DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Grzegorz Kucharczyk

Rozpostarte skrzydła smoka


Jeśli przyjrzeć się wielkim połaciom Eurazji od Syberii po pobrzeża Oceanu Indyjskiego, wyraźnie widać, że Chińczycy niemal wszędzie tam mają swoją „bliską zagranicę”.
 

My, z łaski Nieba Cesarz, prosimy Króla Anglii o przyjęcie do wiadomości naszego stanowiska. Niebiańskie Królestwo, władające wszystkim co na czterech morzach (…), nie ceni rzadkich i drogich przedmiotów (…) ani w najmniejszym stopniu nie potrzebuje towarów z waszego kraju (…). Dlatego (…) rozkazaliśmy waszym wysłannikom powrócić bezpiecznie do domu. Wy, o Królu, winniście raczej postąpić zgodnie z naszymi życzeniami, umacniając waszą lojalność i przysięgając wieczyste posłuszeństwo – tymi słowy władca Chin z mandżurskiej dynastii Qing odprawił w roku 1792 poselstwo wysłane do Smoczego Tronu przez brytyjskiego króla Jerzego III. W powyższym fragmencie, jak w soczewce, skupia się tak charakterystyczna dla Pekinu sinocentryczna wizja nie tylko polityki, ale i świata. No i duma. Chiny to przecież „Państwo Środka”, ale również Tian Xia, co można przetłumaczyć jako wszystko, co pod niebem. A przecież za niespełna czterdzieści lat te same Chiny, które w taki sposób odpowiedziały brytyjskiemu władcy, w okresie tzw. wojen opiumowych (1839–1842) boleśnie odczują swą polityczną i militarną niższość wobec dalekiego Londynu, a dalsze kilkadziesiąt lat przyniesie tych upokorzeń ze strony „barbarzyńców z Zachodu” jeszcze więcej.

Polityka imperialna wyrasta nie tylko z poczucia dumy i własnej wyjątkowości, ale również z pamięci i imperialnych tradycji. Za panowania dynastii Han (od III wieku przed Chrystusem do III wieku po Chrystusie) wojska chińskie podbijają nie tylko Koreę i Indochiny (Tonkin), ale docierają w głąb Azji Środkowej. W Roku Pańskim 97 dochodzą do Morza Kaspijskiego. Za panowania dynastii Ming (XIV–XVII wiek) chińskie ekspedycje docierają na Jawę i Cejlon. Pamięć imperialna obejmuje również pamięć o upokorzeniach znoszonych długo ze strony „zachodnich barbarzyńców” w XIX i XX wieku. Ale jak uczy najbardziej znany chiński strateg Sun Tzu (Sun Zi): Ten, który dąży do władzy, powinien udawać, że tak nie jest.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ponad 100 organizacji broniących praw obywatelskich w specjalnym liście skierowanym do kongresmenów zgodnie uznało, że Ameryka nie potrzebuje żadnej nowej ustawy dotyczącej zwalczania „terroryzmu wewnętrznego”. Prezydent Joe Biden zapowiedział, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie przedstawienie projektu ustawy w tej sprawie. Sygnatariusze listu obawiają się nadużyć wobec mniejszości religijnych i rasowych.

 
 

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i związanych z nią ograniczeń w dostępie do służby zdrowia, a także ograniczeń działalności gospodarczej. Rok 2021 stoi pod znakiem szczepień i związanego z nimi podziału na obywateli lepszego i gorszego sortu. Na zgliszczach demokracji, niczym feniks z popiołów, rodzi się nowy ustrój: biotechnokracja…

 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.

 

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.

 

„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.