DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 47  >   EDYTORIAL

Sławomir Skiba

Rozumiejcie chwilę obecną

Rozumiejcie chwilę obecną
Sławomir Skiba - redaktor naczelny Polonia Christiana

To przynaglenie świętego Pawła zawarte w Liście do Rzymian staje się dla nas z każdym niemal dniem coraz większym wyzwaniem. Trudno przecież dobrze zrozumieć, co się wokół nas dzieje i właściwie rozeznać chwilę, kiedy bieg spraw tego świata nabiera tak drastycznego przyspieszenia. Można bowiem odnieść wrażenie, że wydarzenia i procesy, na które niegdyś potrzeba było lat, teraz rozgrywają się w przeciągu miesięcy, a czasem i dni.

 

I tak, na przykład, imigracja z krajów Bliskiego Wschodu i północnej Afryki, która od dziesięcioleci systematycznie zmienia oblicze Europy, obecnie w tempie lawinowym, w ciągu zaledwie kilku dni wpływa na politykę i losy całych narodów. To, co można było rozpatrywać jako procesy demograficzne, których negatywne efekty odczujemy za lat kilkadziesiąt, obecnie może zmienić wszystko diametralnie w ciągu roku. Jaka – w obliczu tych wielkich migracji ludności w zdecydowanej większości kulturowo i religijnie nam obcej, a często wręcz wrogiej – będzie Europa za dziesięć czy nawet pięć lat? A przecież owi imigranci to tylko jeden z wielu niepewnych czynników, które w najbliższej przyszłości mogą wpłynąć na losy świata. Jeśli dołożyć do tego choćby tylko niestabilną sytuację ekonomiczną i polityczną, która dodatkowo zmienia się jak w kalejdoskopie, poczucie niepewności staje się dojmujące.


Przyzwyczailiśmy się, że przez wieki istniał dla Europy i świata stały i niezmienny punkt oparcia – Święty Kościół Katolicki. W czasach zamętu, w czasach religijnych i politycznych turbulencji, a nawet podczas dwóch ostatnich, okropnych wojen światowych, niezmienne światło katolickiej doktryny, strzeżone przez papieży, jaśniało na rozszalałych falach.

 

Stat crux dum volvitur orbis – krzyż stoi, podczas gdy świat się obraca.

Niestety jednak, ostatnio książę tego świata stara się na wszystkie sposoby przekonać sam Kościół, że i on musi podążyć za duchem ciągle zmieniających się czasów. Doświadczamy zatem jakiejś niesłychanej determinacji, która we wnętrzu samego Kościoła prze do zmian fundamentalnych. Wiemy, że proces ten nie zaczął się wczoraj, że ma swoje historyczne korzenie i wielu poddało go już gruntownej analizie. Jednak w naszych dniach przybrał on gwałtownie na sile i przyspieszył z siłą tajfunu żądającego zmian za wszelką cenę. Nawet za cenę chaosu – bo cóż innego przyniesie zmiana doktryny Kościoła w kwestiach, które nie należą do kompetencji ludzkiej? Pierwszy krok do samozniszczenia.

 

Czy powinno nas to zatrważać tak, iż popadniemy w zwątpienie? Czyżby Kościół miał polec w walce z księciem ciemności? Żadną miarą! Rozumiejcie chwilę obecną – mówi święty Paweł – teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu. Teraz bowiem zbawienie jest bliżej nas niż wtedy, gdyśmy uwierzyli. Noc się posunęła, a przybliżył się dzień. Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła! (Rz 13, 11–12).

Skąd zatem ten pośpiech pradawnego węża i jego synów, którzy jakby wpadli w wir szaleńczy? Przecież to ich nowe, gwałtowne tempo zmian budzi dusze ospałe i rodzi zdrową reakcję. Zapewne stąd właśnie, że dni ich są policzone i Pan upomni się wkrótce o swoją Winnicę.

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Jest Kościół społecznością modlącą się. [To] olbrzymie zrzeszenie wierzących ludzi, którzy się modlą; czynią to może niedoskonale, z roztargnieniem, może nawet rzadko, ale znają wartość i znaczenie modlitwy i ją w jakimś stopniu w swym osobistym życiu praktykują.

 

 
 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, polski myśliciel, poeta, dramatopisarz, prozaik, epistolograf. Zaliczany do grona „trzech wieszczów”. Do największych jego dzieł należą dramaty: Nie-Boska komedia (1835), ukazująca wizję krwawej rewolucji niszczącej uporządkowany świat, oraz filozoficzno-historyczny Irydion (1836).

 

Rzecznik szpitala University Hospitals Plymouth NHS Trust skomentował sytuację Polaka, skazanego za zagłodzenie.

 

Prof. Jacek Bartyzel komentuje dla PCh24TV sytuację w Stanach Zjednoczonych po zaprzysiężeniu prezydenta Joe Bidena.

 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi poinformował, że administracja Facebooka zablokowała możliwość zagranicznej promocji filmu „Obóz na Przemysłowej – poznaj nasz strach!”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.