DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Rozłam w Bractwie św. Piusa X

Rozłam w Bractwie św. Piusa X
fot. DENIS BALIBOUSE - REUTERS + FORUM

10 sierpnia utworzono Bractwo Kapłańskie św. Piusa X Ścisłej Obserwancji. Jego założycielami jest pięciu księży odgrywających dotychczas ważną rolę w FSSPX, a poparło ich dotąd co najmniej 25 innych duchownych tego ugrupowania.


Informację tę podał portal angelqueen.org. Na swego przywódcę księża wybrali ks. Josepha Pfeiffera, pracującego dotychczas na Filipinach. Centralę nowej grupy utworzono w kościele Matki Bożej Karmelu w Fort Worth w Teksasie.


Pięciu duchownych już 10 sierpnia podpisało deklarację w Vienna w stanie Virginia. Obwinili Benedykta XVI o to, że jest zwolennikiem fałszywej doktryny o wolności religijnej i ekumenizmu, co potwierdziło ubiegłoroczne spotkanie w Asyżu. Nie ukrywają, że „czekają na nawrócenie papieża”.

 

Dostało się również bp. Fellayowi. Założycielom Bractwa Kapłańskie św. Piusa X Ścisłej Obserwancji nie podoba się, że chce on „podporządkowywać Bractwo Kościołowi Soborowemu”, łagodzi „truciznę” Vaticanum II, coraz bardziej milczy „wobec nadużyć hierarchii soborowej”, używa języka dwuznacznego odnosząc się do dwóch przeciwstawnych Magisteriów.


W gronie założycieli nowego Bractwa są księża Joseph Pfeiffer, Ronald J. Ringrose, Richard Voigt, David Hewko i François Chazal. Dołączyła do nich grupa duchownych, zakonnic i laikatu. Przełożonym wybrano ks. Pfeiffera. Kwatera główna mieścić się będzie w kościele Matki Bożej Karmelu w Fort Worth w Teksasie. Ma też niezależne konto bankowe, na które jego zwolennicy mogą przesyłać ofiary. Zapowiedziano, że jest ono gotowe przyjąć wszystkich księży „jakich prześle im bp Fellay”.


Bractwo Kapłańskie św. Piusa X Ścisłej Obserwancji wypowiedziało posłuszeństwo przełożonemu generalnemu, bp. Fellayowi „aż do chwili przezwyciężenia kryzysu”. Do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, kierowanego od 24 lat przez bpa Bernarda Fellaya należy 569 księży.


 

KAI, kra


DATA: 2012-10-11 22:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jestem katolikiem ale uważam że lefebryści to ostatni bastion chrześcijaństwa, komunia na ręke, to już przekraczanie granicy absurdu , komunia na stojąco? to po co wogóle klękać na mszy jeżeli nie klękamy przed Chrystusem
ponad 5 lat temu / ryba
 
@Mariusz Nie ma pseudo tradycji. Cała spuścizna Kościoła mająca ponad 2000 lat jest cały czas obecna w nauczaniu Kościoła i na bieżąco kształtowana. Nauczanie pierwszych ojców kościoła nie straciło na ważności. Dzieła św. Augustyna czy Tomasza z Akwinu są cały czas aktualne. Ustalenia soborowe tak samo. Także dogmaty - one nie są aktualne tylko w określonym czasie - raz ustanowione są permanentne. Jeśli nauka Kościoła rozwijana przez ostatnie 2000 lat zostaje nagle zmieniona w sposób radykalny i przeczący jej uprzednim postanowieniom oznacza to ze reformatorzy popełnili błąd. Jeśli wcześniej nauczano że poza Kościołem Chrystusowym nie ma zbawienia nie można teraz twierdzić czegoś wręcz przeciwnego. Oznaczałby to że Kościół był w błędzie. A to zaprzecza chociażby nieomylności papieża (ex cathedra). Co do negacji holocaustu - widać, że jest Pan niewątpliwie znawcą tematu ale muszę umieścić sprostowanie. Tylko bp Wiliamson neguje holocaust a nie całe bractwo.
ponad 7 lat temu / Protazy
 
Nie ma żadnego rozłamu, zbyt mała skala aby mówić o rozłamie. Codziennie na świecie mamy akty apostazji zarówno przez duchownych jak i świeckich. KAI jak zwykle prowadzi propagandę, więc ja też - w Olsztynie z inicjatywy wiernych powstała nowa kaplica FSSPX. Chwała Bogu !
ponad 7 lat temu / stary
 
@Mariusz Poglądy Bractwa nie sprowadzają się tylko do formy liturgii i jak to ładnie napisałeś obrony pseudo tradycji. Poczytaj trochę zanim coś napiszesz publicznie. Abstrahując już od faktu, jak nazywasz Mszę odprawianą przez prawie 2 tysiące lat chrześcijaństwa. A co do samego rozłamu, to nie jest to tyle podział, co odejście od Bractwa grupy sedewakantystów.
ponad 7 lat temu / tomek
 
To nie jest żaden rozłam, kilku księży o poglądach sedewakantystycznych odeszło z Bractwa św. Piusa X i aby namieszać nadali sobie podobną nazwę.
ponad 7 lat temu / marco91
 
Ah te lefebry, gdzie Piotr tam kościół, nic z nich chyba nie będzie. Zresztą zgadzam się z Mariuszem, oni zaczynają powoli odjeżdżać teologicznie.
ponad 7 lat temu / zatwardziały konserwtysta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.