DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 56  >   KRZYŻOWIEC XX WIEKU

Plinio Corrêa de Oliveira

Równy start? Cóż za niesprawiedliwość!


Ludzie nieustannie powtarzają, że sprawiedliwość wymaga, aby wszyscy mieli takie same szanse, rozpoczynając swoje życie, edukację czy karierę. Według tego poglądu, edukacja i ścieżki kariery w różnych zawodach powinny być takie same dla wszystkich. Dopiero na takim podłożu dałoby się wyłonić osoby bardziej od innych wartościowe. Zasługi więc otrzymałyby należną zachętę i wynagrodzenie, a na świecie w końcu zapanowałaby sprawiedliwość.

 

Czasami we współczesnym świecie – w którym rozlicznym głupotom usiłuje się nakładać „chrześcijańską” maskę – taki sposób patrzenia na świat przedstawia się w barwach „chrześcijańskich”. W ten sposób kwestionuje się więc chrześcijańską prawdę, że na końcu życia każdego człowieka Bóg nagrodzi podług jego zasług, nie biorąc pod uwagę okoliczności jego narodzin i życia. Z punktu widzenia Bożej sprawiedliwości oraz wiecznych konsekwencji, miejsce, z którego człowiek zaczynał, traci wszelkie znaczenie. Godnym za to pochwały, prawidłowym i chrześcijańskim jest, aby ludzie organizowali swą ziemską egzystencję według norm niebieskiej sprawiedliwości, stawiając zalety ziemskiego życia w jednakowym zasięgu dla wszystkich – osiągną je zaś jednostki bardziej do tego zdolne.

Zanim przeanalizujemy tę zasadę samą w sobie, warto spojrzeć na niektóre ze sposobów jej stosowania w rozmaitych sytuacjach.

 

Niektórzy biznesmeni uważają dziedziczenie interesu za wątpliwy przywilej. Wcale nierzadko spotyka się zamożne osoby, które odczuwają dziwny niepokój sumienia w kwestii przekazywania swoich dóbr dzieciom: czy aby po prostu nie odniosą one korzyści z wątpliwego czy wręcz niesprawiedliwego przywileju, jeśli pozwoli im się wejść w posiadanie dóbr niezdobytych dzięki własnej pracy bądź osobistym zaletom? Dlatego ludzie ci często nie chcą, aby ich potomstwo stało się właścicielami ich interesu wyłącznie dzięki prawu dziedziczenia. Wskutek tego ich synowie i córki muszą zostać pracownikami jak wszyscy inni i zaczynać od samego początku, od najskromniejszych obowiązków i odpowiedzialności. Możliwość zarządzania firmą zdobędą, jeśli okażą się najzdolniejsi.

Inny przykład dotyczy sfery edukacji. Niektóre rodziny o wysokim statusie społecznym i takim wykształceniu za konieczny wymóg sprawiedliwości uważają ustalenie jednolitych standardów w szkołach podstawowych i średnich. Aby to osiągnąć, najchętniej zamknęliby albo zreformowali wszystkie istniejące placówki o zróżnicowanym poziomie.

 

W ten sposób zyskuje na popularności doktryna, według której wszystkie pozycje startowe muszą zostać zrównane. W pełni wprowadzona w życie poskutkuje ona stłamszeniem inicjatywy, zniweczeniem osiągnięć i obaleniem całego porządku własności prywatnej.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Według lokalnych mediów, już na początku kwietnia służby Sri Lanki miały informację o możliwych zamach samobójczych w kościołach w tym kraju. Odpowiedzialnymi za ataki miało być m.in. radykalne muzułmańskie ugrupowanie NTJ.

 
 

 „Prawdopodobnie co najmniej dwie z sześciu eksplozji, do jakich doszło w wielkanocny poranek na Sri Lance były dziełem zamachowców samobójców”, poinformowała agencja AP.

 

„Co najmniej 180 sób zginęło, a prawie 500 zostało rannych w sześciu eksplozjach, do których doszło w niedzielę wielkanocną na Sri Lance”, informuje TVP INFO. Do wybuchów doszło w trzech kościołach i trzech hotelach.

 

W historii świata tylko przed jednym grobem zatoczono kamień oraz ustawiono przed nim na straży żołnierzy, aby zapobiec powstaniu złożonego w nim martwego człowieka: był to grób Chrystusa, wieczorem, w piątek zwany wielkim. Jakież widowisko mogłoby być bardziej absurdalne niż uzbrojeni żołnierze mający oko na zwłoki? Ale wartowników ustawiono na wypadek, gdyby Martwy zaczął chodzić, Milczący przemówił, a przebite Serce zaczęło bić gwałtownie w rytm życia. Mówili, że jest martwy; wiedzieli, że jest martwy; mówili, że nie powstanie ponownie, a jednak obserwowali! 

 

O godzinie 8.00 czasu lokalnego na Ukrainie otwarto lokale wyborcze i oficjalnie rozpoczęto II turę wyborów prezydenckich, w której o najwyższe stanowisko w państwie ubiegają się showman Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.