DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   CYWILIZACJA

Jacek Hoga

Rozbrojenie moralne


Prawo do obrony rodzimej wiary i kultury wynika z samej istoty naszego bytu i jest uświęcone poprzez chrzest. Nie pomoże nam jednak najlepsza broń, jeśli nie ma w nas wiary w sens tej walki.

Rzeczą kluczową dla przetrwania narodu jest poczucie wartości własnej kultury i jej rdzenia – religii. To ona daje nam siłę do walki w jej obronie. Nadaje sens naszym działaniom. Jeśli jakaś sprawa jest warta, aby o nią walczyć, to nawet przegrana nie staje się klęską, ponieważ nie odbiera sensu podjętym przez nas trudom i cierpieniom. Jeśli członkowie społeczności nie są przekonani o celowości podjętego wysiłku, to idzie on na marne, a raz zdobyte zwycięstwo łatwo utracić. Kultura ma wystarczającą moc do obrony tylko jeśli jej przedstawiciele gorąco wierzą w jej wartość. Obiektywne wartości same nie przetrwają – potrzebują ludzi, którzy z ufnością przekazują je dalej. Historia pełna jest przegranych kultur, które nie znalazły w sobie dość siły, by wygrać z przeciwnikiem, który choć nie niósł wyższej kultury, to jednak żywił gorącą wiarę w niesione wartości. Takiego przykładu dostarcza choćby powolna agonia Bizancjum czy chrześcijańskiej Afryki Północnej.

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci
Od najmłodszych lat słyszymy, że wszelki spór jest czymś nieładnym i nieprzyjemnym, z samej więc swej istoty musi być zły. Miejsce sporu o wartości zajęły tolerancja i dialog. Rozumiane opacznie jako wsłuchiwanie się w inne spojrzenie na świat, bez wnikania w jego spójność i prawdziwość. Przy bliższym jednak przyjrzeniu się tej nienowej już modzie zauważamy, że w praktyce oznacza ona akceptację prób agresywnej zmiany naszego kodu kulturowego. Przecież jeżeli widzimy w czymś wartość, to staramy się rzecz tę zdobyć, a potem zachować. Jak więc możemy zachować wiarę w ponadczasową wartość naszych przekonań uczeni od lat dziecinnych, że nie są one warte sporu. Tak uczymy się zobojętnienia na dobro i zło...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1939 – Związek Sowiecki napadł na Polskę. O godz. 3.00 nad ranem zastępca ministra spraw zagranicznych ZSRS Włodzimierz Potiemkin odczytał ambasadorowi polskiemu w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu notę informującą o upadku państwa polskiego i konieczności wzięcia przez ZSRS pod ochronę ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi. W tym czasie  jednostki Armii Czerwonej zaczęły przekraczać na całej długości granicę Polski, łamiąc w ten sposób pakt o nieagresji.

 
 

Po decyzji prezydenta Lublina, który nakazał organizatorom Marszu Równości LGBT zmianę miejsca rozpoczęcia demonstracji, mają oni z tym duży problem. Liczne kontrmanifestacje zajęły już praktycznie wszystkie place, na których mogliby się zgromadzić propagatorzy normalizowania dewiacji. Chcą więc oni zlekceważyć decyzję prezydenta i rozpocząć paradę na placu, na którym trwać będzie pokaz sprzętu wojskowego.

 

Australijczycy zapowiedzieli kontynuację zeszłorocznej akcji „Różaniec bez granic” – „OzRosary#53”. 13 października będą modlić się o ochronę ich kraju i jego mieszkańców oraz o świętość życia i małżeństwa. Celem inicjatywy jest także oddanie Australii Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

Podczas sobotniego Marszu dla Życia w Zurychu zwolennicy swobody zabijania dzieci poczętych  dążyli do rozbicia manifestacji obrońców życia. Policja zabezpieczająca marsz została obrzucona butelkami, kamieniami i petardami. W wielu miejscach płonęły śmietniki. Zaatakowani też zostali przybyli na miejsce strażacy.

 

Wskutek szerzenia się tzw. imprez „chemsex” dla homoseksualistów, podczas których ich uczestnicy narkotyzują się i współżyją z wieloma partnerami na raz, w zastraszającym tempie rośnie liczba osób zarażonych wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową w Europie – alarmują lekarze.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.