DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   TEMAT NUMERU: PRODUKTY MASOWEJ EDUKACJI

Edukacja domowa to otwarcie na świat

Rozmowa z Markiem Budajczakiem


Z Markiem Budajczakiem, prezesem Stowarzyszenia Edukacji Domowej rozmawia Paweł Toboła-Pertkiewicz.
 

- Jak wygląda sytuacja prawna nauczania domowego w Polsce? Czy w ciągu ostatnich dwudziestu lat dokonały się jakieś zmiany ułatwiające ten rodzaj edukacji?

– Edukacja domowa w Polsce stała się ponownie, po okresie realsocjalistycznego wykluczenia, legalna po przyjęciu w roku 1991 obowiązującej do dziś Ustawy o systemie oświaty. Przywrócono to obywatelskie uprawnienie, jednak kiedy pierwsi rodzice zaczęli się dopytywać, jak z niego korzystać, wówczas indagowani w tej sprawie funkcjonariusze oświaty przekazali hiobową wieść o tych zakusach do centrali, czyli do Ministerstwa Edukacji Narodowej, a tam wszczęto działania „naprawcze”.

Już w roku 1995, na wyraźne żądanie MEN, sejm dokonał pierwszej prawnej „korekty” pierwotnego zapisu ustawy. Następne „udoskonalenia” wprowadzono w latach 1998 i 2009, ale na tym apetyty resortu się oczywiście nie kończą. Jedyną pozytywną zmianą w przepisach, jaką udało się przeforsować (dopiero w roku 2009), było zerwanie z przypisaniem dziecka do państwowej szkoły obwodowej. Obecnie dziecko uczące się w domu może (a właściwie musi) znaleźć „opiekę” w dowolnej szkole w kraju, zarówno publicznej, jak i niepublicznej. Zakończyło to trwające od końca lat dziewięćdziesiątych starania środowiska domowych edukatorów, które skłoniły do wspólnej interwencji rzeczników: praw dziecka i praw obywatelskich. Niestety to jedyny „jasny” punkt w przepisach. Poza tym jest ciężko, coraz ciężej!

- Dzieci edukowane domowo muszą też zdawać co roku egzaminy państwowe. Jak one wyglądają w praktyce? Co z egzaminami maturalnymi? Czy młodzież ucząca się w domach może przystępować do matury?

– Obecnie polskie dzieci nauczane w domu muszą – jako jedyne poza szkolnymi „wyrzutkami” – zdawać co roku, pisemnie i ustnie, tzw. egzaminy klasyfikacyjne, opiewające na całość rocznego materiału ze wszystkich ważnych (poza wuefem, muzyką, plastyką i techniką) przedmiotów nauki szkolnej. Nie przewidziano żadnych reguł organizowania tych egzaminów w czasie (najczęściej są skumulowane w jednym, dwóch dniach), a ilość stawianych zadań zależy jedynie od fantazji „opiekuńczej” szkoły. Po zaliczeniu tych egzaminów dziecko uzyskuje świadectwo ukończenia danej klasy lub całego cyklu kształcenia. W konsekwencji, po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej, „absolwent” domowej edukacji ma prawo przystąpić do matury na ogólnych zasadach.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Polska ma dla Rosji „nową propozycję” w sprawie zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który uległ katastrofie 10 kwietnia 2010 roku. O rozwiązaniu poinformował prof. Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych.

 
 

W poniedziałek w Nowym Jorku odbędzie się spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz prezydenta USA Donalda Trumpa. Potrwa ono maksymalnie 35 minut, ale – jak poinformował Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Prezydenta RP – głowy państw podpiszą wspólną deklarację dotyczącą obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju.

 

W niedzielę pierwszy raz w historii Kalisza ulicami miasta przeszedł Marsz Równości. Główne hasła homoimprezy odwoływały się do historii Polski i krajowej literatury. Padły słowa o „Rocie” jako dziele homoseksualnej kobiety, odwoływano się także do Marii Dąbrowskiej.

 

Członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej, Marianne Schlosser nie chce dalej partycypować w pracach dotyczących tzw. drogi synodalnej obranej przez niemiecki Kościół. Nie podoba się jej zarówno metodologia jak i podejście do opracowywanych zagadnień. Jej zdaniem, wśród ekspertów  opracowujących nową drogę Kościoła w Niemczech panuje „fiksacja na punkcie wyświęcania kobiet”.

 

Jeżeli ktoś uważa, że fundamentalizm islamski skończył się wraz ze zwycięstwem nad Państwem Islamskim (ISIS) w Iraku i Syrii, to jest w wielkim błędzie. Państwo Islamskie jeszcze nie umarło – powiedział dyrektor włoskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie Alessandro Monteduro, komentując obecną sytuację i cierpienia chrześcijan w Burkina Faso.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.