DZIŚ JEST:   18   LUTY   2020 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 59  >   ORDO IURIS

Rozmowa z dr. Tymoteuszem Zychem: Czerwone karty polskiego prawa


Relikty prawne okresu komunistycznego stanowią bezpośredni problem dla tysięcy ludzi dotkniętych ich oddziaływaniem. Niektóre z nich wykorzystuje się dzisiaj na szkodę obywateli w sposób, którego pewnie nie przewidywali nawet peerelowscy ustawodawcy – mówi doktor Tymoteusz Zych z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w rozmowie z Łukaszem Karpielem.

 

 

Panie Doktorze, gdzie w obowiązującym w Polsce prawie odnajdziemy najwięcej z dziedzictwa i ducha prawodawstwa rodem z PRL?

– Relikty socjalistycznego prawodawstwa wciąż są wszechobecne w naszym systemie prawnym. Duża część ważnych ustaw, w tym kodeksów, mimo nowelizacji, nadal opiera się na konstrukcjach peerelowskich. Tak jest w przypadku obowiązującego do dzisiaj kodeksu cywilnego z roku 1964 czy kodeksu wykroczeń z roku 1971.

Niektóre z nich można traktować przede wszystkim jako kurioza świadczące o niedbalstwie legislatorów, którzy przez blisko trzydzieści lat od transformacji ustrojowej nie byli w stanie usunąć przeżytków poprzedniego ustroju. W preambule do ustawy o społeczno‑gospodarczych organizacjach rolników nadal możemy przeczytać, że gospodarstwo rolne to trwały i równoprawny element ustroju gospodarczego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a w części urzędów zatrudnieni ciągle mogą otrzymać odznakę zasłużonego pracownika państwowego PRL, bo specjalne rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od roku 1982.

Inne relikty prawne okresu komunistycznego stanowią bezpośredni problem dla tysięcy ludzi dotkniętych ich oddziaływaniem. Niektóre z nich wykorzystuje się dzisiaj na szkodę obywateli w sposób, którego pewnie nie przewidywali nawet peerelowscy ustawodawcy.

 

W których dziedzinach życia takie peerelowskie „ostańce” są najbardziej szkodliwe i najtrudniejsze do usunięcia?

 

– Milionom Polaków poważny kłopot sprawiają istniejące do dzisiaj komunistyczne przeżytki, które wprowadzono w celu zwalczania własności prywatnej. W kodeksie cywilnym nadal możemy znaleźć użytkowanie wieczyste – peerelowską namiastkę prawa własności, z której korzystanie jest ograniczone w czasie i wiąże się z corocznymi opłatami. W zamierzeniach komunistycznych ideologów miała ona stopniowo wypierać własność nieruchomości i nie pozwolić na zgromadzenie zbyt dużego majątku w rękach rodziny. Do dzisiaj „użytkownicy wieczyści”, żeby móc korzystać z mieszkania, działki lub gruntu, muszą podpisywać ograniczone terminem umowy z nominalnym właścicielem, którym najczęściej jest gmina. Pozostają przez to w stanie niepewności co do przyszłości swojej rodziny.

 

 

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

1455 – zmarł bł. Fra Angelico (właśc. Guido di Pietro), włoski dominikanin, wybitny malarz religijny (ur. 1387). Do klasztoru wstąpił w wieku 20 lat. Pełnił funkcję wikariusza i przeora konwentu w Fiesole. Malarstwa uczył się we Florencji. Na polecenie papieża Eugeniusza IV udał się do Rzymu, gdzie wymalował dwie kaplice w bazylice św. Piotra i Pałacu Watykańskim. Na zamówienie Ojca Świętego Mikołaja V przyozdobił jego apartament oraz prywatną kaplicę. Swoje dzieła Fra Angelico pozostawił także w Kortonie i Orvieto.

 
 

Ambasador Izraela w Polsce naciska na „jakieś rozwiązanie” w kwestii żydowskiego mienia bezspadkowego.

 

Przyjęcie przez Tuchów w maju ubiegłego roku deklaracji o „strefie wolnej od ideologii LGTB” wywołało reakcję partnerskiego miasta we Francji. Radni leżącego w departamencie Loiret miasta Saint-Jean-de-Braye zawiesili na ostatniej sesji rady miejskiej współpracę z Polakami. Powodem tej decyzji jest przyjęcie przez tuchowski samorząd uchwały o odcięciu się od permisywnej propagandy środowisk tak zwanych gejów, lesbijek, transwestytów, itp. Teraz strona francuska domaga się „wyjaśnień” i „wycofania uchwały”.

 

W ostatnich miesiącach aktywiści ruchu LGBT dopuszczają się różnych praktyk, mających na celu ograniczenie liczby polskich samorządów przyjmujących Samorządową Kartę Praw Rodzin. Dokument ten, zawierający postulaty konkretnych działań wzmacniających rodzinę i małżeństwo, został przygotowany m.in. przez Instytut Ordo Iuris. Samorządy, które wdrażają SKPR, bywają uznawane za rzekome „strefy wolne od osób LGBT”. Działacze LGBT z Polski doprowadzili do przyjęcia przez Parlament Europejski rezolucji, zawierającej nieprawdziwe informacje na ten temat, a teraz grożą prorodzinnym władzom lokalnym pozbawieniem funduszy z Unii Europejskiej. Ta próba szantażu nie ma jednak podstaw prawnych.

 

Wszystkie dotychczasowe badania stwierdzają, że pozycja Człowieka z całunu jest typowa dla ciała po śmierci. Tymczasem chodzi o zwykły ruch osoby, która próbuje wstać – twierdzi prof. Bernardo Hontanilla z Kliniki Uniwersyteckiej Nawarry, chirurg plastyczny, pierwszy przedstawiciel swej specjalności, badający Całun Turyński.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.