14 kwietnia 2020

WHO do rządów: kiedy można złagodzić restrykcje

(Fot. Pixabay)

Światowa Organizacja Zdrowia wydała wytyczne dla rządów dotyczące warunków „odmrażania gospodarek”. WHO wskazuje kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy znoszeniu niektórych restrykcji. Nie dopuszcza jednak całkowitego zniesienia blokady, dopóki nie zostanie opracowana i przetestowana skuteczna szczepionka.

 

Ponieważ coraz więcej państw rozważa zniesienie surowych ograniczeń wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że ​​ta decyzja musi opierać się na kryterium „ochrony zdrowia ludzkiego”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zarówno Hiszpania, jak i Włochy – dwa kraje najbardziej dotknięte skutkami epidemii – zaczęły poluzowywać restrykcje wprowadzone w zeszłym miesiącu. Hiszpania zezwoliła pracownikom fabryk na powrót do pracy, podczas gdy Włochy zezwalają na ponowne otwarcie małych sklepów.

WHO ostrzegła we wtorek, że obecny wirus jest 10 razy bardziej zabójczy niż pandemia grypy z 2009 roku, „szybko się rozprzestrzenia” i „znacznie wolniej wyhamowuje”.

 

Innymi słowy, droga w dół jest znacznie wolniejsza niż droga w górę – powiedział dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji prasowej we wtorek. – Oznacza to, że restrykcje muszą być znoszone powoli i pod kontrolą. Nie może to nastąpić jednorazowo – zaznaczył.

 

WHO ma opublikować w środę zaktualizowane porady strategiczne podsumowujące aktualną wiedzę o wirusie. Na razie zaznacza, że przy znoszeniu restrykcji należy brać pod uwagę sześć kryteriów: transmisja choroby powinna znajdować się pod kontrolą; systemy opieki zdrowotnej muszą mieć zdolność szybkiego wykrywania, testowania, izolowania i leczenia nowych chorych; konieczne jest utrzymanie systemu śledzenia bliskich kontaktów osób zakażonych.

 

Ponadto: szerzenie się epidemii musi być zminimalizowane w niektórych miejscach, takich jak zakłady opieki zdrowotnej czy domy opieki społecznej; w zakładach pracy, szkołach i sklepach mają być stosowane środki zapobiegawcze; państwa winny zarządzać ryzykiem „importu” zachorowań; całe społeczeństwo musi zostać wyedukowane, w pełni zaangażowane i zdolne do dostosowania się do „nowych norm”.

 

Każdy kraj powinien wdrożyć kompleksowy zestaw środków w celu spowolnienia transmisji i ratowania życia, w celu osiągnięcia stałego poziomu transmisji na niskim poziomie lub bez transmisji – tłumaczył dr Ghebreyesus.

 

– Kraje muszą znaleźć równowagę między środkami mającymi na celu zmniejszenie śmiertelności spowodowanej przez COVID-19, a innymi chorobami wynikającymi z przeciążenia systemów opieki zdrowotnej, a także skutkami społeczno-ekonomicznymi – dodał.

 

Szef WHO zaznaczył, że opracowanie i dostarczenie „bezpiecznej oraz skutecznej szczepionki” będzie konieczne, by „całkowicie przerwać transmisję” oraz upewnić się, iż nie będzie na świecie ryzyka ponownego wystąpienia choroby.

 

Imperial College of London, którego naukowcy opracowali model matematyczny, a na którym oparło się wiele rządów zauważa, że kraje będą musiały utrzymać pewne restrykcje dopóki szczepionka nie zostanie opracowana, co może zająć przynajmniej półtora roku. Uczelnia ostrzega, że w przeciwnym razie, grozi nam, iż transmisja zakażeń szybko wzrośnie, jeśli interwencje zostaną złagodzone”. Może to oznaczać zniesienie restrykcji, ale także ich szybkie przywrócenie, jeśli wystąpi skok liczby osób zarażonych.

 

 

Źródło: newshub.co.nz, who.int.

AS

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram