DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 43  >   TEMAT NUMERU: GRA O KOBIETĘ

Wróg numer jeden: Matka-Polka, katoliczka

Rozmowa z Magdaleną Żuraw


Szczególną wściekłość feministycznego „betonu” budzą konserwatystki, gdyż wytrącają mu z rąk jego podstawowy argument: że to mężczyźni zniewalają biedne kobiety – mówi Magdalena Żuraw, absolwentka filozofii, publicystka, autorka książki Idiotyzmy feminizmu, w rozmowie z Romanem Motołą.
Kobiety się zmieniają: robią kariery, rywalizują, wkraczają w obszary dotąd zarezerwowane dla mężczyzn. Walczą. Zmienia się istota kobiecości – czy kobiecość przechodzi kryzys?

– Istota kobiecości pozostaje taka sama i nigdy się nie zmieni. Wystarczy sięgnąć do wciąż aktualnych sztuk Szekspira: zawsze będą istnieć zarówno Julie, jak i odpowiedniki Lady Makbet. Kobiety – indywidualnie – mają takie same problemy, jak pięćset lat temu. Nieszczęśliwie się zakochują, miewają kłopoty z mężami i dziećmi albo z określeniem własnych celów życiowych.

Zmieniają się za to czasy, a wraz z nimi systemy społeczno‑gospodarcze. Te z nich, które wspierają się na powszechnej inżynierii społecznej, uderzają w podstawy płciowości człowieka, a co za tym idzie, mogą powodować zjawiska, które potocznie nazywamy kryzysami kobiecości lub męskości. Mamy z tym bez wątpienia do czynienia dzisiaj, gdy naturalne różnice między kobietami a mężczyznami są zamazywane lub wprost kwestionowane. Jest to zresztą zrozumiałe: gdybyśmy próbowali ulepszać społeczność wilków, zmieniając sztucznie ich „seksistowskie” zachowania stadne, uległaby ona rozpadowi lub zagładzie.

Kryzys płci jest zatem w głównej mierze zjawiskiem społecznym, a nie indywidualnym. Dlatego jego najbardziej widoczne konsekwencje to właśnie problemy związane z funkcjonowaniem społeczeństwa: zapaść demograficzna, zerwanie więzi rodzinnych i tym podobne.

 

Czy feminizm z jego zestawem propozycji może stanowić odpowiedź na potrzeby dzisiejszych pań?

– Potrzeb dzisiejszych pań jest tyle, co samych dzisiejszych pań, a nawet więcej. Jedne kobiety potrzebują dobrego męża, inne – wielu dzieci, władzy bądź wielozadaniowej pralki. Niektóre kobiety potrzebują też feminizmu – mówię tu głównie o aktywistkach żyjących z państwowych pieniędzy, takich jak Małgorzata Fuszara. Jest to jednak zdecydowana, choć bardzo pazerna mniejszość.

Powiedzmy wyraźnie: feminizm jako system jest ideologią i odpowiada tylko na potrzeby ideologów (także mężczyzn). Niektóre postulaty feministek mogą, rzecz jasna, interesować pewne kobiety (na przykład, prawo do zabicia własnego dziecka), ale równie skuteczną odpowiedzią na potrzeby niektórych dzisiejszych pań mogą być idee neoliberalizmu, libertarianizmu czy ekologizmu. Nie widzę powodu, dla którego feminizm należałoby szczególnie wyróżniać.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Te znienawidzone przez panią feministki wywalczyły chociażby prawo do głosu i powszechnej edukacji. Skoro zadanie i rola kobiety to przywiązanie do domu - dlaczego ta Pani nie zajmuje się rodziną? Tylko chodzi i mówi ludziom jak mają żyć? Rozdwojenie jaźni.
ponad 3 lata temu / Klaudia
 
 

Jak wynika z sondażowych wyników exit pool, Partia Konserwatywna zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych, zdobywając aż 368 mandatów. Oznacza to, że premier Boris Johnson w nowej kadencji będzie dysponował na tyle silną reprezentacją w Izbie Gmin, że będzie w stanie skutecznie doprowadzić do długo oczekiwanego Brexitu.

 
 

Prof. Ryszard Legutko skomentował doniesienia o planach nowej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, dotyczących ochrony klimatu. Europoseł stwierdził, że jeśli Unia Europejska narzuci nam zapisy zawarte w tzw. Zielonym Ładzie, polegające na radykalnym ograniczeniu emisji CO2, Polska będzie ubezwłasnowolniona i uwięziona w systemie wielu zależności.

 

Sąd w Tokio nakazał rządowi Japonii wypłatę odszkodowania dla jednego z transpłciowych urzędników pracujących w państwowej administracji. Mężczyzna uważał się za kobietę i domagał się możliwości korzystania z damskich toalet, na co zgody nie wyrażał jego pracodawca. Transseksualista stwierdził, że łamane są jego prawa i skierował sprawę do sądu.

 

Władze w Madrycie ujawniły, że zaledwie w ciągu sześciu miesięcy, populacja Hiszpanii spadła o blisko 50 tys. To efekt spadku przyrostu naturalnego. Niepokojące statystyki pokazują, że odnotowano najniższy przyrost naturalny od prawie 80 lat. Specjaliści są zdania, że ta tendencja będzie prowadziła Hiszpanię do tzw. „demograficznego samobójstwa”. Jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy jest coraz bardziej powszechna aborcja.

 

Zdaniem włoskiego watykanisty, Sandro Magistra można oczekiwać, że na ewentualnym przyszłym konklawe kardynałowie dokonają wyboru papieża spośród sześciu kandydatów. Wśród potencjalnych „papabile” ma być m.in. kard. Robert Sarah, ale także zwolennik tworzenia „duszpasterstw dla homoseksualistów” – kard. Matteo Maria Zuppi.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.