DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Rozpoczęły się uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej

Rozpoczęły się uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej
fot. jasnagora.pl

W wigilię uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej do częstochowskiego Sanktuarium dotarło kilkadziesiąt grup pieszych pątników. Najliczniejszą była prawie 9-tysięczna kompania z diecezji tarnowskiej. Przyjechała także grupa na rolkach i wiele pielgrzymek autokarowych.


31. kompania tarnowska zgromadziła 8760 osób. Na czele pielgrzymki wniesiona została drewniana łódź – symbol Roku Wiary. Prace przy jej wykonaniu trwały miesiąc. Łódź ma cztery metry szerokości i cztery i pół metra wysokości. - Jest Rok Wiary, symbolem Roku Wiary jest łódź, wyraża ona decyzję podjęcia przez pielgrzymów wezwania Chrystusa, by zostać rybakami ludzi – powiedział ks. Tadeusz Cetera, przewodnik grupy „2”, która przygotowała łódź. Dodał, że „wszyscy pątnicy zdeklarowali się, by wypłynąć na głębię wiary i być solą ziemi”.

W tym roku hasłem drogi z Tarnowa były słowa „Być solą ziemi”. Pielgrzymi w czasie 9 dni pokonali 236 km. Najmłodszy pielgrzym miał dwa i pół miesiąca, najstarszy 85 lat. Na Jasnej Górze pieszych pątników witał bp diecezji Andrzej Jeż.

W tegorocznej tarnowskiej pielgrzymce uczestniczył Grzegorz Skóra, który dziękował Matce Bożej za drugie życie. Grzegorz był pasażerem samolotu PLL LOT 016, który w listopada 2011 roku musiał lądować awaryjnie na lotnisku Chopina w Warszawie. Było to jedyne w historii tego portu lotniczego lądowanie ze schowanym podwoziem. - Postanowiłem sobie w sercu, że jeżeli wszystko będzie dobrze, jeżeli wyjdziemy z tego, to na pewno przyjadę do Częstochowy na pielgrzymkę i tak się stało – powiedział pątnik.

Tuż przed pielgrzymką tarnowską weszło ponad tysiąc pątników z Zagłębia Dąbrowskiego. Tradycyjnie pielgrzymi mieli trzy możliwości trasy: z Olkusza, Będzina oraz z Jaworzna. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania w diecezji sosnowieckiej były słowa "Z wiarą odważnie przez życie".

Większość pozostałych kompanii, które dotarły dziś na Jasna Górę to grupy dekanalne i parafialne głównie z terenów metropolii łódzkiej i częstochowskiej.

Nietypową pielgrzymką była dziś 11. z kolei pielgrzymka rolkowców. Wzięło w niej udział aż 95 osób. To grupa organizowana przez parafię Matki Bożej Królowej Aniołów na Warszawskim Bemowie. Przez 4 dni pielgrzymi pokonywali dziennie 65 km, by dziś dotrzeć przed jasnogórski Szczyt. – Ta pielgrzymka to sposób na połączenie wiary z pasją – twierdzi ks. Piotr Sztajgli, jeden z uczestników i organizatorów pielgrzymki na rolkach.

Na Jasną Górę dotarli dziś także Pomocnicy Matki Kościoła z Praskiej Pielgrzymki Pieszej, którzy obchodzili 30-lecie pielgrzymowania. Przyszło 170 osób. Założycielem i inspiratorem Ruchu był Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

26 sierpnia 1969 r. Prymas Wyszyński powołał Pomocników Matki Kościoła na Jasnej Górze, stąd 26 sierpnia jest również świętem patronalnym ruchu. Z tego powodu pątnicy przybywają z Warszawy pieszo na „imieniny Matki Bożej Jasnogórskiej”. - Kierujemy się nauczaniem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i w tym Roku Wiary, w jubileuszową pielgrzymkę chcieliśmy odnowić Śluby Jasnogórskie Narodu i rozważaliśmy je w czasie drogi. Dzisiaj będziemy w czasie czuwania nocnego przed Obrazem Matki Bożej powtarzać je jeszcze bardziej osobiście – powiedział ks. Piotr Śliwka, kierownik pielgrzymki.

Uroczystości ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczęła procesja maryjna z częstochowskiej Archikatedry św. Rodziny do Sanktuarium. Wierni z częstochowskich parafii dołączyli do pieszych pielgrzymów i wszyscy wspólnie uczestniczą we Mszy św., która o godz. 19.00 rozpoczęła się na szczycie Jasnej Góry. Eucharystii przewodniczy bp Grzegorz Kaszak z Sosnowca.KAI, kra


DATA: 2013-08-26 08:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.