DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Grzegorz Kucharczyk

Rozpostarte skrzydła smoka


Jeśli przyjrzeć się wielkim połaciom Eurazji od Syberii po pobrzeża Oceanu Indyjskiego, wyraźnie widać, że Chińczycy niemal wszędzie tam mają swoją „bliską zagranicę”.
 

My, z łaski Nieba Cesarz, prosimy Króla Anglii o przyjęcie do wiadomości naszego stanowiska. Niebiańskie Królestwo, władające wszystkim co na czterech morzach (…), nie ceni rzadkich i drogich przedmiotów (…) ani w najmniejszym stopniu nie potrzebuje towarów z waszego kraju (…). Dlatego (…) rozkazaliśmy waszym wysłannikom powrócić bezpiecznie do domu. Wy, o Królu, winniście raczej postąpić zgodnie z naszymi życzeniami, umacniając waszą lojalność i przysięgając wieczyste posłuszeństwo – tymi słowy władca Chin z mandżurskiej dynastii Qing odprawił w roku 1792 poselstwo wysłane do Smoczego Tronu przez brytyjskiego króla Jerzego III. W powyższym fragmencie, jak w soczewce, skupia się tak charakterystyczna dla Pekinu sinocentryczna wizja nie tylko polityki, ale i świata. No i duma. Chiny to przecież „Państwo Środka”, ale również Tian Xia, co można przetłumaczyć jako wszystko, co pod niebem. A przecież za niespełna czterdzieści lat te same Chiny, które w taki sposób odpowiedziały brytyjskiemu władcy, w okresie tzw. wojen opiumowych (1839–1842) boleśnie odczują swą polityczną i militarną niższość wobec dalekiego Londynu, a dalsze kilkadziesiąt lat przyniesie tych upokorzeń ze strony „barbarzyńców z Zachodu” jeszcze więcej.

Polityka imperialna wyrasta nie tylko z poczucia dumy i własnej wyjątkowości, ale również z pamięci i imperialnych tradycji. Za panowania dynastii Han (od III wieku przed Chrystusem do III wieku po Chrystusie) wojska chińskie podbijają nie tylko Koreę i Indochiny (Tonkin), ale docierają w głąb Azji Środkowej. W Roku Pańskim 97 dochodzą do Morza Kaspijskiego. Za panowania dynastii Ming (XIV–XVII wiek) chińskie ekspedycje docierają na Jawę i Cejlon. Pamięć imperialna obejmuje również pamięć o upokorzeniach znoszonych długo ze strony „zachodnich barbarzyńców” w XIX i XX wieku. Ale jak uczy najbardziej znany chiński strateg Sun Tzu (Sun Zi): Ten, który dąży do władzy, powinien udawać, że tak nie jest.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rzymski korespondent Polskiego Radia opisał kulisy interwencji papieskiego jałmużnika, kardynała Konrada Krajewskiego, w sprawie przywrócenia dostaw energii elektrycznej do ogromnie zadłużonej kamienicy położonej w centrum stolicy Włoch.

 
 

Pan Sekielski może niechcący, ale w swoim filmie pokazuje problem. O ile pamiętam, w filmie jest jeden ksiądz pedofil, który atakuje dziewczynki, ale siedmiu to homoseksualiści w sutannach, którzy atakują chłopców. To trzeba wytłumaczyć, ale pan Sekielski boi się tego tknąć, bo musiałby się narazić homolobby – powiedział w radiowej rozmowie ksiądz profesor Dariusz Oko, od lat badający problem homoseksualnego lobby w Kościele.

 

Na polecenie rządu Donalda Trumpa amerykański gigant internetowy zawiesza współpracę z chińską korporacją. Huawei stracił licencję na usługi i aplikacje na Androida takie jak Google Play, Gmail, YouTube czy Chrome.

 

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego apeluje o wyciągnięcie konkretnych wniosków z kryzysu skandali seksualnych, które przeżywa obecnie Kościół. Ponownie postawmy Boga w centrum Kościoła. Niech w naszych liturgiach uznany zostanie prymat Boga, Jego obecność obiektywna i rzeczywista – stwierdził kardynał Robert Sarah.

 

 

W Irlandii mieliśmy poważne trudności z subkulturą homoseksualną. Powoduje ona wielkie problemy. Gdy działa w seminarium duchownym, przyciąga coraz więcej homoseksualistów. Stają się oni niezwykle wpływowi i zaczynają prześladować prawowiernych seminarzystów – mówi w rozmowie z PCh24.pl, Anthony Murphy, redaktor irlandzkiego dwutygodnika „Catholic Voice” oraz założyciel Instytutu Lumen Fidei.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.