DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 

Rozwody to porażka [8 argumentów]

Rozwody to porażka [8 argumentów]

Rozwód coraz częściej uznawany jest za rzecz normalną, a nawet powód do świętowania. Wielu uznaje go za krok ku wolności, emancypacji i lepszemu życiu. Stąd też moda na przyjęcia rozwodowe. Dlatego też nigdy dość przypominania, że rozwód jako taki stanowi powód do smutku i... porażkę.

 

1. Rozwód stanowi złamanie przyrzeczenia danego przy ołtarzu. Przyrzeczenie to ma charakter publiczny. W związku z tym jego złamanie obniża wartość przysięgi i zaufania społecznego.

 

2. Rozwód stanowi przejaw słabości woli – o ile tylko małżeństwo zawarto świadomie i dobrowolnie. Decyzja rozwodowa nierzadko zostaje podjęta pod wpływem emocji, gniewu czy triumfu namiętności.

 

3. Rozwody upowszechniają kulturę niestabilnych, wolnych związków. Nie dąży się w nich do posiadania dzieci. Nie pozostaje to bez konsekwencji społecznych. W krajach zachodnich, w tym w Polsce, problem stanowi brak zastępowalności pokoleń, skutkujący kryzysem demograficznym ze wszystkimi tego konsekwencjami socjoekonomicznymi.

 

4. Rozwód jest szkodliwy dla dzieci - potrzebują one bowiem obojga rodziców, a małżeństwo powinno to zapewniać. Dzieci rozwiedzionych rodziców zazwyczaj są wychowywane przez matki. W Stanach Zjednoczonych bez ojca wychowuje się około 40 procent dzieci, a w Polsce około 25 procent. To często (choć nie zawsze) skutek rozwodów. Tymczasem badania kanadyjskich naukowców (Francis R. Bambico, Baptiste Lacoste, Patrick R. Hattan, Gabriella Gobbi) pokazują, że pozbawienie kontaktu z ojcem prowadzi do nieśmiałości dzieci, agresji, zwiększenia ryzyka uzależnień córek oraz pogorszenia inteligencji emocjonalnej i zdolności nawiązywania relacji.

 

5. Rozwód upowszechnia mentalność egoistyczną. Często stanowi przejaw dążenia do samorealizacji kosztem zobowiązań wobec Boga, współmałżonka i dzieci.

 

6. Rozwód nie jest jedyną alternatywą. W wielu systemach prawnych istnieje bowiem możliwość separacji. W uzasadnionych przypadkach jest ona też dopuszczana przez Kościół.

 

7. Rozwód zwiększa ryzyko zawarcia grzesznego nowego związku opartego na niedozwolonym współżyciu seksualnym. Jak powiedział Pan Jezus „Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa”. Krótko mówiąc – często utrudnia zbawienie.

 

8. Rozwód stanowi zaprzeczenie pierwotnego Bożego planu dla człowieka. Skoro Bóg pragnie szczęścia człowieka, to podważanie Jego planu prowadzi do nieszczęścia – nawet jeśli początkowo wydaje się inaczej.

 

mjend

 

 


DATA: 2020-09-04 08:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ogranicza mnie długość komentarza, nie robię uników. Jeśli chcesz faktycznie ochronić siebie i dzieci, to zmieniasz miejsce zamieszkania i to jest kluczowe. Przed łapami oprawcy zasłonisz się papierkiem o rozwodzie...? To brzmi zupełnie infantylnie, albo czegoś tu nie rozumiem - dlatego prosiłem o przykład. Nadużycia w stwierdzaniu nieważności ślubów to jak but wsadzony między drzwi. Zamiast piętnować takie rozwiązania mamy czynić je ogólnodostępnymi...? A co do zbawienia, to można go dostąpić nie tylko poprzez bramę sprawiedliwości, ale też bramę miłosierdzia.
2 miesiące temu / M
 
@M: O pozostałych aspektach poruszonych przez @Panta rei /rhei!/ się nie wypowiadasz. Jasne, każdy ma prawo do uników. Poza tym ta jednostronność: "los dzieci przypieczętowany, będą odtąd w rozbitej rodzinie..." Zatem lepiej byłoby: "los dzieci przypieczętowany, będą odtąd w dysfunkcyjnej albo wręcz patologicznej rodzinie..."?! Szanse nawrócenia należy dawać, ale nie bez końca. W odróżnieniu od Wszechmocnego, my mamy ograniczony czas i skończoną cierpliwość na tym padołku. Kościół nie jest antropocentryczny? Może, ale skoro wszyscy jesteśmy Bożymi dziećmi, mamy podstawy oczekiwać, że nie będziemy traktowani jak bezrozumna trzoda, którą się zapędza tu czy tam bez wyjaśnień po co i dlaczego! No i jako ludzie jesteśmy niedoskonali - a zatem omylni i podatni na zmanipulowanie. A tu - bezwzględna kara za błąd popełniony nieumyślnie, którego nie da się naprawić! Wiesz, dopisz swoje argumenty do tych ośmiu z artykułu. Są równie "cienkie". Sorry.
2 miesiące temu / Nie kupuję teg
 
