DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Rozbrojenie świata i poparcie aktu o migracji. Franciszek wezwał ONZ do działania

Rozbrojenie świata i poparcie aktu o migracji. Franciszek wezwał ONZ do działania
FOT.REUTERS /Jaime Saldarriaga/FORUM

16 października papież Franciszek w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie wezwał ponownie świat do zdecydowanej walki z głodem i „ociepleniem klimatu” m.in. poprzez stopniowe rozbrajanie i wspieranie kontrolowanej migracji. Zganił USA za wycofanie się z paryskiej umowy klimatycznej.

                   

Franciszek apelował, by wszystkie kraje przestrzegały postanowień paryskiej umowy w sprawie zmian klimatycznych. - Niestety, niektórzy wycofują się z niej – mówił w siedzibie FAO w Rzymie wyraźnie odnosząc się do USA, które ogłosiły 1 czerwca, że ​​kraj nie podtrzyma zobowiązań podjętych w 2015 roku w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

 

W poniedziałek Franciszek stwierdził także, że „fałszywym rozwiązaniem” jest ograniczenie liczby ludności na świecie, by poradzić sobie z problemem głodu. Zamiast tego „fałszywego rozwiązania” – mówił Franciszek – świat powinien wybrać trudniejsze, ale powodujące prawdziwą transformację.  

 

Według szacunków FAO, jedna trzecia żywności wyprodukowanej na świecie marnuje się rocznie, co oznacza blisko 1,3 mld ton. Co roku konsumenci z krajów bogatych marnują prawie tyle samo żywności (222 mln ton), ile wynosi cała produkcja netto w Afryce Subsaharyjskiej (230 mln ton).

 

Papież zaproponował kierowanie się darem miłości, braterstwa, miłosierdzia, solidarności. - Miłość oznacza przyczynienie się, aby każdy kraj mógł zwiększyć produkcję i osiągnąć samowystarczalność żywnościową – tłumaczył. - Miłość przekłada się na myślenie o nowych modelach rozwoju i konsumpcji oraz na przyjęciu polityk, które nie pogarszają sytuacji najmniej rozwiniętych populacji lub ich zewnętrznej zależności – mówił.

 

Franciszek domagał się od wspólnoty skoordynowanego i systematycznego działania międzyrządowego zgodnie z obowiązującymi standardami międzynarodowymi, a także „impregnowanymi miłością i inteligencją”.

 

Wezwał do wsparcia oenzetowskiego programu Global Pact for Safe, Regular and Orderly Migration (programu bezpiecznej, regularnej i zaplanowanej migracji). Stwierdził, że żadna bariera, zarówno fizyczna, jak i gospodarcza, prawodawcza czy ideologiczna nie powstrzyma tych, którzy rozpaczliwie chcą przetrwać i szukają dostępu do żywności albo są ofiarami przemocy i „zmian klimatycznych”.

 

Franciszek zgodnie z założeniami Agendy 2030 wezwał do dialogu i stopniowego oraz systematycznego rozbrajania świata. Przynaglał do szybkiej realizacji postanowień porozumienia klimatycznego z Paryża. Zganił spekulantów, manipulujących cenami żywności. Zastrzegł, że Kościół, znając sytuację na ziemi, chce uczestniczyć w globalnym wysiłku na rzecz walki z głodem.  

 

Papież podarował do siedziby ONZ statuę przedstawiającą uchodźcę Aylana Kurdiego, 3-letniego chłopca, który utopił się we wrześniu 2015 r., próbując przepłynąć Morze Śródziemne.

 

W długim przemówieniu w języku hiszpańskim Franciszek odwołał się do lepszego świata dystrybucji żywności. Jednocześnie prosił dyplomatów, by poparli pakt światowy promowany przez ONZ w celu zapewnienia bezpiecznej, regularnej i uporządkowanej migracji.

