DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

Rozkopane groby, profanacja zwłok – nowa odsłona chińskiej wersji „zrównoważonego rozwoju”

Rozkopane groby, profanacja zwłok – nowa odsłona chińskiej wersji „zrównoważonego rozwoju”
źródło: pixabay.com

W południowowschodniej prowincji chińskiej Jiangxi miejscowe władze wprowadziły zakaz dokonywania pochówków w grobach. Od tej pory w regionie tym ma obowiązywać zasada „tylko kremacja”, argumentowana ochroną zasobów ziemi. Decyzja władz Jiangxi oburzyła nie tylko mieszkańców tej prowincji, ale ogół społeczeństwa a media chińskie ostro krytykują zapędy władzy, która nawet po śmierci nie da spokoju obywatelowi.

 

W społeczeństwie chińskim, gdzie zdeklarowanych ateistów jest ponad połowa ogółu obywateli, ograniczenia wobec wspólnot religijnych są nadal restrykcyjne, mimo odchodzenia od systemu komunistycznego w gospodarce czy ułatwieniach w komunikowaniu i podróżowaniu. Państwo w wielu dziedzinach życia zachowuje wciąż omnipotentną pozycję, spychając prawa obywatelskie na margines. Tak stało się też z restrykcyjnym przepisem zakazu pochówków w grobach. Co więcej, władze Jiangxi wprowadziły „opcję zerową” także wobec już przygotowanych do pochówków grobowców a termin ostatecznego wdrożenia przepisów w życie wyznaczyły na wrzesień.

 

Mieszkańcy Jiangxi, rozpaczliwie broniący zachowania rytualnych pogrzebów i składania ciał zmarłych do ziemi, protestują w różny sposób. Dla Chińczyków z niektórych regionów kraju rytualny pochówek jest jedynym akcpetowalnym i zgodnym z tradycją, której władze prowincji Jiangxi także nie chcą uszanować. Najbardziej drastyczną formą ochrony już wykopanych, ale pustych grobów, które władze nakazują zniszczyć, jest kładzenie się ludzi do pustych jam grobowych. W mediach społecznościowych Chin pojawiły się zdjęcie z żywymi ludźmi, którzy swoim ciałem chcą uniemożliwić zniszczenie grobowca. Do takich sytuacji doszło w weekend w trzech regionach prowincji Jiangxi gdzie władze użyły maszyn budowlanych do likwidacji grobów.

 

Na obronę przygotowanych już grobowców decydują się często ludzie starsi, niegodzący się na kremację po śmierci. Władze są jednak bezlitosne nawet dla staruszków i każą pracownikom służb wyciągać ich siłą z grobów. Zachętą dla rezygnacji z grobowców jest rekompensata dla ludzi, którzy zdecydują się odsprzedać grunt wraz z miejscem na pochówek. Wysokość tej rekompensaty ustalono na 2 tys. juanów (ok. 290 dolarów), ale chętnych na pozbycie się grobowców nie ma tak dużo.

 

Dramat mieszkańców prowincji Jiangxi to nie pierwszy przypadek ingerencji władz w sposób pochowania zmarłych obywateli. Wcześniej nakaz kremacji i zakaz składania ciał zmarłych do grobów wprowadziła prowincja Szantung na wschodnim wybrzeżu Chin. W tej uważanej z kolebkę kultury chińskiej prowincji również zdecydowano się na odejście od tradycji kultywowanej przez mieszkańców i nakazano im nie tylko dokonywać kremacji ciał bliskich ale także posiadać certyfikat dokonania kremacji zgodnie z przyjętą procedurą.

 

Jak donosi „Tengri News”, dla niektórych mieszkańców Chin ważne jest by składane do grobu ciało było całe. Dlatego niektórzy obywatele korzystają z usług „handlarzy”, od których kupują inne ciało, dokonują kremacji i w ten sposób zdobywają certyfikat dla władz. Natomiast swojego krewnego – często potajemnie – składają do grobu w całości. W prowincji Szantung w kwietniu tego roku za handel ciałami ludzkimi na karę więzienia skazano pięciu mężczyzn.

 

Źródła: Tengri News, Gazieta.ru, Comments.ua

Jan Bereza


DATA: 2018-08-01 10:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ta praktyka wejdzie też do Europy i do Polski. Za 30-50 lat nakaz kremowania zwłok lub unicestwiania ich w inny sposób (np. chemią) będzie powszechny.
11 miesięcy temu / TZ.
 
Ale w dalszym ciągu pozostają żółtymi obcymi i religia nie ma tu nic do rzeczy.Skoro Murzyni w dużej części to Chrześcijanie to znaczy że też mamy ich przyjąć.
11 miesięcy temu / Nie rozumiesz
 
Filipinczycy to w duzej czesci katolicy.
11 miesięcy temu / 777
 
Jeśli nic się nie zmieni to PIS zrobi Nam z Polski Azje Wschodnią ściągając imigrantów z Wietnamu i Filipin,nie wspominając już o Pakistańczykach i Hindusach.
11 miesięcy temu / Ruch Narodowy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.