DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Rozpoczął się „gorący” tydzień w Izraelu i Palestynie! Służby spodziewają się potężnych zamieszek

Rozpoczął się „gorący” tydzień w Izraelu i Palestynie! Służby spodziewają się potężnych zamieszek
Binjamin Netanjahu i Donald Trump. FOT.REUTERS/Kevin Lamarque/FORUM

Rozpoczął się tydzień, który może być na ziemi palestyńskiej pełny napięć. Wszystko w związku z obchodami 70. rocznicy powstania państwa Izrael i przeniesieniem ambasady amerykańskiej do Jerozolimy. W Strefie Gazy nasiliły się protesty Palestyńczyków i  działania Hamasu, a izraelska armia pozostaje w najwyższej gotowości.

 

Przedstawiciele Hamasu w filmie propagandowym ostrzegli, że masy Palestyńczyków przedrą się przez granicę w Strefie Gazy i „nie będą umierać samotnie”. Izraelskie Siły Obronne (IDF) ostrzegły z kolei, że Hamas planuje „masakrę” Izraelczyków mieszkających w pobliżu granicy.

 

„W poniedziałek 14 maja organizacja terrorystyczna Hamasu planuje wysłać uzbrojonych terrorystów wśród 250 tys. brutalnych uczestników zamieszek, by w tłumie przekroczyć granicę Izraela z Gazą i wtargnąć na teren izraelskich społeczności” – mówił w nagraniu propagandowym przedstawiciel izraelskiej armii. Wideo upowszechniano w niedzielę. „Hamas planuje dokonać masakry w Izraelu. Izraelskie Siły Obronne im na to nie pozwolą” – dodał.

 

IDF rozmieściła wzdłuż granicy dodatkowe jednostki bojowe, a także jednostki wywiadowcze i zwiększyła liczbę snajperów.

 

Od siedmiu tygodni Palestyńczycy gromadzili się tłumnie w pobliżu granicy na Wzgórzach Golan w ramach akcji „Wielkiego Marszu Powrotu” na ziemie zagarnięte przez Żydów. W trakcie manifestacji dochodziło do brutalnych zamieszek. Izraelscy snajperzy strzelali do „podejrzanych” osób, które ich zdaniem związane były z Hamasem. Palestyńczycy z kolei rzucali w żołnierzy IDF kamieniami i koktajlami Mołotowa. Usiłowali także demontować odcinki ogrodzenia ochronnego. W wyniku tych zamieszek zginęło co najmniej kilkudziesięciu Palestyńczyków.

 

We wtorek w „Dniu Naqby” (wielkiej katastrofy, związanej z utratą ziemi na rzecz Żydów w związku z utworzeniem na mocy rezolucji ONZ państwa Izrael) ma nastąpić kulminacja protestów.

 

Z kolei na poniedziałek, a więc dzień wcześniej, zaplanowano historyczne otwarcie ambasady USA w Jerozolimie. Na tę uroczystość przybyła córka prezydenta USA, Ivanka Trump wraz ze swoim mężem Jaredem Kushnerem.

 

Izraelskie wojsko spodziewa się gwałtownych protestów zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek.

 

Liderzy Hamasu ostrzegli Izraelczyków mieszkających w pobliżu granicy, by opuścili jak najszybciej ten teren, jeśli nie chcą zginąć. Przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh ostrzegł z kolei, że Palestyńczycy zmienią 14 i 15 maja w „katastrofę” dla „projektu syjonistycznego”: „Palestyńczycy 14 maja staną razem, by wysłać amerykańskiemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi wiadomość, iż Jerozolima jest miastem islamskim i arabskim, a jego decyzja o przeniesieniu ambasady swojego kraju uwłacza Palestyńczykom i jest nie do przyjęcia”.

