DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Roszady personalne w polskich seminariach duchownych

Roszady personalne w polskich seminariach duchownych
By Piroman (Own work) [ CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Siedlce, Łódź, Warszawa-Praga, Zielona Góra – to diecezje, w których seminariami duchownymi pokierują nowi rektorzy. Najstarszy z nowo mianowanych ma 70 lat, najmłodszy - 40. Od roku akademickiego 2013/2014 sosnowieckie seminarium przeprowadzi się z Krakowa do Częstochowy, natomiast alumni radomskiego WSD będą odtąd studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego a nie jak dotychczas UKSW w Warszawie.


W nowym roku akademickim odpowiedzialność za formację alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II podejmie nowe grono kapłanów – poinformował w komunikacie udostępnionym na stronie internetowej diecezji siedleckiej jej biskup pomocniczy Piotr Sawczuk. Zmiany te nastąpiły po wizytacji przeprowadzonej przez Stolicę Apostolską.


Nowym rektorem siedleckiego seminarium został 70-letni ks. prałat dr Mieczysław Głowacki. Jego najbliższymi współpracownikami będą: wicerektor ks. dr Marcin Bider oraz nowi prefekci: ks. dr Grzegorz Koc i ks. mgr lic. Łukasz Gomółka. Opiekę duchową pełnić będą dwaj ojcowie duchowni.


W WSD w Nowym Opolu k. Siedlec w zeszłym roku do kapłaństwa przygotowywało się 64 kleryków. W tym roku na I rok zgłosiło się kilkunastu kandydatów. Spore zmiany personalne również w Wyższym Seminarium Diecezji Ełckiej. Tam nowym rektorem został pod koniec sierpnia dotychczasowy kanclerz Ełckiej Kurii Diecezjalnej - 40-letni ks. dr Antoni Skowroński. Zmiany są także wśród ojców duchownych.


Od nowego roku akademickiego Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej przenosi się z Krakowa do Częstochowy. W Krakowie zwalnia budynek, będący własnością archidiecezji częstochowskiej. - Ze względu na zmniejszającą się liczbę kleryków, trzeba wypracować nowy model współpracy, zarówno co do studiów, jak i administracji – tak argumentował przed wakacjami tę zmianę rzecznik Episkopatu. - Przez pięć lat obydwie wspólnoty będą działać równolegle w jednej siedzibie, tworząc jedną wspólnotę nauki i formacji, zachowując swoją tożsamość diecezjalną. W przyszłości planowane jest utworzenie seminarium międzydiecezjalnego – zapowiedział pod koniec czerwca na spotkaniu z klerykami metropolita częstochowski abp Wacław Depo.


Zapewnił on wówczas sosnowieckich alumnów, że w Częstochowie będą mieć wszystko, co potrzebne jest do prawidłowej formacji do kapłaństwa, a bliskość Jasnej Góry i opieki Matki Bożej będzie z pewnością sprawiać, że seminarium dla wszystkich alumnów - z Częstochowy i Sosnowca - stanie się prawdziwym domem.


W zeszłym roku akademickim w sosnowieckim seminarium do kapłaństwa przygotowywało się 39 kleryków. Podczas lipcowego egzaminu wstępnego przyjęto 9 kandydatów na I rok, druga rekrutacja odbędzie się we wtorek 3 września, jeszcze w Krakowie. Od połowy września sosnowieccy alumni rozpoczną formację już w Częstochowie.


Natomiast radomscy klerycy od nowego roku akademickiego będą studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego a nie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Tuż przed wakacjami bp Henryk Tomasik podpisał w tej sprawie umowę z rektorem KUL o afiliowaniu radomskiego WSD do lubelskiej uczelni.

Nowy rektor pokieruje Wyższym Seminarium Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w pocysterskim opactwie w Gościkowie-Paradyżu. Został w nim 42-letni ks. dr Paweł Łobaczewski. Nowy rektor jest absolwentem paradyskiego seminarium, a na KUL obronił doktorat z psychologii.


Z kolei 44-letni ks. dr Marek Marczak będzie nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Uroczyste wręczenie nominacji zaplanowano na 3 września, a prezentacja nowego rektora odbędzie się podczas inauguracji roku akademickiego łódzkich uczelni teologicznych. Ks. Marczak jest absolwentem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, gdzie specjalizował się w zakresie teologii dogmatycznej i uzyskał w 2004 r. stopień doktora. Od zeszłego roku jest archidiecezjalnym duszpasterzem pracowników nauki.

1 lipca nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej został ks. prof.


Krzysztof Warchałowski, wybitny prawnik, znawca prawa kanonicznego i konkordatowego, a od pięciu lat prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UKSW. Jego zdaniem, trzeba tak formować młodego człowieka aby umiał poprzez swoją postawę, słowem, wiarą pokazać, że istnieje coś, dla czego warto poświęcić życie.


Od pieszej pielgrzymki na Jasną Górę z klerykami III roku, którzy w tym roku otrzymają pierwsze sutanny rozpoczął swą posługę prefekta Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu 37-letni ks. Artur Stochła. Wyznał, przed wyruszeniem w drogę, że idzie prosić o wstawiennictwo Maryi na nowy etap swojej pracy kapłańskiej.


Zgodnie z prawem kanonicznym, rektora seminarium oraz jego współpracowników mianuje biskup diecezjalny. Od 25 stycznia br. seminaria duchowne i formacja alumnów podlega watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa.KAI

mat


DATA: 2013-09-04 13:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ZAKONNIKÓW BRAK i nie przybędzie ich za wiele jak do STARYCH REGUŁ nie wrócą te LIBERALNE po soborowe to dno. ZNISZCZYLI ZAKONY i się dziwią, że ich teraz MAŁO ;p heh a "św Franciszek nie rozpoznaje swych braci" ...
ponad 7 lat temu / Polak
 
A mnie interesuje rozwój klasztorów w Polsce ! Uważam że w Zachodniopomorskiem rejon okolic Szczecina jest za mało klasztorów (brak powrotu cystersów do Kołbacza, oraz powstanie klasztoru benedyktynów w okolicach Szczecina). Warto się na tym pochylić ! Szczecin i okolice od II wojny światowej jest pustynią duchową jeżeli chodzi o rozwój klasztorów ( nie wliczając seminarium duchowne, bo ono istnieje), porównując Wielkopolskę , w Szczecinie nie powstało tyle klasztorów co w Wielkopolsce. To jest efekt PRLu.
ponad 7 lat temu / Robert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.