DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Rozbrojenie to kwestia umysłu a nie przedmiotów. Analiza Fundacji Ad Arma

Rozbrojenie to kwestia umysłu a nie przedmiotów. Analiza Fundacji Ad Arma
Fot. agewind/sxc.hu

Wiele mówi się w Polsce o potrzebie budowy kultury posiadania i używania broni palnej. Fundacja Ad Arma zwraca w tej kwestii uwagę na fakt, że obecnie nie ma w naszym kraju kultury noszenia na co dzień jakiegokolwiek narzędzia służącego do obrony.

 

W Polsce istnieje aktualnie swobodny i powszechny dostęp do broni. Nie chodzi tu oczywiście o współczesną broń palną, do której dostęp jest istotnie ograniczony. Restrykcje i obostrzenia dotyczące posiadania broni palnej nie stanowią jednak żadnej przeszkody aby mieć i nosić przy sobie jakikolwiek inne narzędzie służące do obrony. Nie jest to jednak w Polsce popularne.

 

Zdaniem Fundacji Ad Arma, rozbrojenie naszego narodu jest przede wszystkim mentalne. Nie dotyczy ono, jak mogłoby się wielu osobom wydawać, wyłącznie kwestii posiadania broni palnej. To problem, który w pierwszej kolejności dotyczy naszych umysłów a dopiero później konkretnych przedmiotów oraz urzędników i biurokratów, którzy regulują do nich dostęp.

 

Wiele mówi się w Polsce o potrzebie budowy kultury posiadania i używania broni palnej. Tymczasem Fundacja zwraca uwagę na fakt, że w naszym kraju nie ma obecnie nawet kultury i zwyczaju noszenia przy sobie noża lub jakiegokolwiek innego narzędzia gotowego do użycia w sytuacji zagrożenia. Świadczy to o tym, że większość naszych rodaków (w szczególności mężczyzn) w ogóle nie dostrzega potrzeby bycia osobiście przygotowanym do odparcia ewentualnej napaści na siebie, swoich bliskich lub osób postronnych.

 

– W Polsce tak długo nie upowszechni się broń palna, jak długo w naszym społeczeństwie nie wykształci się świadomość posiadania moralnego obowiązku obrony innych, zwłaszcza słabszych, przed nielegalną napaścią. Narzędzia, których używa się w celu obrony, są w tej sytuacji całkowicie drugorzędne – mówi Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma.

 

Fundacja podkreśla, że nóż, kij czy pałka to w powszechnej świadomości społecznej nie zwykłe przedmioty a akcesoria bandyckie, od których praworządny i uczciwy obywatel powinien trzymać się z daleka. Co więcej, propaganda pacyfizmu zaszła już tak daleko, że w naszym narodzie na stałe przyjęło się przeświadczenie, że tylko bandyci, chuligani i przestępcy używają siły fizycznej a zwykłemu człowiekowi to nie przystoi. Do tego dochodzą powtarzane bez przerwy, zwłaszcza w szeroko pojętym systemie oświaty, slogany typu: „każda przemoc jest zła” czy „przemoc rodzi przemoc”.

 

W konsekwencji, zdaniem Fundacji, mamy w Polsce powszechny i swobodny dostęp do innych niż współczesna broń palna narzędzi służących obronie i Polacy nie są zainteresowani ich posiadaniem a przede wszystkim noszeniem ich na co dzień. Przeraża nas sama perspektywa ich użycia. Oczywiście, są osoby i środowiska, które to praktykują, jest liczne grono osób trenujących sztuki walki itp. Jednak z punktu widzenia ponad 30 milionowego narodu jest to marginalna grupa.

 

Według Fundacji, prawdziwa odnowa społeczna, która powinna dokonać się na tym polu, musi dotyczyć przede wszystkim serc i umysłów a nie zmian w prawie (choć te są również bardzo istotne). Nie mamy swobodnego dostępu do współczesnych pistoletów i rewolwerów? Musimy działać na rzecz prawa do ich posiadania a w międzyczasie nosić przy sobie i używać innych narzędzi.

