DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Grzegorz Kucharczyk

Rozpostarte skrzydła smoka


Jeśli przyjrzeć się wielkim połaciom Eurazji od Syberii po pobrzeża Oceanu Indyjskiego, wyraźnie widać, że Chińczycy niemal wszędzie tam mają swoją „bliską zagranicę”.
 

My, z łaski Nieba Cesarz, prosimy Króla Anglii o przyjęcie do wiadomości naszego stanowiska. Niebiańskie Królestwo, władające wszystkim co na czterech morzach (…), nie ceni rzadkich i drogich przedmiotów (…) ani w najmniejszym stopniu nie potrzebuje towarów z waszego kraju (…). Dlatego (…) rozkazaliśmy waszym wysłannikom powrócić bezpiecznie do domu. Wy, o Królu, winniście raczej postąpić zgodnie z naszymi życzeniami, umacniając waszą lojalność i przysięgając wieczyste posłuszeństwo – tymi słowy władca Chin z mandżurskiej dynastii Qing odprawił w roku 1792 poselstwo wysłane do Smoczego Tronu przez brytyjskiego króla Jerzego III. W powyższym fragmencie, jak w soczewce, skupia się tak charakterystyczna dla Pekinu sinocentryczna wizja nie tylko polityki, ale i świata. No i duma. Chiny to przecież „Państwo Środka”, ale również Tian Xia, co można przetłumaczyć jako wszystko, co pod niebem. A przecież za niespełna czterdzieści lat te same Chiny, które w taki sposób odpowiedziały brytyjskiemu władcy, w okresie tzw. wojen opiumowych (1839–1842) boleśnie odczują swą polityczną i militarną niższość wobec dalekiego Londynu, a dalsze kilkadziesiąt lat przyniesie tych upokorzeń ze strony „barbarzyńców z Zachodu” jeszcze więcej.

Polityka imperialna wyrasta nie tylko z poczucia dumy i własnej wyjątkowości, ale również z pamięci i imperialnych tradycji. Za panowania dynastii Han (od III wieku przed Chrystusem do III wieku po Chrystusie) wojska chińskie podbijają nie tylko Koreę i Indochiny (Tonkin), ale docierają w głąb Azji Środkowej. W Roku Pańskim 97 dochodzą do Morza Kaspijskiego. Za panowania dynastii Ming (XIV–XVII wiek) chińskie ekspedycje docierają na Jawę i Cejlon. Pamięć imperialna obejmuje również pamięć o upokorzeniach znoszonych długo ze strony „zachodnich barbarzyńców” w XIX i XX wieku. Ale jak uczy najbardziej znany chiński strateg Sun Tzu (Sun Zi): Ten, który dąży do władzy, powinien udawać, że tak nie jest.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

 

Niekiedy zdaje Ci się, że zasnął Pan… i o Tobie zapomniał. Miota Tobą szalejący orkan gwałtownych pokus cielesnych i już powstaje w Tobie straszliwa myśl: „Nie! Nie mogę dłużej wytrzymać! Nie mogę się powstrzymać!” Byleś się jeno nie poddał Synu drogi! Uchwycić się ręki Pana, jak to uczynił z falami walczący, tonący św. Piotr, i wołaj w modlitwie: „Panie! S. O. S. Save our souls! Ratuj duszę moją!”

 

 
 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, wieszcz, konserwatywny myśliciel polityczny. Jego spuścizna literacka obejmuje powieści, dramaty, poezję, rozprawy polityczne, literackie, religijne, filozoficzne oraz bogatą korespondencję. (ur. 1812).

 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.