DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 5  >   Świat z innej strony

Roman Konik

RPA - apartheid a rebours


W polskich mediach co jakiś czas słuchać i oglądać możemy swoiste spoty reklamowe ukazujące Republikę Południowej Afryki jako klasyczny przykład kraju, który po fatalnych doświadczeniach związanych z dominacją białej mniejszości, po wielu perturbacjach związanych z apartheidem, potrafił zbudować trwałą wartość: wielorasowy kraj tolerancji i postępu. Kraj mogący być sztandarowym przykładem dla wszystkich, którzy nie wierzą, że zbudować można państwo bez uprzedzeń rasowych, naleciałości historycznych czy balastu mrocznej historii. Z dumą mówi się więc o tzw. tęczowej rewolucji, która zaczęła się wraz z końcem apartheidu. Tęczowej – gdyż w jednym kraju żyją wreszcie bez konfliktu czarni, biali i ludzie innych kolorów skóry.

Ilekroć słyszę takie wypowiedzi, mam poważne wątpliwości, czy osoby przygotowujące medialny pomnik tolerancji widziały kiedykolwiek RPA po roku 1994 – jeśli zaś widziały, to podejrzewam tu stosowanie optyki J. P. Sartre’a. Objeżdżając Związek Sowiecki w latach 50-tych, a więc w dobie największego stalinowskiego terroru, z zachwytem relacjonował on swe wrażenia, a spytany przez reportera, co sądzi o tym, że obywatele ZSRR nie mogą wyjeżdżać za granicę kraju, odparł: Bzdura, mogą, tylko nie chcą. Tak tam mają dobrze, że nie chcą!

Niestety, prawda o RPA jest nieco inna niż widać to przez „tęczowe” okulary mediów – w tym „kraju tolerancji” toczy się regularna wojna mająca ostatecznie przetrącić kręgosłup białym i obcokrajowcom. Jest to oczywista forma rasistowskiej i ksenofobicznej rewolucji, bardziej brutalna i ociekająca krwią niż kilkadziesiąt lat apartheidu. W 1996 roku British Consumers Association uznała, że najniebezpieczniejszym dla turystów krajem na całym Czarnym Lądzie jest właśnie Południowa Afryka. Wedle danych tej organizacji więcej niż jeden turysta na dwudziestu zostaje tam zaatakowany przez bandytów lub okradziony przez złodziei. Zapomniano tylko dodać, że 99 proc. wykroczeń w RPA jest dziełem czarnych. Według oficjalnych danych, przez ostatnie dziesięć lat śmierć poniosło 1400 białych farmerów. Statystyki policyjne nie informują jednak o tych napadniętych, którzy przeżyli.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1953 – po sfingowanym procesie w więzieniu mokotowskim został powieszony gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil”, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK. Od kwietnia 1944 roku dowódca zakonspirowanej organizacji „Niepodległość" (krypt. NIE) przygotowywanej do działań w warunkach sowieckiej okupacji.

 
 

Kard. Paul Josef Cordes, były przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum opublikował artykuł, w którym komentuje relacje pomiędzy Bogiem a wszystkim tym co stworzył. Hierarcha zwraca szczególną uwagę na ziemię, kosmos i zwierzęta. Jednocześnie w kontekście Synodu Amazońskiego przestrzega cały Kościół przed popadnięciem w bałwochwalczy kult Matki Ziemi – Gai.

 

Blisko 1900 osób z zespołem Downa oraz ich rodziny apelują do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o rezygnację z prac nad wprowadzeniem w Irlandii Północnej selektywnej aborcji z powodu niepełnosprawności dziecka. Według organizacji obrońców życia poczętego, propozycje brytyjskiego rządu wykraczają daleko poza obowiązujące prawo aborcyjne w Anglii, Walii i Szkocji.

 

Ultralewicowy polityk Bernie Sanders zwyciężył w prawyborach Partii Demokratycznej w stanie Nevada. Jego wygrana sprawiła, że jest głównym kandydatem do zwycięstwa w prawyborczym wyścigu i reprezentowania Demokratów w wyborczym starciu z prezydentem Donaldem Trumpem.

 

W wiedeńskiej katedrze zamieszczono zaskakującą „instalację artystyczną”, którą jest potężnych rozmiarów damski sweter. Zawieszono go w prezbiterium, a jego symbolika ma rzekomo nawiązywać do konieczności miłości bliźniego. Parafia twierdzi, że sweter jest nowoczesnym „welonem wielkopostnym”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.