 

– Na dłuższą metę nie jest możliwe aby przetrwało społeczeństwo, w którym mężczyźni są wyedukowani do tego, że przemoc jest zawsze zła, a broń to domena wyłącznie bandytów. Doprowadzamy w ten sposób do absurdu, w którym mężczyźni przestają być mężczyznami. Trudno jest potem z takich ludzi zrobić np. dobrych żołnierzy czy policjantów bo istotą tego typu służby nie jest zdrowie czy wyszkolenie tylko przede wszystkim decyzja moralna. Gotowość do narażenia własnego życia. Nie może mieć takiej gotowości człowiek, który na co dzień jest szkolony do bycia pacyfistą – tłumaczy Jacek Hoga.

 

Zdaniem Fundacji Ad Arma, kluczowe jest aby Polacy zdecydowali, że chcą mieć broń i aby mężczyźni chodzili uzbrojeni. Wtedy zmieni się też sposób myślenia. Dopiero po zmianie sposobu myślenia i mentalności można domagać się więcej. Fundacja zachęca więc wszystkich mężczyzn do podjęcia konkretnej, osobistej decyzji - będę nosił przy sobie broń, taką jaką aktualnie mogę posiadać, aby w razie nielegalnej napaści bronić nie tylko siebie, ale przede wszystkim postronnych osób. Tylko w ten sposób może dokonać się w Polsce prawdziwa zmiana na lepsze.

 

źródło: Fundacja Ad Arma

TK


DATA: 2020-11-30 13:24
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Michał. Ależ Pana komentarz jest jako czwarty od dołu! A przy okazji pańskiego komentarza: pacyfizm nie ma nic wspólnego z naszą wiarą!
1 miesiąc temu / Anaja
 
Wraz z masowym dostępem do broni palnej zacznie się plaga przypadkowych i nieprzypadkowych postrzeleń, no i masakry w szkołach też pewnie do nas zawitają. tego naprawdę chcecie ???? / Kolo --- To całkowity bezsens świadczący o braku wiedzy autora. Od kilkunastu lat jest pełny dostęp do broni czarno-prochowej. Jest już w posiadaniu społecznym kilkaset tysięcy jeśli nie milion sztuk tej broni. "Strzelaniny" można policzyć na palcach jednej ręki. Żadnych masakr nie było, nie wydarzyło się nic takiego, o czym trąbiły pacyfistyczne media. Zero. Zatem ten chory argument możemy wyrzucić
1 miesiąc temu / Zoltar*
 
@Jan Białopiotr Szczególną radość sprawia mi fakt, że potrafi Pan odnieść się do mojego wpisu, którego nie opublikowano.
1 miesiąc temu / Michał
 
Pierwszym i kluczowym zagadnieniem nie jest mentalność a ZMIANA w PRAWIE do obrony koniecznej. Tak długo, jak napadnięty będzie podejrzany, gdy broniąc siebie, rodzinę czy poszkodowanego uczynił krzywdę napastnikowi - nie będzie chętnych do obrony. Nie ma tu znaczenia czym się bronić. Skoro mogę pójść siedzieć za uderzenie kogoś pięścią, to po co broń. Prawo i mentalność prokuratur i sądów są główną przeszkodą.
1 miesiąc temu / Zoltar*
 
Do p. Michała: nikt pana nie knebluje, tylko powtarza pan niebezpieczne bzdury o posiadaniu broni. Do p. Anny: przez ponad 800 lat naszej historii w Rzeczpospolitej wszędzie poza domem nosiło się broń, ojciec uczył syna władać bronią i przekazywał mu ją. Uzbrojony mężczyzna był normalnością - to pozbawienie broni jest patologią, a nie pistolet za paskiem. Wspierajmy Fundację, bo duuużo jeszcze pracy przed nami. I zacznijmy pracę od siebie.
1 miesiąc temu / Jan Białopiotr
 
Zostałem zakneblowany przez cenzurę PCH. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak traktować takie wpisy jako artykuły sponsorowane, których nie wolno poddawać pod polemikę. Zarówno z punktu widzenia posiadacza broni jak i katolika.
1 miesiąc temu / Michał
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.