ok! Rząd RPA jest rasistowski a jako ciekawostke powiem ze biali prosili o azyl EU, USA, Australię ale im odmówiono
8 miesięcy temu / tre
 
Czy można się było spodziewać czegoś innego. Komunizm wszędzie prowadzi do nędzy, nawet w najbogatszych krajach. Lecz możni tego świata właśnie tego chcieli.
8 miesięcy temu / Ryś
 
Miałem tam jechać na wycieczkę ale.. podziękowałem. Mam pozytywny obraz Afryki z innych zakątków i nie zamierzam tego zmieniać.
8 miesięcy temu / marcin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.