DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   TEMAT NUMERU: PRODUKTY MASOWEJ EDUKACJI

Edukacja domowa to otwarcie na świat

Rozmowa z Markiem Budajczakiem


Z Markiem Budajczakiem, prezesem Stowarzyszenia Edukacji Domowej rozmawia Paweł Toboła-Pertkiewicz.
 

- Jak wygląda sytuacja prawna nauczania domowego w Polsce? Czy w ciągu ostatnich dwudziestu lat dokonały się jakieś zmiany ułatwiające ten rodzaj edukacji?

– Edukacja domowa w Polsce stała się ponownie, po okresie realsocjalistycznego wykluczenia, legalna po przyjęciu w roku 1991 obowiązującej do dziś Ustawy o systemie oświaty. Przywrócono to obywatelskie uprawnienie, jednak kiedy pierwsi rodzice zaczęli się dopytywać, jak z niego korzystać, wówczas indagowani w tej sprawie funkcjonariusze oświaty przekazali hiobową wieść o tych zakusach do centrali, czyli do Ministerstwa Edukacji Narodowej, a tam wszczęto działania „naprawcze”.

Już w roku 1995, na wyraźne żądanie MEN, sejm dokonał pierwszej prawnej „korekty” pierwotnego zapisu ustawy. Następne „udoskonalenia” wprowadzono w latach 1998 i 2009, ale na tym apetyty resortu się oczywiście nie kończą. Jedyną pozytywną zmianą w przepisach, jaką udało się przeforsować (dopiero w roku 2009), było zerwanie z przypisaniem dziecka do państwowej szkoły obwodowej. Obecnie dziecko uczące się w domu może (a właściwie musi) znaleźć „opiekę” w dowolnej szkole w kraju, zarówno publicznej, jak i niepublicznej. Zakończyło to trwające od końca lat dziewięćdziesiątych starania środowiska domowych edukatorów, które skłoniły do wspólnej interwencji rzeczników: praw dziecka i praw obywatelskich. Niestety to jedyny „jasny” punkt w przepisach. Poza tym jest ciężko, coraz ciężej!

- Dzieci edukowane domowo muszą też zdawać co roku egzaminy państwowe. Jak one wyglądają w praktyce? Co z egzaminami maturalnymi? Czy młodzież ucząca się w domach może przystępować do matury?

– Obecnie polskie dzieci nauczane w domu muszą – jako jedyne poza szkolnymi „wyrzutkami” – zdawać co roku, pisemnie i ustnie, tzw. egzaminy klasyfikacyjne, opiewające na całość rocznego materiału ze wszystkich ważnych (poza wuefem, muzyką, plastyką i techniką) przedmiotów nauki szkolnej. Nie przewidziano żadnych reguł organizowania tych egzaminów w czasie (najczęściej są skumulowane w jednym, dwóch dniach), a ilość stawianych zadań zależy jedynie od fantazji „opiekuńczej” szkoły. Po zaliczeniu tych egzaminów dziecko uzyskuje świadectwo ukończenia danej klasy lub całego cyklu kształcenia. W konsekwencji, po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej, „absolwent” domowej edukacji ma prawo przystąpić do matury na ogólnych zasadach.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 
 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.

 

„Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance” – poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.

 

963 osoby zostały aresztowane w stolicy Wielkiej Brytanii w związku z przedłużającymi się protestami na rzecz wzmocnienia wysiłków w walce ze zmianami klimatycznymi. Protestujący domagając się od rządu bardziej stanowczych działań, sparaliżowali centrum miasta. Czterdziestu osobom postawiono zarzuty.

 

Chińscy katolicy protestują przeciwko „nagłym zniknięciom” księży oraz domagają się powrotu do świątyń, w których służyli od lat. Zacieśnia się pętla jaką pekińskie władze zaciskają wokół katolików należących do tzw. „Kościoła podziemnego”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.