DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   CREDO

Wezwanie do Krucjaty

Rozmowa z ks. Łukaszem M. Kadzińskim oraz Jakubem Sawickim


Z ks. Łukaszem M. Kadzińskim, uczestnikiem Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę oraz Jakubem Sawickim, jednym z pomysłodawców i organizatorów Krucjaty rozmawia Sławomir Skiba.
 

Czy mamy w Polsce do czynienia z tak dramatyczną sytuacją, w której trzeba wzywać do krucjaty i na czym ta Krucjata ma polegać?

Ks. Łukasz M. Kadziński: Krucjata Różańcowa to wezwanie, skierowane do wierzących, by zjednoczyli się w modlitwie różańcowej, prosząc Boga o pomoc, wobec inwazji zła. Chodzi tu o taki rodzaj zła i taką sytuację naszej bezradności, czy raczej słabości, kiedy niezbędna staje się Boża interwencja. Pomoc Boża i działanie ludzkie, podjęte w Krucjacie, ma na celu przeciwdziałanie złu oraz odzyskanie utraconych pozycji. Celem jest przywrócenie miejsca należnego Bogu, Jego Ewangelii i Krzyżowi w życiu społecznym, narodowym, prywatnym i rodzinnym. Krucjata Różańcowa za Ojczyznę jest więc zaproszeniem skierowanym do wszystkich, którym dobro Polski leży na sercu, by czynnie, przez modlitwę różańcową, zaangażowali się w duchową walkę o przyszły byt Polski, wobec wewnętrznego i zewnętrznego jej rozkładu.

Jakub Sawicki: W konkretach, Krucjata opiera się na modlitwie przynajmniej jedną „dziesiątką” różańca każdego dnia. Nie jest istotna ani pora jej odmawiania, ani też tajemnica. Ważna jest konkretna intencja: „Z Maryją, Królową Polski módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu”. Sformułowana jest właśnie w ten sposób, ponieważ wiele osób modli się „za Ojczyznę”, ale nie zawsze wiadomo, o co dokładnie, a i wiele osób różnie widzi dobro Polski. Ponadto Krucjata to dodatkowo Msze za Ojczyznę, a także różne formy wyrzeczeń, jak np. posty czy jałmużna.

Skąd pomysł na taki modlitewny zryw Narodu?

Ks. Ł.K.: Bezpośrednim natchnieniem do podjęcia prywatnej inicjatywy Krucjaty były wieści nadchodzące od naszych węgierskich bratanków. Pomimo dużej blokady informacyjnej w mediach, zaczęły do nas docierać głosy o wielkich przemianach na Węgrzech, o planowanych i przeprowadzanych reformach premiera Orbana i jego partii Fidesz. Bliższe przyjrzenie się tym zjawiskom musi rodzić zdziwienie, że jest taki kraj w Europie, który na przekór ogólnie panującym trendom realizuje swoją wizję narodu, odwołuje się do tradycji, powołuje na swoją suwerenność i niezależność, także ekonomiczną, a przede wszystkim moralną i religijną. Węgierski fenomen zrodził w nas pytanie o jego pochodzenie. Mówiono o węgierskiej ogólnonarodowej krucjacie modlitewnej, zapoczątkowanej w 2006 roku przez Prymasa Erdo wraz z episkopatem. Biskupi węgierscy wezwali do odpowiedzi na proroctwo kardynała Józsefa Mindszentyego. W 1947 roku ten męczennik za wiarę i wolne Węgry z czasów komunizmu, zapowiedział, że jeżeli 10 proc. społeczeństwa będzie się modlić na różańcu za ojczyznę, to zostanie ona uratowana. Po 4 latach wzywania do modlitwy, udało się w nią zaangażować 1,5 mln Węgrów. Potem zaczęły się wspomniane już przemiany polityczne.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

1846 - we Francji dwojgu pastuszkom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud na górze wznoszącej się nad La Salette w Alpach ukazała się Matka Boża. Dzieci ujrzały kulę świetlną. Wewnątrz siedziała Piękna Pani. Twarz miała zakrytą dłońmi i płakała. Przekazała dzieciom tajemnice przestrzegające przed upadkiem wiary oraz zachęcała do modlitwy. Zapowiadała kary w postaci wielkiego głodu, klęski nieurodzajów oraz śmierci małych dzieci na rękach bezsilnych matek.

 
 

Następcą Johna Boltona na stanowisku doradcy do spraw bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych został Robert O'Brien. O tej nominacji poinformował w środę osobiście Donald Trump.

 

Martwię się, ale nie jestem zdesperowany, ponieważ Kościół nie pochodzi od Bergoglio ani od biskupów, ale tylko od Chrystusa, i On rządzi nim z mądrością – powiedział Vittorio Messori, włoski pisarz i publicysta katolicki, komentując obecną kryzysową sytuację w Kościele.  

 

Władze Chińskiej Republiki Ludowej nakazują księżom i zakonnikom cytować na kazaniach myśli rodzimego filozofa Konfucjusza. To kolejny przykład ingerencji w sferę wiary. Katoliccy duchowni widzą w tych naciskach przykład działań zmierzających do erozji chrześcijaństwa na obszarze Państwa Środka.

 

Według włoskiego watykanisty Sandro Magistra, ceną za porozumienie chińsko-watykańskie jest milczenie Stolicy Apostolskiej w drażliwych kwestiach. Chodzi o ciszę wobec trwających w Hongkongu protestów, w których istotną rolę odgrywają katolicy, stanowiący 8 procent ludności regionu.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.