DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   CREDO

Wezwanie do Krucjaty

Rozmowa z ks. Łukaszem M. Kadzińskim oraz Jakubem Sawickim


Z ks. Łukaszem M. Kadzińskim, uczestnikiem Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę oraz Jakubem Sawickim, jednym z pomysłodawców i organizatorów Krucjaty rozmawia Sławomir Skiba.
 

Czy mamy w Polsce do czynienia z tak dramatyczną sytuacją, w której trzeba wzywać do krucjaty i na czym ta Krucjata ma polegać?

Ks. Łukasz M. Kadziński: Krucjata Różańcowa to wezwanie, skierowane do wierzących, by zjednoczyli się w modlitwie różańcowej, prosząc Boga o pomoc, wobec inwazji zła. Chodzi tu o taki rodzaj zła i taką sytuację naszej bezradności, czy raczej słabości, kiedy niezbędna staje się Boża interwencja. Pomoc Boża i działanie ludzkie, podjęte w Krucjacie, ma na celu przeciwdziałanie złu oraz odzyskanie utraconych pozycji. Celem jest przywrócenie miejsca należnego Bogu, Jego Ewangelii i Krzyżowi w życiu społecznym, narodowym, prywatnym i rodzinnym. Krucjata Różańcowa za Ojczyznę jest więc zaproszeniem skierowanym do wszystkich, którym dobro Polski leży na sercu, by czynnie, przez modlitwę różańcową, zaangażowali się w duchową walkę o przyszły byt Polski, wobec wewnętrznego i zewnętrznego jej rozkładu.

Jakub Sawicki: W konkretach, Krucjata opiera się na modlitwie przynajmniej jedną „dziesiątką” różańca każdego dnia. Nie jest istotna ani pora jej odmawiania, ani też tajemnica. Ważna jest konkretna intencja: „Z Maryją, Królową Polski módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu”. Sformułowana jest właśnie w ten sposób, ponieważ wiele osób modli się „za Ojczyznę”, ale nie zawsze wiadomo, o co dokładnie, a i wiele osób różnie widzi dobro Polski. Ponadto Krucjata to dodatkowo Msze za Ojczyznę, a także różne formy wyrzeczeń, jak np. posty czy jałmużna.

Skąd pomysł na taki modlitewny zryw Narodu?

Ks. Ł.K.: Bezpośrednim natchnieniem do podjęcia prywatnej inicjatywy Krucjaty były wieści nadchodzące od naszych węgierskich bratanków. Pomimo dużej blokady informacyjnej w mediach, zaczęły do nas docierać głosy o wielkich przemianach na Węgrzech, o planowanych i przeprowadzanych reformach premiera Orbana i jego partii Fidesz. Bliższe przyjrzenie się tym zjawiskom musi rodzić zdziwienie, że jest taki kraj w Europie, który na przekór ogólnie panującym trendom realizuje swoją wizję narodu, odwołuje się do tradycji, powołuje na swoją suwerenność i niezależność, także ekonomiczną, a przede wszystkim moralną i religijną. Węgierski fenomen zrodził w nas pytanie o jego pochodzenie. Mówiono o węgierskiej ogólnonarodowej krucjacie modlitewnej, zapoczątkowanej w 2006 roku przez Prymasa Erdo wraz z episkopatem. Biskupi węgierscy wezwali do odpowiedzi na proroctwo kardynała Józsefa Mindszentyego. W 1947 roku ten męczennik za wiarę i wolne Węgry z czasów komunizmu, zapowiedział, że jeżeli 10 proc. społeczeństwa będzie się modlić na różańcu za ojczyznę, to zostanie ona uratowana. Po 4 latach wzywania do modlitwy, udało się w nią zaangażować 1,5 mln Węgrów. Potem zaczęły się wspomniane już przemiany polityczne.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

- Ukraina razem z NATO przygotowuje wtargnięcie na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską – stwierdził minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Deputowani parlamentu Krymu przestrzegają NATO przed zbliżaniem się do brzegów półwyspu, który Rosja przyłączyła w marcu 2014 roku, odrywając ten teren od Ukrainy.

 
 

Kościół katolicki przeżywa wyjątkowo trudny czas. Nierozwiązane sprawy związane z nadużyciami seksualnymi musiały w końcu doczekać się reakcji Watykanu. W czwartek w Stolicy Apostolskiej ruszył „szczyt” na temat ochrony nieletnich w Kościele. Czy wypracowane stanowisko okaże się właściwą odpowiedzią na kryzys?

 

Po tym, jak w sprawie plagi homoseksualizmu wśród księży wypowiedzieli się kardynałowie Burke i Brandmüller, opublikowano oświadczenie kolejnego dostojnika Kościelnego w tej sprawie.

 

Niemiecka socjolog Gabriele Kuby w opublikowanym niedawno eseju o kryzysie nadużyć seksualnych wśród części kleru podkreśla, że winę za to ponosi homoseksualizm i bunt przeciw Pismu Świętemu i Tradycji. W mocnym wstępie do jej tekstu kardynał Gerhard Müller podkreślił, że niewierni duchowni odpowiedzą przed Sądem Bożym.

 

 

W efekcie uwag złożonych przez Komisję Europejską oraz skarg Urzędu Regulacji Energetyki Sejm przyjął nową wersję ustawy mającej zabezpieczać Polaków przed podwyżkami cen energii.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.