DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2018 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Rozmowy o przyszłości Cypru. Negocjacje zwaśnionych stron nie będą łatwe

Rozmowy o przyszłości Cypru. Negocjacje zwaśnionych stron nie będą łatwe
fot.REUTERS/Salvatore Di Nolfi/Pool/FORUM
#GRECJA    #TURCJA    #ONZ    #CYPR    #GENEWA    #WYSPA    #HISTORIA CYPRU

Przywódcy greckiej i tureckiej części Cypru spotkali się w poniedziałek  na trzydniowych rozmowach w Genewie w sprawie zjednoczenia wyspy. Nikos Anastasiadis i Mustafa Akinci omawiają plany stworzenia federacji złożonej z dwóch stref.


Rozmowy odbywają się pod auspicjami ONZ. Dodatkowo uczestniczą w nich przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Grecji i Turcji, które są gwarantami bezpieczeństwa Cypru.

 

Celem konferencji, która odbywa się pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, jest doprowadzenie do uzgodnienia i zawarcia umowy wynegocjowanej przez przywódców greckiej i tureckiej części Cypru, albo przynajmniej – w najgorszym wypadku – przełamanie impasu w negocjacjach.

 

Anastasiades jeszcze w niedzielę pisał w mediach społecznościowych, że jedzie do Genewy „z nadzieją i ufnością”. Na pokładzie samolotu powiedział dziennikarzom, że „chce rozwiązania cypryjskiego w oparciu o zasady i wartości, które pozwolą nam zbudować nowoczesne państwo europejskie, uwzględniające obawy greckich i tureckich Cypryjczyków”.


Mniej optymistyczny był lider tureckiej części Cypru. Akinci stwierdził jeszcze przed wyjazdem do Genewy, że jest „ostrożny” i oczekuje "ciężkiego tygodnia”. - Naszym zasadniczym celem jest stworzenie struktury federalnej, gwarantującej polityczną równość, wolność, bezpieczeństwo i istnienia dwóch państw składowych – przekonywał w rozmowie z „Cyprus Mail”.

 

Optymistami są liderzy UE. Amanda Paul z brukselskiego think tanku Centrum Polityki Europejskiej twierdzi, że „istnieje powszechna zgoda co do tego, że to ostatnie takie rozmowy, podczas których osiągnięte zostanie porozumienie”.

Cypr - była kolonia brytyjska odzyskała niepodległość w 1960 r. Trzy lata później na wyspie doszło do starć między mieszkańcami greckiej i tureckiej części wyspy. W 1964 r. wylądowały tam oddziały UNFICYP, które monitorowały tzw. zieloną linię podziału wyspy na dwie części zajmowane odpowiednio przez ludność turecką i grecką. 15 lipca 1974 r. opozycja domagającą się przyłączenia Cypru do Grecji dokonała krwawego zamachu stanu, obalając władze Cypru. W rezultacie pięć dni później rozpoczęła się inwazja turecka. Turcy zajęli północną cześć wyspy. Powstało nowe państwo uznawane jedynie przez Ankarę. Tureckie wojska okupacyjne pozostają tam do dziś.  W 2004 r. Republika Cypryjska przystąpiła do UE, chociaż jej północna część w rzeczywistości nie jest częścią UE.

 

W 2004 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zaproponował rozwiązanie dla Cypru, które odrzuciły obie strony. W 2013 r. Cypr dotknął poważny kryzys finansowy, w wyniku którego nastąpiła restrukturyzacja systemu bankowego. To tutaj przetestowano tzw. mechanizm bail in, który zakłada ratowanie banków kosztem depozytów klientów. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i UE uruchomiły pakiet ratunkowy dla Cypru wynoszący 10 mld euro.

 

W 2015 r. po wyborach w marcu na prezydenta północnej części Nikozji Aminciego rozpoczęły się rozmowy z Anastasiadesem o utworzeniu federacji. Lider greckiej części Cypru liczy na to, że umowa umożliwi 90 tys. Grekom odzyskać własność utraconą po inwazji tureckiej w 1974 roku.

 

Akinci z kolei zabiega o zapewnienie ludności tureckiej jak największego dostępu do władzy. Proponuje m.in. wprowadzenie rotacji prezydenckiej w przyszłej federacji. Na Cyprze wciąż stacjonuje aż 40 tys. wojsk tureckich.

 

 

 

Źródło: euobserver.oom., euractiv.com., AS.

 


DATA: 2017-01-11 07:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Iwazja turków jest zbrodnią przeciwko ludności cypryjskiej. Turcy działaja jak rosjanie - niby w ochornie włąsnej ludności atakują i anektuja obszary innych państw, a swiat milczy w imię politycznych i prywatnych interesów.
ponad 1 rok temu / odszkodowania
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.