DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 26  >   CYWILIZACJA

Jacek Hoga

Rozbrojenie moralne


Prawo do obrony rodzimej wiary i kultury wynika z samej istoty naszego bytu i jest uświęcone poprzez chrzest. Nie pomoże nam jednak najlepsza broń, jeśli nie ma w nas wiary w sens tej walki.

Rzeczą kluczową dla przetrwania narodu jest poczucie wartości własnej kultury i jej rdzenia – religii. To ona daje nam siłę do walki w jej obronie. Nadaje sens naszym działaniom. Jeśli jakaś sprawa jest warta, aby o nią walczyć, to nawet przegrana nie staje się klęską, ponieważ nie odbiera sensu podjętym przez nas trudom i cierpieniom. Jeśli członkowie społeczności nie są przekonani o celowości podjętego wysiłku, to idzie on na marne, a raz zdobyte zwycięstwo łatwo utracić. Kultura ma wystarczającą moc do obrony tylko jeśli jej przedstawiciele gorąco wierzą w jej wartość. Obiektywne wartości same nie przetrwają – potrzebują ludzi, którzy z ufnością przekazują je dalej. Historia pełna jest przegranych kultur, które nie znalazły w sobie dość siły, by wygrać z przeciwnikiem, który choć nie niósł wyższej kultury, to jednak żywił gorącą wiarę w niesione wartości. Takiego przykładu dostarcza choćby powolna agonia Bizancjum czy chrześcijańskiej Afryki Północnej.

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci
Od najmłodszych lat słyszymy, że wszelki spór jest czymś nieładnym i nieprzyjemnym, z samej więc swej istoty musi być zły. Miejsce sporu o wartości zajęły tolerancja i dialog. Rozumiane opacznie jako wsłuchiwanie się w inne spojrzenie na świat, bez wnikania w jego spójność i prawdziwość. Przy bliższym jednak przyjrzeniu się tej nienowej już modzie zauważamy, że w praktyce oznacza ona akceptację prób agresywnej zmiany naszego kodu kulturowego. Przecież jeżeli widzimy w czymś wartość, to staramy się rzecz tę zdobyć, a potem zachować. Jak więc możemy zachować wiarę w ponadczasową wartość naszych przekonań uczeni od lat dziecinnych, że nie są one warte sporu. Tak uczymy się zobojętnienia na dobro i zło...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że cła na samochody przywożone z Europy są czymś o czym „z pewnością myślimy”. Departament Handlu ma sprawdzić, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

 
 

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że strona polska liczy na słowa przeprosin za wypowiedź Israela Katza, mówiącego o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. Wiceszef MSZ uważa, że izraelscy politycy powinni złożyć stosowne deklaracje jeszcze przez wyborami w tym kraju.

 

Juan Jose Aguirre, biskup pracujący niemal czterdzieści lat w Republice Środkowoafrykańskiej podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kryzysu trawiącego obecny Kościół. Wymienił trzy powody takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest przyjmowanie do seminariów homoseksualistów w latach ’70 XX wieku.

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.