DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Rosjanie prowokują w Arktyce

Rosjanie prowokują w Arktyce
Okolice Bieguna Północnego

Władimir Putin po cichu wykonał kolejny prowokacyjny ruch w Arktyce, który może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi – uważa konserwatywna publicystka.


Phyllis Schlafly na łamach portalu Partii Republikańskiej - gopusa.com przypomina zdarzenie z 20 sierpnia br. Wchodzący w skład Floty Oceanu Spokojnego okręt hydrograficzny Marszał Gełowani przybił do brzegów Wyspy Wrangla. Marynarze zatknęli na wyspie flagę rosyjską, co zdaniem rzecznika rosyjskiej marynarki wojennej Romana Martowa jest równoznaczne z ustanowieniem tam punktu operacyjnego. Rosjanie planują do 2025 r. zbudować na spornej wyspie bazę marynarki wojennej.

 

Wyspa Wrangla położona około 90 mil na północ od Syberii i zaledwie 300 km na północ od Point Hope na Alasce znajduje się blisko bogatych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, zalegających na dnie Oceanu Arktycznego (stanowią one około 25 proc. zasobów tych surowców na Ziemi).

 

Putin już nieraz zapowiadał, że zamierza zwiększyć obecność Rosji w Arktyce, zarówno militarną, jak i ekonomiczną. W 2007 r. rosyjski okręt podwodny umieścił flagę rosyjską na dnie oceanu na biegunie północnym.

 

W 2013 r. rosyjskie służby rozpoczęły cykl szkoleń przygotowujących do działań w strefie podbiegunowej, a w lutym bieżącego roku zapowiedziano utworzenie dowództwa odpowiadającego za Arktykę.  

 

Pretensje do złóż Arktyki – poza Rosjanami - rości sobie wiele państw, m.in. Kanada, USA,  Dania i Norwegia.

Amerykańska pisarka uważa, że wyspa Wrangla – mająca strategiczne znaczenie - niesłusznie została zajęta przez Rosjan. Po raz pierwszy Rosjanie pojawili się tam 20 sierpnia  1924 r. Amerykanie z kolei byli tam 43 lata wcześniej. 12 sierpnia 1881 kapitan Corwin wysłał zwiad prowadzony przez Williama Edwarda Reynoldsa, który zatknął amerykańską flagę na wyspie.

 

Publicystka przypomniała także, że rząd USA dopuścił się haniebnego zaniedbania i nie bronił należycie roszczeń do wyspy. W 1970 roku sekretarz stanu Henry Kissinger próbował negocjować umowę graniczną z ZSRR i zamierzał oddać ów wyspę Rosjanom. Transakcja nie doszła jednak do skutku, ponieważ Sowieci domagali się większego dostępu do połowów w pobliżu Alaski.

 

Ponownie w 1990 roku sekretarz stanu James Baker próbował zawrzeć w tej sprawie umowę z Gorbaczowem, ale w międzyczasie ZSRR się rozpadł i wcześniej wynegocjowane porozumienie dzielące sporne obszary w Arktyce  nie zostało ratyfikowana przez Dumę.

 

 

Źródło: gopusa.com., AS.


DATA: 2014-09-08 07:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żeby im tylko śniegu nie zabrakło.
ponad 4 lata temu / Konrad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "25278"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.