DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Grzegorz Kucharczyk

Rozpostarte skrzydła smoka


Jeśli przyjrzeć się wielkim połaciom Eurazji od Syberii po pobrzeża Oceanu Indyjskiego, wyraźnie widać, że Chińczycy niemal wszędzie tam mają swoją „bliską zagranicę”.
 

My, z łaski Nieba Cesarz, prosimy Króla Anglii o przyjęcie do wiadomości naszego stanowiska. Niebiańskie Królestwo, władające wszystkim co na czterech morzach (…), nie ceni rzadkich i drogich przedmiotów (…) ani w najmniejszym stopniu nie potrzebuje towarów z waszego kraju (…). Dlatego (…) rozkazaliśmy waszym wysłannikom powrócić bezpiecznie do domu. Wy, o Królu, winniście raczej postąpić zgodnie z naszymi życzeniami, umacniając waszą lojalność i przysięgając wieczyste posłuszeństwo – tymi słowy władca Chin z mandżurskiej dynastii Qing odprawił w roku 1792 poselstwo wysłane do Smoczego Tronu przez brytyjskiego króla Jerzego III. W powyższym fragmencie, jak w soczewce, skupia się tak charakterystyczna dla Pekinu sinocentryczna wizja nie tylko polityki, ale i świata. No i duma. Chiny to przecież „Państwo Środka”, ale również Tian Xia, co można przetłumaczyć jako wszystko, co pod niebem. A przecież za niespełna czterdzieści lat te same Chiny, które w taki sposób odpowiedziały brytyjskiemu władcy, w okresie tzw. wojen opiumowych (1839–1842) boleśnie odczują swą polityczną i militarną niższość wobec dalekiego Londynu, a dalsze kilkadziesiąt lat przyniesie tych upokorzeń ze strony „barbarzyńców z Zachodu” jeszcze więcej.

Polityka imperialna wyrasta nie tylko z poczucia dumy i własnej wyjątkowości, ale również z pamięci i imperialnych tradycji. Za panowania dynastii Han (od III wieku przed Chrystusem do III wieku po Chrystusie) wojska chińskie podbijają nie tylko Koreę i Indochiny (Tonkin), ale docierają w głąb Azji Środkowej. W Roku Pańskim 97 dochodzą do Morza Kaspijskiego. Za panowania dynastii Ming (XIV–XVII wiek) chińskie ekspedycje docierają na Jawę i Cejlon. Pamięć imperialna obejmuje również pamięć o upokorzeniach znoszonych długo ze strony „zachodnich barbarzyńców” w XIX i XX wieku. Ale jak uczy najbardziej znany chiński strateg Sun Tzu (Sun Zi): Ten, który dąży do władzy, powinien udawać, że tak nie jest.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 
 

Musimy wspierać wszystko, co służy odnowieniu Kościoła poprzez przylgnięcie do Tradycji. Jednym z elementów takiej odnowy jest przywrócenie koronacji papieskiej, drugim przywrócenie Mszy Wszech Czasów. Odzyskując te dwa elementy Tradycji będzie można rozpocząć walkę o przywrócenie jedności nauczania, egzekwowania dyscypliny i powrót do zdrowego nauczania społecznego - mówi w rozmowie z PCh24TV prof. Marek Kornat (UKSW, PAN).

 

Do nietypowego zdarzenia doszło podczas konferencji prasowej Rafała Trzaskowskiego. Z tłumu zebranych osób padło pytanie dotyczące LGBT.

 

W niedawno opublikowanym raporcie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) zakwalifikowano tzw. ruch ekologicznych o nazwie „Ende Gelände” jako „lewicowy ekstremizm”, co wywołało ogromną falę oburzenia wśród niemieckich partii lewicowych. Sprawę opisuje tygodnik „Die Zeit”.

 

Po modlitwie „Regina Coeli” Franciszek pozdrowił salezjanów i salezjanki oraz zapowiedział rok „Laudato si’”, którego organizacją zajmie się Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.