16 września 2019

RPA: chaos, niebezpieczeństwo na ulicach i długotrwały kryzys gospodarczy

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (kalhh/GDJ))

Republika Południowej Afryki pod trwającymi od roku 1994 rządami lewicowego Afrykańskiego Kongresu Narodowego pogrąża się w chaosie. Mieszkańcy – szczególnie biali i cudzoziemcy – boją się chodzić po ulicach. Kryzys przeżywa także gospodarka kraju, z którego coraz więcej obywateli chce emigrować.

 

Południowoafrykańska policja przeprowadziła w sobotę i niedzielę w prowincji Gauteng wielką akcję przeciwko przestępcom, w wyniku której zamknięto w aresztach ponad 900 osób. Dzięki weekendowym działaniom służb znaleziono 15 sztuk broni palnej, a władze zapowiadają szybkie postawienie zatrzymanych przed wymiar sprawiedliwości.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Gauteng to najbogatsza prowincja RPA, w skład której wchodzi jedna z największych aglomeracji – Johannesburg. Próbę likwidacji grup przestępczych podjęto, aby położyć tamę przemocy oraz pogromom, które miały miejsce w kilku dzielnicach Johannesburga. Według danych policji, zginęło wówczas 12 osób, a grupy bandytów podpalały sklepy należące do obywateli RPA i cudzoziemców.

 

Przyjeżdżający do RPA obcokrajowcy są częstym celem ataków i agresji ze strony grup przestępczych i pojedynczych bandytów. Sprawa stała się szczególnie drażliwa na początku września, gdy prezydent Cyril Ramaphosa z Afrykańskiego Kongresu Narodowego musiał odnieść się do napadów na uczestników międzynarodowego forum ekonomicznego, odbywającego się w jego kraju. Policja podała wówczas informacje o zabitych cudzoziemcach w Pretorii i Johannesburgu.

 

Zdaniem analityków, przyczyną masowej agresji przeciwko obywatelom innych państw jest wysokie bezrobocie i brakiem perspektyw poprawy własnej sytuacji ekonomicznej. Chaosowi w życiu społecznym towarzyszy kryzys ekonomiczny w kraju. Jak podał niedawno Moody’s Investors Service, przedsiębiorstwo energetyczne Eskom, dostarczające ok. 95 proc. energii elektrycznej w państwie, jest obecnie zadłużone na astronomiczną kwotę 30 miliardów dolarów. Wyjściem z trudnego położenia może być sprzedaż tej kompanii energetycznej – należącej od 2002 roku do rządu RPA.

 

 

Źródła: Krasnaja Wiesna / regnum.ru / ANA

Jan Bereza

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram