DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   CYWILIZACJA

Jacek Hoga

Rozbrojenie moralne


Prawo do obrony rodzimej wiary i kultury wynika z samej istoty naszego bytu i jest uświęcone poprzez chrzest. Nie pomoże nam jednak najlepsza broń, jeśli nie ma w nas wiary w sens tej walki.

Rzeczą kluczową dla przetrwania narodu jest poczucie wartości własnej kultury i jej rdzenia – religii. To ona daje nam siłę do walki w jej obronie. Nadaje sens naszym działaniom. Jeśli jakaś sprawa jest warta, aby o nią walczyć, to nawet przegrana nie staje się klęską, ponieważ nie odbiera sensu podjętym przez nas trudom i cierpieniom. Jeśli członkowie społeczności nie są przekonani o celowości podjętego wysiłku, to idzie on na marne, a raz zdobyte zwycięstwo łatwo utracić. Kultura ma wystarczającą moc do obrony tylko jeśli jej przedstawiciele gorąco wierzą w jej wartość. Obiektywne wartości same nie przetrwają – potrzebują ludzi, którzy z ufnością przekazują je dalej. Historia pełna jest przegranych kultur, które nie znalazły w sobie dość siły, by wygrać z przeciwnikiem, który choć nie niósł wyższej kultury, to jednak żywił gorącą wiarę w niesione wartości. Takiego przykładu dostarcza choćby powolna agonia Bizancjum czy chrześcijańskiej Afryki Północnej.

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci
Od najmłodszych lat słyszymy, że wszelki spór jest czymś nieładnym i nieprzyjemnym, z samej więc swej istoty musi być zły. Miejsce sporu o wartości zajęły tolerancja i dialog. Rozumiane opacznie jako wsłuchiwanie się w inne spojrzenie na świat, bez wnikania w jego spójność i prawdziwość. Przy bliższym jednak przyjrzeniu się tej nienowej już modzie zauważamy, że w praktyce oznacza ona akceptację prób agresywnej zmiany naszego kodu kulturowego. Przecież jeżeli widzimy w czymś wartość, to staramy się rzecz tę zdobyć, a potem zachować. Jak więc możemy zachować wiarę w ponadczasową wartość naszych przekonań uczeni od lat dziecinnych, że nie są one warte sporu. Tak uczymy się zobojętnienia na dobro i zło...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1873 - w Rzymie zmarł o. Hieronim Kaysiewicz, wybitny kaznodzieja, myśliciel polityczny, współzałożyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, ultramontanin, wcześniej żołnierz powstania listopadowego i poeta (ur. 1812). Kazania które głosił przyniosły mu sławę wybitnego kaznodziei. Często porównywano go do ks. Piotra Skargi. Antyrewolucyjny wydźwięk jego wystąpień sprawiał, że ks. Hieronim spotykał się z niechęcią niektórych środowisk emigracyjnych i krajowych.

 
 

Współczesne ruchy lewackie – odwołujące się również do ideologii neomarksistowskiej – postanawiają zwalczyć rodzinę za pomocą budowy związków homoseksualnych. Ich działania są bardzo niebezpieczne – mówił w czwartek na antenie Radia Maryja prof. Paweł Skrzydlewski komentując słowa Roberta Biedronia. Kandydat Lewicy na prezydenta powiedział, że tzw. pary jednopłciowe powinny mieć prawo do adopcji dzieci.

 

Tylko powrót do wartości konserwatywnych i chrześcijańskich nada sens działaniom i istnieniu Europejskiej Partii Ludowej - uważa premier Węgier Viktor Orban. Polityk skierował specjalne memorandum w tej sprawie do partnerów z Parlamentu Europejskiego zasiadających w tej frakcji. Podkreślił w nim, że tylko w ten sposób EPL może odnosić sukcesy.

 

Po ukazaniu się książki „Nareszcie wolna” grożono mi. Mój Twitter był rozgrzany do czerwoności. I to pomimo uniewinnienia Asii przez sąd w Pakistanie – powiedziała Anna-Isabelle Tollet, która razem z Asią Bibi napisała jej biografię „Nareszcie wolna”. Książka właśnie ukazała się w Polsce.

 

Poparcie kandydatury Szymona Hołowni na urząd Prezydenta RP przez ojca Adama Szustaka oraz wulgarny gest poseł PiS Joanny Lichockiej to tematy, które w ostatnim czasie niemal całkowicie zdominowały polskie media. Dlaczego tak się stało, mimo że w Polsce i na świecie dzieje się mnóstwo innych i to niejednokrotnie dużo ważniejszych rzeczy? Jacek Ożóg, Marcin Austyn i Piotr Relich zapraszają na Przegląd Prasy PCh24.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.