 

W niedzielę delegacja Hamasu odwiedziła Kair. Przedstawiciele egipskich służb wywiadowczych mieli próbować zapobiec eskalacji przemocy w tym tygodniu. Jednak w oświadczeniu wydanym po wizycie starszy urzędnik Hamasu, Khalil al-Hayya stwierdził, że Palestyńczycy „są zdecydowani iść naprzód w Wielkim Marszu Powrotu i przerwać oblężenie w Strefie Gazy”. Dodał, że zapewnili „swoich braci w Egipcie”, że protesty będą miały charakter pokojowy.

 

„Do zobaczenia jutro na Wielkim Marszu Powrotu, by osiągnąć nasze cele i przerwać oblężenie Gazy” – dodał al-Hayya w niedzielę.

 

W piątkowym briefingu starszy dyrektor ds. oceny strategicznej w amerykańskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, Victoria Coates powiedziała, że Amerykanie popierają prawo do pokojowych protestów. Podkreśliła, że wiele osób w Gazie potrafiło zgodnie z prawem protestować przeciwko bardzo trudnej sytuacji humanitarnej, którą muszą znosić. Jednak – jej zdaniem – w tym samym czasie niektórzy ludzie związani z Hamasem protestowali brutalnie, rzucali bomby domowej roboty, używali zakazanych symboli nazistowskich swastyk i to jest nie do zaakceptowania.

 

Tymczasem Autonomia Palestyńska z siedzibą w Ramallah potępiła poniedziałkową ceremonię otwarcia ambasady USA w Jerozolimie. Rzecznik Autonomii Yousef al-Mahmoud w niedzielę nazwał decyzję prezydenta Trumpa „najbardziej dziwaczną decyzją podjętą przez światowych przywódców w całej historii”.

 

Stwierdził, że wszystkie rządy powinny „przeciwdziałać” ruchowi USA, uznając Wschodnią Jerozolimę za „stolicę państwa Palestyny”. Członek komitetu wykonawczego Autonomii, Hanan Ashrawi wezwał USA do zmiany polityki dotyczącej Jerozolimy. Stwierdził też, że zagraniczne rządy nie powinny brać udziału w ceremonii otwarcia ambasady w poniedziałek, ale winny „bronić globalnych rządów prawa i sprawiedliwości poprzez pociągnięcie Izraela do odpowiedzialności karnej i nałożenie sankcji”.

 

Ceremonia otwarcia ambasady odbędzie się w istniejącym konsulacie USA w dzielnicy Arnona w Jerozolimie, którego część będzie służyć jako ambasada do czasu jej rozbudowy. Na uroczystość zaproszono około 800 osób.

 

USA będzie reprezentował m.in. zastępca sekretarza stanu John Sullivan, sekretarz skarbu Steven Mnuchin, asystent prezydenta i jego zięć Jared Kushner, doradca prezydenta i jego córka Ivanka Trump oraz specjalny przedstawiciel ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt.

 

Izraelskie samoloty wojskowe od rana zrzucają w Strefie Gazy ulotki informujące Palestyńczyków, że grupa terrorystyczna Hamas zagraża ich życiu „kradnąc ich pieniądze w celu kopania nowych tuneli”. Armia podpaliła stosy opon wzdłuż granicy, by zapobiec ich użyciu przez protestujących. Rzecznik armii poinformował też, że Palestyńczycy są ostrzegani przez zbliżaniem się do ogrodzenia bezpieczeństwa, usiłowaniem sabotowania go lub przeprowadzania ataków terrorystycznych.

 

IDF szacuje, że w poniedziałkowych i wtorkowych protestach może wziąć udział około 200 tys. osób. Armia obawia się, że pod osłoną tłumu, dziesiątkom lub setkom członków Hamasu uda się przedrzeć przez granicę w Strefie Gazy i będą siać spustoszenie pośród izraelskich społeczności, atakując mieszkańców, wzniecając pożary i niszcząc mienie izraelskie, w tym także uprawy. Już nieraz przedstawiciele Hamasu przedostawali się na drugą stronę na latawcach, dzierżąc kanistry z paliwem.

