DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Rosyjskie Ministerstwo Kultury zakazuje filmów podkopujących „jedność narodową”

Rosyjskie Ministerstwo Kultury zakazuje filmów podkopujących „jedność narodową”
#CENZURA    #KINO    #KREML    #LEWIATAN    #ROSJA

Kreml kontynuuje akcję jednoczenia elektoratu wokół haseł powrotu do kulturowych korzeni i obrony narodowego dziedzictwa. Tym razem na celowniku rządu znalazł się przemysł filmowy. Dzieła burzące „narodową jedność” i „profanujące narodową kulturę” mają być nie dopuszczane do dystrybucji. Filmowcy i krytycy pytają o zasadność takiego prawa i sugerują jego sowieckie konotacje.

 

Na 1 stycznia Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej zaplanowało wdrożenie nowych przepisów dotyczących obrony „narodowej jedności” przed „niebezpiecznymi” dziełami filmowymi. Z powodu licznych protestów sprawa jest wciąż dyskutowana. Rzecznik prasowy ministerstwa tłumaczył agencji prasowej Interfax, że propozycje zmian zostały poddane pod ocenę innych departamentów.

 

Opracowane w listopadzie zeszłego roku nowe regulacje prawne zakładają nieprzyznawanie licencji na wyświetlanie w kinach i telewizji filmom, które zostaną uznane za szkodliwe i godzące w „jedność narodową”. Stanie się tak, jeśli film będzie zawierał treści „treści bezczeszczące narodową kulturę, stanowiące zagrożenie dla narodowej jedności i podkopujące podstawy porządku konstytucyjnego” – jak poinformowała agencja Interfax, cytując stanowisko Ministerstwa Kultury.

 

Filmowcy i krytycy są oburzeni planami ministerstwa. – Co to jest jedność narodowa? Jest to zupełnie nowe pojęcie, które nie istniało w przeszłości. Dawniej terminem, którego używano [w ramach wprowadzania cenzury] była co najwyżej „antysowiecka propaganda” – powiedział redaktor naczelny magazynu „Iskusstvo Kino”. Krytycy nowej ustawy zauważają, że chodzi o nie dopuszczenie do obiegu filmów ukazujących rzeczywistość współczesnej Rosji w taki sposób, który groziłby obrazowi kraju forsowanemu przez rządową propagandę, czy też sprzecznych z polityką historyczną Kremla.

 

Komentatorzy zwracają uwagę, że jest to element większego planu Kremla, który zakłada konsolidację elektoratu wokół odwołań do narodowego dziedzictwa. Mówił o tym minister kultury Władimir Medinski, który wezwał do realizowania „patriotycznych” postulatów w przestrzeni internetowej, kinowej, telewizyjnej i radiowej.

 

W kontekście planowanych zmian prawnych interwencje rządowe przy dystrybucji niepoprawnego politycznie filmu „Lewiatan” są komentowane jako przedsmak powrotu do sowieckich metod kontrolowania kultury. – Kto będzie decydował o tym, że kultura została sprofanowana? Ministerstwo? Publiczność? Sąd? I na jakich podstawach? – zapytuje Andriej Proszkin w swoim komentarzu przytoczonym przez agencję Interfax. Samo ministerstwo nie sprecyzowało jak dotąd swego stanowiska w tej sprawie.

 


Źródło: themoscowtimes.com

FO


DATA: 2015-01-19 10:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A w naszym nieszczęsnym kraju wręcz odwrotnie. I jeszcze są urzędasy i artysty dumni, jakie to wspaniałe filmy robią opluwające własny naród, państwo, kulturę, historię i tradycję! Ba! Z tego tytułu żądają pochwał, nagród i aplauzu! Rosja mądra! I jakie rosyjskie "jednoczenie elektoratu" raczej jednoczenie Narodu, Obywateli WŁASNEGO Państwa wobec różnych ataków wrogów wewnętrznych i zewnętrznych? W Rosji jest zdeprawowana elita intelektualna i polityczna, lecz jest przynajmniej patriotyczna. W Polsce jest ta elita kulturowa zgniła, zboczona i zdradziecka. I to ws wszystkich dziedzinach i na każdym szczeblu.
ponad 5 lat temu / kinoman
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.