@trooper Rozumiem, co napisałeś, ale chyba potrzebuję przykładu. Jeśli ktoś ma naturę psychopaty i uprze się, żeby nachodzić małżonka, to będzie go nachodził i czy akurat jest w separacji czy w rozwodzie nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. Jeśli w małżeństwie są dzieci i rodzice nie są pozbawieni praw rodzicielskich, to i tak będą się widywać - bo inaczej czeka ich kara za utrudnianie kontaktu z rodzicem. Czy w separacji czy po rozwodzie takie prawo może być tylko sądownie ograniczone. Rozdzielność majątkowa w zasadzie wyłącza możliwość dysponowania majątkiem osoby, z którą się rozstajesz i możesz ją spisać będąc nawet w szczęśliwym związku. Tak więc co konkretnie? @Panta rei Sęk w tym, że to 'otwarcie drogi do nowego, szczęśliwego życia' dla rodzica przekreśla i ostatecznie przypieczętowuje: los dzieci, które będą odtąd w rozbitej rodzinie i nie daje szansy nawrócenia. Bóg mógłby stworzyć nową Ziemię, a jednak jest dla nas cierpliwy. Bierzmy przykład.
2 miesiące temu / M
 
@M. Rozwód pozbawia prawa do kontaktu oprawcy z małżonkiem. Separacja takiego prawa nie daje. W czasie separacji oprawca może kontaktować się z małżonkiem. Chyba, że o czymś nie wiem. Nikomu nie chcę wmówić, że rozwód jest dobry. Po prostu piszę, że jeżeli oprawca znęca się nad małżonkiem to trzeba uciekać przed prześladowaniami, tak jak uciekali chrześcijanie i wziąć rozwód, aby ta osoba nie miała prawa do dysponowania majątkiem małżonka, do kontaktu z dziećmi i nachodzeniem małżonka, aby oprawca został oddzielony. Podałem z resztą pewien punkt KKK, który to uzasadnia. 2. Chrystus umarł za nas, przez nasze grzechy. @Panta Rei Jak pisał @M Kościół nie jest antropocentryczny. Takie są skutki stosowania nauka Chrystusa. Dlatego dobrze się trzeba zastanowić z kim się wchodzi w związek.
2 miesiące temu / trooper
 
@M, portal pch24.pl jest dość niszowy i raczej nie zaglądają tu agresywni antyklerykałowie. Mimo to przynajmniej połowa komentarzy do tego wątku KWESTIONUJE ZASADNOŚĆ ewangelicznego, bezwzględnego zakazu rozwodów - i ma po temu dobre powody! Wskazuje się głównie na ewidentną krzywdę, jaką ten zakaz wyrządza stronie niewinnej, zamykając jej drogę do nowego, wysoce prawdopodobne że szczęśliwego i bogobojnego związku. Często taka sytuacja krzywdzi dzieci bardziej, niż sam rozwód! Nawet śluby zakonne, zawierane już nie między dwojgiem ludzi, a między człowiekiem i Bogiem, daje się rozwiązać /zwolnić z nich/, co otwiera drogę do innych ślubów. Jest oczywistą prawdą, że zbyt rygorystyczne nakazy i zakazy są w ludzkiej rzeczywistości zwyczajnie łamane i omijane - patrz bulwersujące "unieważnienia" małżeństw na zasadzie kruczków prawnych. Płynie stąd zgorszenie i budzi powszechne poczucie niesprawiedliwości. Na tym ktoś chce budować wiarę w XXI w.? Serio???
2 miesiące temu / Panta rei
 
@trooper Separacja jest WYSTARCZAJĄCYM prawem do obrony i ucieczki od przemocy. Nie wiem, czy bardziej chcesz sobie wmówić to, że rozwód jest czymś dobrym czy czytającym. Konkretnie proszę: co takiego daje rozwód, czego nie można uzyskać przy separacji i rozdzielności majątkowej? Bo takie stwierdzenia, że 'Jaka jest gwarancja, że w czasie separacji oprawca nie będzie nachodził odseparowanego małżonka' to czcze gadanie. Dlaczego? Dlatego, że równie dobrze mógłbym zapytać: jaka jest gwarancja, że po rozwodzie oprawca nie będzie nachodził małżonka? To nie ma za bardzo związku....
2 miesiące temu / M
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.