DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Rosyjski ambasador: gdyby nie Armia Czerwona, to Polska już dawno przestałaby istnieć

Rosyjski ambasador: gdyby nie Armia Czerwona, to Polska już dawno przestałaby istnieć

Ambasador Rosji w Polsce, Siergiej Andriejew, w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Rzeczpospolita” odniósł się do kwestii usuwania pomników poświęconych pamięci bohaterskiej Armii Czerwonej z terytorium naszej ojczyzny. Stwierdził on m.in., że „Pomniki te nie są propagandą komunizmu, tylko wyrazem wdzięczności żołnierzom, którzy polegli i, dzięki którym Polska nadal istnieje”. Na jego słowa ostro zareagował Witold Waszczykowski szef resortu spraw zagranicznych.

 

- W wyzwoleniu Polski w jej obecnych granicach zginęło 600 tys. radzieckich żołnierzy, 55 proc. wszystkich strat ludzkich Armii Czerwonej w Europie poza granicami ZSRR z 1945 roku. W Polsce zginęło więc wtedy więcej naszych żołnierzy niż w Niemczech i we wszystkich innych krajach europejskich razem wziętych – powiedział rosyjski polityk.

 

Dodał, że obecne działania Polski uderzają w zawartą w 1994 roku polsko-rosyjską umowę w tej sprawie. – Zawsze, gdy się o to zwracaliśmy, polska Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa podejmowała niezbędne działania, aby utrzymać pomniki Armii Czerwonej w należytym stanie – zaznaczył.

 

Na tę wypowiedź zareagował na antenie jednej z internetowych telewizji Witold Waszczykowski. - Skorygowałbym tę narrację historyczną, bo nie można zaczynać historii stosunków polsko-radzieckich, polsko-rosyjskich od 1945 roku, od wyzwalania spod okupacji niemieckiej. Trzeba pamiętać, że Związek Radziecki wybitnie przyczynił się do wybuchu II wojny światowej i również wraz z Niemcami najechał na Polskę, więc jest współodpowiedzialny za wybuch II wojny światowej - powiedział szef MSZ.

 

Waszczykowski odniósł się również do wywołanej przez Andriejewa umowy z 1994 roku. Stwierdził, że dotyczy ona ochrony cmentarzy i miejsc, gdzie pochowano sowieckich żołnierzy. - Pomniki tzw. wdzięczności - jak ambasador mówi - stawiano tu i ówdzie. Stawiały je władze lokalne miast, wsi i nie są one chronione żadnym porozumieniem międzynarodowym. Utrzymanie ich zależy od decyzji władz lokalnych, a nie władz państwa polskiego - podkreślił. 

Źródło: gazetaprawna.pl, wpolityce.pl, „Rzeczpospolita”

TK


DATA: 2017-08-10 14:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Podzielam zdanie pana ambasadora.Wstyd mi za to że reprezentuję tak niewdzięczny naród.przepraszam rodziny poległych żołnierzy radzieckich.gdyby nie Oni nie byłoby Polski NIE BYŁO ZADNYCH PRZESLADOWAŃ ludzi niewinnych. jak komus sie chcialo postrzelać w plecy to dostał to naco załsużył bandyta.Natomiast Armia czerwona WYZWOLIŁA POLSKĘ i WIELKA JEJ ZA TO CHWAŁA. Niech czytaja mój post ludzie zza wschodniej granicy i niech wiedzą że oprócz idiotów i kiboli sa w polsce ludzie którzy są wdzięczni tym zołnierzom za wyzwolenie
6 miesięcy temu / RRR
 
Jak byście nie wymordowali Naszych Żołnierzy z Kozielska Ostaszkowa Starobielska to Oni spisciliby wam łomot a kto nie pomógł Powstańcom Warszawskim w 1944 roku i doprowadził do zniszczenia miasta?kto pomagał UB i SB mordowac Polaków walczących o wolność ? Kto płacił komunię za istnienie? Przez was zginął Brat Mojej Babci 17 Lat nie chciał umierać za Stalina w karnej kompanii waszej armii sowieckiej w 1944 roku w Płudach a macie tupet i czelność pouczać Nas? Chcecie waszych pomników i cmentarzy to płacicie za ich utrzymanie.
ponad 2 lata temu / Brak29
 
Dosyc juz tego jazgotu
ponad 2 lata temu / maria
 
Niemcy na Rosję napadły, więc musieliscie ich wygonić. Po drodze rabowaliscie nasz kraj, gwalciliscie i zabijaliscie.My zapłaciliśmy wysoką cenę za waszą pomoc.
ponad 2 lata temu / Lynn
 
Ile armia czerwona wymordowała Polaków polskich oficerów żołnierzy obywateli powstańców warszawskich nie pomagając patrząc z zimna krwią dla polityki i swoich celów trochę obiektywizmu i prawdy Panie ambasadorze a nie swojej prawdy. Bardzo szkoda poległych żołnierzy i ich życia ale proszę mieć szacunek dla śmierci Polaków z ręki Rosjan. Chyba brak pojednania jest związany z tym że wy do niczego się nie przyznajecie.Zwyciezca tworzy swoją historię. Szkoda poległych bo ich życia się nie zwróci ale kłamstwo bardziej boli.
ponad 2 lata temu / Prawda i sumienie
 
Mordercy gwałciciele złodzieje taka jest swołocz stalinowska przyniosła nam tylko upodlenie cierpienie i smierć zozkradajäc nasz kraj więcej niz hitler zreszta zssr to panstwo faszystowskie tak samo jak niemcy włochy japonia i cała reszta sojuszników hitlera choćby francja wolnosc wywalczylismy sobie jestesmy liczebnie 4 armia w 2 wojnie
ponad 2 lata temu / Piotr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.