 

- Związek pomiędzy głodem a migracją można rozwiązać tylko wtedy, gdy dojdziemy do korzeni problemu. Badania przeprowadzone przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a także wiele organizacji społeczeństwa obywatelskiego potwierdzają, iż istnieją dwie główne przeszkody do pokonania: konflikty i zmiany klimatyczne – konstatował wzywając kraje do rezygnacji ze śmiercionośnej broni.

 

Konflikty i wojny – zdaniem papieża – powodują niedobory żywności i przymusową migrację. „Dobra wola i dialog” są potrzebne w celu ograniczenia konfliktów - stwierdził Jorge Mario Bergoglio. - Musimy ciężko pracować nad stopniowym i systematycznym rozbrojeniem, jak przewidziano w Karcie Narodów Zjednoczonych, a także walczyć ze straszliwą plagę handlu bronią – dodał.

 

Źródło: cruxnow.com, lastampa.it,

AS

 

 

 


DATA: 2017-11-23 16:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przed chwilą czytałem wypowiedzi kardynała Burke z konferencji w Anglii, a teraz ten tekst. Jakaż jest przepaść między k. Burke, a papieżem Franciszkiem, szok. Ciekawe czy zostanę ocenzurowany, chyba nie napisałem nic złego?!
ponad 1 rok temu / bjs
 
Tysięczny odcinek serialu pod tytułem "Kościół jako inicjatywa społeczna". Już pomijam kwestię, że zrównoważony rozwój jest ideologią jak najbardziej marksistowską, najnowszą mutacją tego wirusa, ale sprawa zasadnicza- zrównoważony rozwój jest wpisany w plan depopulacji. Czy ktoś ma tego świadomość czy nie, wszystko w depopulacji sprowadza się do tego, że nagle okaże się, że nie możemy żyć na tak wysokim poziomie cywilizacyjnym jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni, dlatego nagle pojawia się taka nieśmiała propozycja, by ograniczyć populację (mówi się o 1 miliardzie) aby tę stopę życiową utrzymać. Tak więc, Agenda 2030 jest ku temu furtką. Absolutnie nie podejrzewam papieża (i piszę to ze szczerością) o działanie na rzecz depopulacji, ale trzeba zachować w tej kwestii olbrzymią czujność. A po wtóre, pisałem to już wielokrotnie- w obliczu wielkiego zamętu, kryzysu wiary, szalejącego grzechu, problemy środowiska nie powinny być dla Kościoła istotniejsze niż Zbawienie.
ponad 1 rok temu / incuss
 
Nie. Nie wierzę w globalne ocieplenie. Powszechne rozbrojenie? To zacznijmy od Szwajcarów. Ten Pasterz nie dba o swoje owce.
ponad 1 rok temu / Kazio
 
Czy leci z nami pilot?
ponad 1 rok temu / ?????
 
jazda bez trzymanki...
ponad 1 rok temu / marcin
 
Jak można okazywać radość , do której w kółko wzywa Papież , jeśli nie tylko On się męczy jako wiekowy Człowiek składając polityczne wizyty w ONZ ale "męczą" Jego wypowiedzi i działania polityczne. Wszędzie Go pełno. Patrzymy i widzimy Polityka a nie duszpasterza - KAPŁANA mówiącego nam o Bogu. Odwoływanie się do lepszego świata "dystrybucji" towarów, stygmatyzowanie jakiś porozumień (programu migracji , porozumienia klimatycznego) pieczęcią Kościoła , wzywanie do ciężkiej pracy , walczenie z plagami...Zaproponował kierowanie się darem : miłości, braterstwa , miłosierdzia i solidarności . Jak Oświeceni. Ogłasza, że : Miłość oznacza aby każdy kraj mógł zwiększyć produkcję..., Miłość przekłada się na myślenie o nowych modelach rozwoju i konsumpcji oraz na przyjęciu polityk ..(..) . Jak tu nie płakać i wołać : Boże zmiłuj się nad nami. Ratuj nas Panie. Nasz Pierwszy Pasterz przeszedł rekolekcje "nawrócenia duszpasterskiego".
ponad 1 rok temu / Iskierka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.