DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Różne odcienie świętości

Różne odcienie świętości
Fot. Bernardinum

Katecheci, przyjaciele rodziny, duszpasterze akademiccy, wreszcie duszpasterze emigracji, polscy misjonarze. Autorzy wydanej przez Bernardinum wspomnieniowej książki są przekonani, że na swojej życiowej drodze spotkali wielu świętych księży.

 

W dobie bezwzględnych ataków na Kościół oraz kryzysu kapłaństwa książka Zofii Reklewskiej-Braun i Kazimierza Brauna pt. „Dobrzy księża. Kapłani w naszym życiu” jest pozycją bezcenną. Autorzy we wstępie podkreślają, że impulsem do spisania wspomnień o napotkanych dobrych pasterzach był m.in. podejmowany współcześnie z niezwykłą agresją zamach na duchownych. „»Źli« księża dla wielu ludzi zasłaniają cały ogromny horyzont Kościoła, rzucają cień na cały Kościół i na wszystkich księży. Ten ciemny obraz jest fałszywy. „(…) trzeba uświadamiać sobie, że to tylko mała część pełnego obrazu Kościoła i tylko małej części kleru. A większa, ogromna jego część, to księża »dobrzy«. Chcemy dać o nich osobiste świadectwo.”

 

„(…) Obdarzeni [byli – przyp. R.Z.] różnymi charyzmatami i różnymi darami, które rozdawali z najwyższą hojnością” – piszą Braunowie o dwunastu kapłanach, z których większość spotkali osobiście. Dzięki temu ich opowieść ma charakter wybitnie osobisty, jest wiarygodna i autentyczna. Dwóch duchownych już zostało wyniesionych na ołtarze: Jan Paweł II i o. Maksymilian Kolbe. Ale autorzy są przekonani, że wszyscy opisywani księża byli świętymi kapłanami. Katecheci, przyjaciele rodziny, duszpasterze akademiccy, wreszcie duszpasterze emigracji i polscy misjonarze (pp. Braunowie zmuszeni byli do opuszczenia Polski i przeniesienia się do Stanów Zjednoczonych po tym, jak pan Kazimierz został wyrzucony ze stanowiska dyrektora Teatru Współczesnego we Wrocławiu za działalność opozycyjną).

 

Pozycja pokazuje różnych księży, mających odmienne dary i charyzmaty, ale których wspólnym mianownikiem jest jednak wierność wyborowi, czystość, prawość, dobroć, gotowość niesienia pomocy, pokora… Z jednej strony mamy więc wybitnego intelektualistę, profesora-biskupa Karola Wojtyłę, z drugiej zaś ks. Aleksandra Fedorowicza – jak piszą sami autorzy – „zwyczajnego świętego”, który nie szukał możliwości działania poza horyzontem, ale pracował ciężko jako „ojciec parafii”.

 

Książka „Dobrzy księża” może być chyba również swego rodzaju rachunkiem sumienia dla współczesnych kapłanów. Jak piszą autorzy, wybrani przez nich księża odprawiali Mszę Świętą i wszelkie nabożeństwa z powagą i skupieniem, modlili się zawsze przed Eucharystią i po niej, spędzali godziny przed Najświętszym Sakramentem, spowiadali uważnie i szczegółowo i zawsze chodzili w sutannach czy habitach zakonnych, wyjątkowo w czarnych garniturach z koloratką. A przecież wszyscy żyli w kraju zniewolonym przez komunistów, a zatem oficjalnie ateistycznym.

 

Renata Ziomek

 

Zofia Reklewska-Braun, Kazimierz Braun, Dobrzy księża. Kapłani w naszym życiu. Bernardinum, Pelplin 2013.

 


DATA: 2016-02-02 13:57
AUTOR: RENATA ZIOMEK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę, że 90 może 95% kapłanów jest oddanych Kościołowi, ta znikoma reszta może się pogubiła ale to tylko sygnał, że potrzebują od swoich braci w wierze wsparcia a nie krytyki.
ponad 5 lat temu / trawa
 
Jak często zapominamy, że Kościół to nie budynek, nie ksiądz(pełniący wymagającą służbę), nie katechetka, ale my wszyscy chrześcijanie dla których.... nie zabijaj, nie kradnij, kochaj wszystkich jest naszym wyznacznikiem życiowym.
ponad 5 lat temu / marekb54
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.