 

Wojsko sądzi, że Hamas skoncentruje swoją energię na masowym, chaotycznym ataku, ale IDF przygotowuje się również do bardziej bezpośredniej walki zbrojnej, w tym do napaści na wojsko wzdłuż granicy lub do porwań żołnierzy IDF, jak to miało miejsce na granicy Gazy w przeszłości.

 

Chociaż wywiad wojskowy Izraela nie uważa, by Hamas był obecnie zainteresowany wojną, spodziewa się jednak, że nadchodzące dni przyniosą poważną przemoc na granicy w Strefie Gazy. Według oceny izraelskich wojskowych, Hamas obecnie znajduje się w trudnej sytuacji, stojąc przed najbardziej znaczącą presją od czasu przejęcia kontroli nad Strefą Gazy ponad dekadę temu.

 

 

Źródło: cnsnews.com / timesofisrael.com / „Yedioth Ahronoth”

AS

 

  


DATA: 2018-05-14 11:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Izraelem jest Tradycyjny Kościół Katolicki a nie to bandyckie państwo. Ono zawłaszczyło nazwę biblijną żeby zwieść wszystkie narody. Demoniczne opętanie.
ponad 1 rok temu / @Sec
 
@Sec : Natenjahu jest poganinem. Jest komunistą. Nawet gdyby wyznawał judaizm, to jest to judaizm rabiniczny-rasistowski. Bóg nie jest rasistą. Bóg stworzył wszystkich ludzi równymi dla ich wolności, szczęścia i miłości w Nim, w niebie, w Jego miłującej obecności. Stworzył nas wszystkich w tym jednym celu, zatem również w tym celu stworzył Palestyńczyków. Oni nie są zwierzętami jak uważa Natenjahu i Trump. Są ludźmi, którym Żydzi mieli za zadanie przekazać wiarę w Boga w Trójcy Jedynego. Ci komunistyczna pogańscy żydzi nie wykonali powierzonego im zadania i zaprzepaścili obietnice Boże przekazane im przez Zachariasza. Teraz zwyczajnie mordują innych ludzi fałszywie powołując się na Pismo Święte. Są na usługach demonów.
ponad 1 rok temu / @Sec
 
"zachariaszu"nie masz prawa zasłaniania działań współczesnych Żydów cytatami Starego Testamentu. Nie zauważyłeś ,ze Stare minęło i od dwu tysiąca lat obowiązuje Nowe,Jezusowe Prawo -miłujcie wszystkich ludzi,które odrzuciliście od siebie.
ponad 1 rok temu / ~tchórzowi
 
1 Wyrok. Słowo Pana o Izraelu. Wyrocznia Pana, który rozpostarł niebiosa i założył fundamenty ziemi, i ducha tchnął we wnętrze człowieka. 2 Oto uczynię Jeruzalem upajającą czarą dla wszystkich postronnych narodów. Na Judę również ześlę doświadczenie w czasie oblężenia Jeruzalem. 3 W owym dniu uczynię Jeruzalem ciężkim głazem dla wszystkich ludów. Każdy, kto go spróbuje podnieść, dotkliwie się pokaleczy. Wszystkie narody się zgromadzą przeciw niemu. 4 W owym dniu - wyrocznia Pana - porażę każdego konia trwogą, a jeźdźca obłędem. Lecz na naród judzki spojrzę łaskawie, wszystkie zaś pogan porażę ślepotą. 5 Wówczas przywódcy judzcy pomyślą sobie: Potężną pomoc otrzymują mieszkańcy Jeruzalem od swego Boga, Pana Zastępów. 6 W owym dniu sprawię, że przywódcy judzcy będą jak kocioł na ogniu i jak żagiew płonąca wśród snopów; i wyniszczą wszystkie sąsiednie ludy na prawo i lewo. Jednak Jeruzalem pozostanie nadal na swoim miejscu. 7 Najpierw wesprze Pan rody judzk
ponad 1 rok temu / Zachariasza 12
 
Ręka P.Izraela jest na wierzchu tzn Trump jest do słuchania i roboty?
ponad 1 rok temu / Kitaro
 
widać czyja ręka na górze
ponad 1 rok temu / lolo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.