16 października 2018

Apel papieskiego delegata: migracja winna być głównym paradygmatem Synodu Młodych

(fot. Freedom House/flickr)

O. Michael Czerny, prawa ręka papieża ds. migrantów, apelował do uczestników Synodu Młodzieży, by skoncentrowali się na aspiracjach młodych migrantów.

 

Jezuita, o. Michael Czerny, podsekretarz w Dykasterii Watykańskiej ds. Promowania Integralnego Rozwoju z Urzędu ds. migrantów i uchodźców – osobiście oddelegowany na Synod przez Franciszka – zabiega o to, by sprawę migracji uczynić głównym tematem Synodu Młodych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Już na początku Synodu jeden z delegatów zauważył, że był zaskoczony, iż temat młodych migrantów stał się głównym problemem. O. Czerny powiedział portalowi cruxnow.com, że choć takie zaskoczenie może być zrozumiałe, to kiedy myśli się o arenie międzynarodowej, okazuje się, że to głównie młodzi ludzie migrują, uciekając przed prześladowaniem, czy też rozpaczliwie dążąc do poprawy swoich perspektyw ekonomicznych. Dlatego staje się oczywiste, że Kościół musi podejmować w tym zakresie znaczące decyzje, zarówno globalnie, jak i lokalnie.

 

Jezuita chce, by parafie organizując jakiekolwiek wydarzenie dla młodych zawsze miały na względzie migrantów – „szczególną grupę, która wymaga szczególnej troski i reakcji”.

 

Uważa on, że potrzeby młodych migrantów są często szczególne, ale nie powinny przyćmić ich jako osób, które w równym stopniu szukają tego samego, co inni młodzi ludzie na świecie i mają podobne aspiracje. – Mam nadzieję, że ten synod rzuci światło na to, kim są ci młodzi migranci, a nie na ich socjologię, ale na postrzeganie ich jako młodych ludzi szukających powołania, odkrywających horyzont i pragnących poznać, jak radzić sobie ze swoim życiem – tłumaczył jezuita.

 

– Chcemy, aby wiedzieli, że ten etap ich życia jest ważną częścią życia Kościoła i mam nadzieję, że imigrancka młodzież będzie cieszyć się bogatszą posługą ze strony Kościoła, że będą oni uznawani w swojej pełni, a nie tylko jako „problem społeczny” – zasugerował duchowny.

 

Podczas synodu, Papież Franciszek apelował, aby uczestnicy z całego świata słuchali młodych ludzi, aby dowiedzieć się, w jaki sposób Kościół może lepiej zrozumieć ich rzeczywistość. O. Czerny uważa, że ​​należy zastosować takie podejście także względem młodych migrantów i nie powinno się ono ograniczyć jedynie do dyskusji synodalnych w Rzymie.

 

W rzeczywistości, w swoich uwagach wstępnych na Synodzie, papież stwierdził, że młodzi migranci mogą udzielić lekcji ojcom synodalnym. Zdaniem o. Czernego, ojcowie synodalni, zamiast myśleć o migrantach jako wyjątku lub niezupełnie pasujących do obecnego spotkania, powinni myśleć o nich, jako tych, którzy – wskutek swojego doświadczenia, opuszczenia rodzinnych domów, szkół, przyjaciół, ojczyzn itp. – mogą dać odpowiedzieć, co jest najważniejsze dla tożsamości młodych ludzi na całym świecie.

 

– Te wrażliwe migrujące młode osoby są swego rodzaju szczególnym przykładem, przykładem bardziej intensywnym, żywszym. Są reprezentantami wszystkich młodych ludzi kroczących przez życie, nawet tych nie pozbawionych obywatelstwa, nie wypędzonych z domów czy nie zmuszonych do opuszczenia kraju. Podstawowe pytania są takie same, a nawet jeszcze bardziej zintensyfikowane czy bardziej realne – argumentował o. Czerny. Duchowny ma nadzieję, że obecny Synod poświęcony rozeznawania powołania młodych ludzi, zaoferuje migrantom nową nadzieję.

 

W grudniu w Marakeszu ma dojść do oficjalnego podpisania Globalnego Paktu w sprawie Migrantów i Uchodźców, którego tekst został wstępnie zaakceptowany w lipcu br., wskutek ogromnego zaangażowania watykańskich dyplomatów. Kilka państw zapowiedziało, że jednak go nie podpisze. Od ub. roku Stolica Apostolska wraz z podległymi jej organizacjami prowadzi kampanię, by doszło do sfinalizowania porozumienia międzynarodowego, uznającego, iż migracja jest czymś dobrym i pożądanym.

 

Caritas np. prowadzi międzynarodową kampanię „Share the Journey” (Dziel się podróżą), która wzywa katolików do zwiększenia interakcji z imigrantami i uchodźcami poprzez np. spożywanie z nimi wspólnych posiłków. „Zachęcamy cię, abyś usiadł razem z migrantami i uchodźcami w swojej społeczności, aby spojrzeć im w oczy, wysłuchać ich historii i podzielić się swoją własną” – napisał w specjalnym komunikacie kardynał Luis Antonio Tagle.

 

Hierarcha, który jest arcybiskupem Manili, a także przewodniczącym papieskiej organizacji charytatywnej Caritas Internationalis stwierdził, że podróż każdej osoby rozpoczyna się od „chwili dzielenia się, która pomaga nam rozpoznać więzy łączące całą ludzkość”. „Jesteśmy zaproszeni do współczucia i odwagi, aby otworzyć nasze serca i umysły na ludzi, których jeszcze nie znamy i towarzyszyć im w tej podróży” – apelował.

 

Od 17 do 24 czerwca w ramach Global Action Week katolicy byli zachęcani do różnych działań na rzecz imigrantów i uchodźców. Akcja wpisana była też w dwuletnią kampanię „Share the Journey”, która została uruchomiona przez Caritas Internationalis we wrześniu 2017 roku w celu zachęcenia do „kultury spotkań” i wzmocnienia wysiłków na rzecz serdecznego powitania imigrantów i uchodźców.

 

Projekt ma także rzucić światło na wyzwania i efekty migracji na każdym etapie podróży, aby promować „zmianę myślenia” w tej kwestii. Wspiera ją m.in. sieć ACT Alliance, skupiająca 145 chrześcijańskich agencji i innych kongregacji religijnych oraz tzw. grup społeczeństwa obywatelskiego na całym świecie.

 

Akcja Caritasu – jak podkreślał Watykan – miała pomóc w negocjacji dwóch oenzetowskich porozumień w sprawie imigrantów i uchodźców oraz w wyasygnowaniu większych środków od państw na realizację 17 celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030. Cele te – o czym należy pamiętać – zgodnie z zawartym porozumieniem muszą być realizowane niepodzielnie. Obejmują one m.in. powszechny dostęp do „praw seksualnych i reprodukcyjnych” (aborcja, sterylizacja, antykoncepcja, edukacja seksualna, edukacja gender, itp.).

 

Nowy oenzetowski Globalny Pakt na rzecz Imigrantów i Uchodźców wzywa do ułatwienia imigrantom sposobu dotarcia do krajów docelowych, ściągania odległych członków rodziny do danego państwa, zapewnienia im pracy i mieszkania, wsparcia finansowego dla godnego życia itp. Caritas tłumaczy, że chodzi o skoordynowanie działań globalnych dla zapewnienia legalnej i humanitarnej migracji. Dlatego współpracuje z UN Global Compact, agendą oenzetowską odpowiedzialną za wspieranie zaangażowania wszelkich organizacji w realizację Agendy 2030.

 

Źródło: cruxnow.com, PCh24.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 104 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram