DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 59  >   ORDO IURIS

Rozmowa z dr. Tymoteuszem Zychem: Czerwone karty polskiego prawa


Relikty prawne okresu komunistycznego stanowią bezpośredni problem dla tysięcy ludzi dotkniętych ich oddziaływaniem. Niektóre z nich wykorzystuje się dzisiaj na szkodę obywateli w sposób, którego pewnie nie przewidywali nawet peerelowscy ustawodawcy – mówi doktor Tymoteusz Zych z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w rozmowie z Łukaszem Karpielem.

 

 

Panie Doktorze, gdzie w obowiązującym w Polsce prawie odnajdziemy najwięcej z dziedzictwa i ducha prawodawstwa rodem z PRL?

– Relikty socjalistycznego prawodawstwa wciąż są wszechobecne w naszym systemie prawnym. Duża część ważnych ustaw, w tym kodeksów, mimo nowelizacji, nadal opiera się na konstrukcjach peerelowskich. Tak jest w przypadku obowiązującego do dzisiaj kodeksu cywilnego z roku 1964 czy kodeksu wykroczeń z roku 1971.

Niektóre z nich można traktować przede wszystkim jako kurioza świadczące o niedbalstwie legislatorów, którzy przez blisko trzydzieści lat od transformacji ustrojowej nie byli w stanie usunąć przeżytków poprzedniego ustroju. W preambule do ustawy o społeczno‑gospodarczych organizacjach rolników nadal możemy przeczytać, że gospodarstwo rolne to trwały i równoprawny element ustroju gospodarczego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a w części urzędów zatrudnieni ciągle mogą otrzymać odznakę zasłużonego pracownika państwowego PRL, bo specjalne rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od roku 1982.

Inne relikty prawne okresu komunistycznego stanowią bezpośredni problem dla tysięcy ludzi dotkniętych ich oddziaływaniem. Niektóre z nich wykorzystuje się dzisiaj na szkodę obywateli w sposób, którego pewnie nie przewidywali nawet peerelowscy ustawodawcy.

 

W których dziedzinach życia takie peerelowskie „ostańce” są najbardziej szkodliwe i najtrudniejsze do usunięcia?

 

– Milionom Polaków poważny kłopot sprawiają istniejące do dzisiaj komunistyczne przeżytki, które wprowadzono w celu zwalczania własności prywatnej. W kodeksie cywilnym nadal możemy znaleźć użytkowanie wieczyste – peerelowską namiastkę prawa własności, z której korzystanie jest ograniczone w czasie i wiąże się z corocznymi opłatami. W zamierzeniach komunistycznych ideologów miała ona stopniowo wypierać własność nieruchomości i nie pozwolić na zgromadzenie zbyt dużego majątku w rękach rodziny. Do dzisiaj „użytkownicy wieczyści”, żeby móc korzystać z mieszkania, działki lub gruntu, muszą podpisywać ograniczone terminem umowy z nominalnym właścicielem, którym najczęściej jest gmina. Pozostają przez to w stanie niepewności co do przyszłości swojej rodziny.

 

 

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

1939 – Związek Sowiecki napadł na Polskę. O godz. 3.00 nad ranem zastępca ministra spraw zagranicznych ZSRS Włodzimierz Potiemkin odczytał ambasadorowi polskiemu w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu notę informującą o upadku państwa polskiego i konieczności wzięcia przez ZSRS pod ochronę ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi. W tym czasie  jednostki Armii Czerwonej zaczęły przekraczać na całej długości granicę Polski, łamiąc w ten sposób pakt o nieagresji.

 
 

Po decyzji prezydenta Lublina, który nakazał organizatorom Marszu Równości LGBT zmianę miejsca rozpoczęcia demonstracji, mają oni z tym duży problem. Liczne kontrmanifestacje zajęły już praktycznie wszystkie place, na których mogliby się zgromadzić propagatorzy normalizowania dewiacji. Chcą więc oni zlekceważyć decyzję prezydenta i rozpocząć paradę na placu, na którym trwać będzie pokaz sprzętu wojskowego.

 

Australijczycy zapowiedzieli kontynuację zeszłorocznej akcji „Różaniec bez granic” – „OzRosary#53”. 13 października będą modlić się o ochronę ich kraju i jego mieszkańców oraz o świętość życia i małżeństwa. Celem inicjatywy jest także oddanie Australii Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

Podczas sobotniego Marszu dla Życia w Zurychu zwolennicy swobody zabijania dzieci poczętych  dążyli do rozbicia manifestacji obrońców życia. Policja zabezpieczająca marsz została obrzucona butelkami, kamieniami i petardami. W wielu miejscach płonęły śmietniki. Zaatakowani też zostali przybyli na miejsce strażacy.

 

Wskutek szerzenia się tzw. imprez „chemsex” dla homoseksualistów, podczas których ich uczestnicy narkotyzują się i współżyją z wieloma partnerami na raz, w zastraszającym tempie rośnie liczba osób zarażonych wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową w Europie – alarmują lekarze.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.