DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski: „Maryja z nami na drogach nawrócenia”

Rozpoczyna się Wielki Odpust Tuchowski: „Maryja z nami na drogach nawrócenia”

Pielgrzymi z kraju i zagranicy będą się modlić w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, gdzie rozpoczyna się Wielki Odpust. Ojcowie redemptoryści, którzy opiekują się sanktuarium zaplanowali Msze św., koncerty, czuwania nocne i liczne nabożeństwa. W ubiegłym roku do słynnego miejsca pielgrzymkowego diecezji tarnowskiej, przybyło ok. 80 tys. tysięcy pątników.


„Maryja z nami na drogach nawrócenia” - to hasło Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Rozpocznie się on w środę, 1 lipca o godzinie 18.00, pielgrzymką strażaków i orkiestr dętych.

Do 9 lipca swój dzień będą mieli m.in. pracownicy służby zdrowia, nauczyciele, chorzy, kolejarze, rolnicy, osoby konsekrowane, myśliwi, samorządowcy, ludzie pracy i bezrobotni.

Tuchowski odpust zgromadzi też kapłanów diecezjalnych i ojców redemptorystów przeżywających jubileusze. Przed obrazem będą się również modlić przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich m.in. Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Akcji Katolickiej, Rycerstwa Niepokalanej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Róż Różańcowych, nadzwyczajni szafarze Komunii św. oraz Przyjaciele Radia Maryja.

W tym roku przypada 1000 lat od powstania pierwszego w Tuchowie kościoła. Świątynia grodowa z 1015 r. była pod wezwaniem Najświętszej Maryi. Miała swojego kapłana, który ewangelizował i spełniał funkcje duszpasterskie. - Świątynia znajdowała się na urokliwym wzgórzu „Lipie”, gdzie dziś znajduje się klasztor redemptorystów i była pierwszym kościołem parafialnym oraz pierwszym miejscem chrześcijańskiego kultu na terenie Tuchowa - mówi o. Bogusław Augustowski CssR proboszcz i kustosz sanktuarium.

Codziennie w programie odpustu znajdą się modlitwy o powołania, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Różaniec na dróżkach różańcowych, Droga Krzyżowa na dziedzińcu sanktuaryjnym, Nieszpory Maryjne oraz wieczory maryjne, czyli koncerty orkiestr i chórów. W godz. od 6.00 do 19.30 pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Codziennie w sanktuarium sprawowanych będzie pięć Mszy, pierwsza o godz. 7.00 rano. Czuwanie nocne młodzieży odbędzie się 3 lipca od godz. 20.00 do 24.00. Natomiast czuwanie nocne z modlitwą o uzdrowienie będzie 7 lipca od godz. 21.00 do 24.00.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, pielgrzymi będą mogli zwiedzać muzeum misyjne, sanktuaryjne i etnograficzne. Można tam zobaczyć m.in. urządzenia rolnicze i gospodarstwa domowego. Każdego roku, nie tylko przez najmłodszych oblegana jest ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są barwne kramy, na których można kupić odpustowe cukierki i mnóstwo zabawek.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą z 1597 r. Obraz maryjny został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę.

 

 

Źródło: KAI

luk

 


DATA: 2015-06-29 14:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.