DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Rozbrojenie nuklearne? Analitycy podzieleni w ocenie wysiłków papieża Franciszka

Rozbrojenie nuklearne? Analitycy podzieleni w ocenie wysiłków papieża Franciszka
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Wezwanie papieża Franciszka do całkowitego rozbrojenia nuklearnego podczas wizyty w Japonii wynikało z obaw Następcy św. Piotra o nowy wyścig zbrojeń – komentują niektóre media podkreślając, że już wcześniej Watykan podejmował starania służące rozbrojeniu tego typu.

 

W liczącej poniżej 450 tys. katolików Japonii papież podkreślił, że prawdziwy pokój wyklucza użycie broni jądrowej. Jego zdaniem, ludzkość nie wyciągnęła wniosków z tragedii Hiroszimy i Nagasaki. W styczniu Watykan wydał widokówki ze zdjęciem chłopca niosącego zmarłego brata w Nagasaki w 1945 roku. Widniał na nich napis „owoc wojny”.

 

Według Shigeru Tokuyasu, byłego dyplomaty pełniącego funkcję japońskiego ambasadora w Watykanie, papież przygotowuje się do działań w roli mediatora bona fide. Zdaje sobie bowiem sprawę z ryzyka użycia broni jądrowej. Obawy związane ze wznowieniem wyścigu nuklearnego nasiliły się po sierpniowym wycofaniu się przez Stany Zjednoczone z układu o likwidacji pocisków średniego zasięgu (podpisanego ze Związkiem Sowieckim w 1987 roku).

 

Według Mitsuru Kurosawy, emerytowanego profesora Uniwersytetu w Osace, rozpoczęcie ewentualnej kolejnej fazy wyścigu uzależnione jest od postawy Amerykanów. Jeśli rozpoczną oni rozmieszczanie sił przeciwrakietowych w kosmosie, to Moskwa i Pekin wzmocnią własne siły.

 

Wiosną 2020 roku odbędzie się przegląd Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Konferencja sprzed 5 lat zakończyła się fiaskiem. Z kolei przed dwoma laty podpisano międzynarodowy Traktat o zakazie broni jądrowej (ONZ) podpisany szybko przez Stolicę Apostolską przy wsparciu 122 krajów. Jednak do tej pory nie wszedł on w życie wskutek niepodpisania go przez wszystkie państwa.

 

Według Kurosawy Japonia powinna zrezygnować z bliskiego sojuszu z USA i stać się neutralnym budowniczym mostów. Jego zdaniem niezbędna jest zmiana strategii i zmniejszenie roli broni jądrowej w japońskiej polityce bezpieczeństwa.

 

W Hiroszimie i Nagasaki papież powiedział, że wykroczeniem przeciwko prawu moralnemu jest samo posiadanie broni atomowej. We wtorek podczas konferencji na pokładzie samolotu wracającego do Rzymu wezwał do wprowadzenia stosownego zapisu do Katechizmu Kościoła Katolickiego.

 

Tymczasem podczas zimnej wojny Watykan milcząco tolerował posiadanie broni nuklearnej. W międzyczasie jednak pojawiły się nowe potęgi atomowe i rozbudowano arsenał nuklearny.  

 

Z kolei amerykański „The National Interest” zwraca uwagę na konieczność pamiętania o zasadach polityki realnej. Neokonserwatywne medium podkreśla, że broń nuklearna chroni przed wojnami, gdyż jej posiadanie działa odstraszająco. Co więcej, już od 10 lat Stany Zjednoczone i Rosja wydają miliony dolarów na poprawę zdolności bojowych broni jądrowej. Ponadto na przykład doktryna obronna Pakistanu zależna jest od broni jądrowej, gdyż tylko dzięki niej to państwo jest w stanie przeciwstawić się hinduskiej potędze.

 

Kolejny problem stanowi brak zaufania. Jak zauważa Daniel DePetris z Defence Priorities, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej nie ma dostępu do każdego miejsca na Ziemi.

 

Odmiennego zdania jest natomiast premier Japonii Shinze Abe, który witając papieża mówił, że Japonia i Watykan są „partnerami” w realizacji wizji świata wolnego od broni nuklearnej. Podkreślił swą determinację w realizacji celu. Jednak choć Japonia sama nie posiada broni nuklearnej, to korzysta z amerykańskiego odstraszania nuklearnego.

 

Do zakazu broni nuklearnej papież Franciszek wezwał także w przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ w 2015 roku. Rok wcześniej w Wiedniu odczytano papieskie oświadczenie wzywające do redukcji wydatków na broń nuklearną i wznowienia działań służących jądrowemu rozbrojeniu. 

