DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   CREDO

Wezwanie do Krucjaty

Rozmowa z ks. Łukaszem M. Kadzińskim oraz Jakubem Sawickim


Z ks. Łukaszem M. Kadzińskim, uczestnikiem Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę oraz Jakubem Sawickim, jednym z pomysłodawców i organizatorów Krucjaty rozmawia Sławomir Skiba.
 

Czy mamy w Polsce do czynienia z tak dramatyczną sytuacją, w której trzeba wzywać do krucjaty i na czym ta Krucjata ma polegać?

Ks. Łukasz M. Kadziński: Krucjata Różańcowa to wezwanie, skierowane do wierzących, by zjednoczyli się w modlitwie różańcowej, prosząc Boga o pomoc, wobec inwazji zła. Chodzi tu o taki rodzaj zła i taką sytuację naszej bezradności, czy raczej słabości, kiedy niezbędna staje się Boża interwencja. Pomoc Boża i działanie ludzkie, podjęte w Krucjacie, ma na celu przeciwdziałanie złu oraz odzyskanie utraconych pozycji. Celem jest przywrócenie miejsca należnego Bogu, Jego Ewangelii i Krzyżowi w życiu społecznym, narodowym, prywatnym i rodzinnym. Krucjata Różańcowa za Ojczyznę jest więc zaproszeniem skierowanym do wszystkich, którym dobro Polski leży na sercu, by czynnie, przez modlitwę różańcową, zaangażowali się w duchową walkę o przyszły byt Polski, wobec wewnętrznego i zewnętrznego jej rozkładu.

Jakub Sawicki: W konkretach, Krucjata opiera się na modlitwie przynajmniej jedną „dziesiątką” różańca każdego dnia. Nie jest istotna ani pora jej odmawiania, ani też tajemnica. Ważna jest konkretna intencja: „Z Maryją, Królową Polski módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu”. Sformułowana jest właśnie w ten sposób, ponieważ wiele osób modli się „za Ojczyznę”, ale nie zawsze wiadomo, o co dokładnie, a i wiele osób różnie widzi dobro Polski. Ponadto Krucjata to dodatkowo Msze za Ojczyznę, a także różne formy wyrzeczeń, jak np. posty czy jałmużna.

Skąd pomysł na taki modlitewny zryw Narodu?

Ks. Ł.K.: Bezpośrednim natchnieniem do podjęcia prywatnej inicjatywy Krucjaty były wieści nadchodzące od naszych węgierskich bratanków. Pomimo dużej blokady informacyjnej w mediach, zaczęły do nas docierać głosy o wielkich przemianach na Węgrzech, o planowanych i przeprowadzanych reformach premiera Orbana i jego partii Fidesz. Bliższe przyjrzenie się tym zjawiskom musi rodzić zdziwienie, że jest taki kraj w Europie, który na przekór ogólnie panującym trendom realizuje swoją wizję narodu, odwołuje się do tradycji, powołuje na swoją suwerenność i niezależność, także ekonomiczną, a przede wszystkim moralną i religijną. Węgierski fenomen zrodził w nas pytanie o jego pochodzenie. Mówiono o węgierskiej ogólnonarodowej krucjacie modlitewnej, zapoczątkowanej w 2006 roku przez Prymasa Erdo wraz z episkopatem. Biskupi węgierscy wezwali do odpowiedzi na proroctwo kardynała Józsefa Mindszentyego. W 1947 roku ten męczennik za wiarę i wolne Węgry z czasów komunizmu, zapowiedział, że jeżeli 10 proc. społeczeństwa będzie się modlić na różańcu za ojczyznę, to zostanie ona uratowana. Po 4 latach wzywania do modlitwy, udało się w nią zaangażować 1,5 mln Węgrów. Potem zaczęły się wspomniane już przemiany polityczne.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Blisko 1900 osób z zespołem Downa oraz ich rodziny apelują do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona o rezygnację z prac nad wprowadzeniem w Irlandii Północnej selektywnej aborcji z powodu niepełnosprawności dziecka. Według organizacji obrońców życia poczętego, propozycje brytyjskiego rządu wykraczają daleko poza obowiązujące prawo aborcyjne w Anglii, Walii i Szkocji.

 
 

Ultralewicowy polityk Bernie Sanders zwyciężył w prawyborach Partii Demokratycznej w stanie Nevada. Jego wygrana sprawiła, że jest głównym kandydatem do zwycięstwa w prawyborczym wyścigu i reprezentowania Demokratów w wyborczym starciu z prezydentem Donaldem Trumpem.

 

W wiedeńskiej katedrze zamieszczono zaskakującą „instalację artystyczną”, którą jest potężnych rozmiarów damski sweter. Zawieszono go w prezbiterium, a jego symbolika ma rzekomo nawiązywać do konieczności miłości bliźniego. Parafia twierdzi, że sweter jest nowoczesnym „welonem wielkopostnym”.

 

W diecezji płockiej każdy kto chce zostać rodzicem chrzestnym, będzie musiał podpisać oświadczenie dotyczące swego życia sakramentalnego i praktyk religijnych. Nowy przepis wprowadził w życie specjalną instrukcją biskup płocki Piotr Libera.

 

Szwajcarski Sąd Federalny stwierdził, że osoby udostępniające lub „lajkujące” na Facebooku prawicowe treści lub wprost antysemickie, mogą zostać uznani za przestępców. Podstawą do takiej oceny jest to, że treści te za sprawą udostępnień, trafiają do osób trzecich, niepopierających wspomianych poglądów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.