 

W nowszych oświadczeniach urzędnicy Watykanu rozwinęli te tematy, przekonując, że właśnie ze względu na rosnące napięcia między krajami i ryzyko konfrontacji zbrojnej, należy wznowić działania na rzecz globalnej kontroli i rozbrojenia. Z drugiej strony 14 września 2015 roku arcybiskup Paul Gallagher, sekretarz Watykanu ds. stosunków z państwami, powiedział, że „Stolica Apostolska nie ma złudzeń co do wyzwań związanych z osiągnięciem świata wolnego od broni nuklearnej”. Zauważył bowiem, że dotychczasowe wysiłki są ograniczone w czasie.

 

Z kolei w komentarzach przed wizytą papieża w USA w 2015 roku biskup Oscar Cantu, przewodniczący Komisji Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju Konferencji Biskupów Katolickich w USA oznajmił, że stanowisko Watykanu w kwestii broni nuklearnej opiera się na wieloletnich katolickich naukach na temat niemoralności broni jądrowej.

 

Powołał się na encyklikę Jana XXIII Pacem in Terris, ogłoszoną kilka miesięcy po tym, jak Waszyngton i Moskwa zapobiegły wojnie nuklearnej. Cantu zauważył, że ów papież wydał encyklikę w kwietniu 1963 roku, a więc zaledwie kilka miesięcy po tym, jak USA i ZSRR odsunęły groźbę wojny atomowej podczas kryzysu rakietowego na Kubie. Cztery miesiące po ogłoszeniu dokumentu Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Związek Radziecki zawarły traktat o ograniczeniu prób jądrowych.

 

Cantu podkreślił, że przekonanie Kościoła katolickiego o niemoralności użycia broni jądrowej i odstraszania nią wynika z potencjalnych katastrofalnych skutków globalnych, szkodliwości dla cywili i niskiego prawdopodobieństwa sukcesu.  

 

 

Źródła: nationainterst.org / armcontrol.org / kyodonews.net / usnews.com / japantoday.com / aawsat.com

Opr. Agnieszka Stelmach

  

  


DATA: 2019-11-28 15:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie przypominam sobie przysklaskiwania lewaków, kiedy JPII zażądał umorzenia lichwiawskich odsetek żydowskich banków.
8 miesięcy temu / Arvena
 
To było zagranie marketingowe, wszyscy wiedzą że w sprawach możnych tego świata papież może mówić ile chce, to nic nie zmieni.
8 miesięcy temu / Gość
 
To bardzo idealistyczne ale mocno oderwane od rzeczywistości podejście. Idąc tym tokiem myślenia możemy zrezygnować z np. Policji bo często siłą wymusza stosowanie prawa.
8 miesięcy temu / @xTomko
 
@Jot Bóg stoi ponad moralnością. Każdemu wyznaczony jest jego czas życia przez Boga. Mordowanie niewinnych dotyczy tez aborcji. Wśród grzechów wolajacych o pomstę do nieba jest też wstrzymywanie robotnikowi należnej mu wypłaty. Widać że jest wiele niesprawiedliwości. Czy w takim razie osoba modląca się o szybsze powtórne przyjście Pana Jezusa dobrze czyni czy źle?
8 miesięcy temu / Pixwi
 
Są bronie o wiele bardziej niszczycielski i podstępne , których Franciszek nie zauważa . Jedną z tych broni jest anglosaska i zachodnioeuropejska filantropia , której  śmiercionosne skutki przewyższyły wielokroć ofiary wszystkich wojen i której działania doświadczamy na własnej skórze od 30 lat. Skutki tej filantropii sa dla nas porównywalne ze skutkami II WŚ , o ile ich nie przewyższają. Inna z tych broni jest ekologizm , który,zrealizowany , musi doprowadzić do zagłady setek milionów , moze miliardów.Zrealizowany ekologizm doprowadzi np do zagłady mieszkańców Amazonii i ludów dalekiej Północy.Z drugiej strony broń jądrowa daje nawet bardzo małym państwom suwerenność.To jest dobre. Grożba jej uzycia wynika tylko z nieposkromionych apetytów mocarstw miłujacych pokój
8 miesięcy temu / Mirek
 
Dzięki bombie jądrowej człowiek wydający rozkaz do rozpoczęcia wojny wie, że to on zginie pierwszy, bo broń jądrowa uderzy przede wszystkim w dowództwo. Jak dotychczas ta wiedza skutecznie powstrzymywała wybuch wielkiej wojny. Być może papież uznał, że poziom szaleństwa dzisiejszych polityków nie gwarantuje nawet postępowania zgodnego z instynktem samozachowawczym.
8 miesięcy temu / Solidarny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.