DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Rostowski: „pomylili się prawie wszyscy” … w Ministerstwie Finansów!

Rostowski: „pomylili się prawie wszyscy” … w Ministerstwie Finansów!

finansów i wicepremier Jacek Rostowski wypowiedział pamiętne słowa: „Pomyliliśmy się, ale pomylili się prawie wszyscy”. Zapomniał niestety dodać, że słowo „wszyscy” odnosiło się do urzędników w Ministerstwie Finansów z szefem resortu na czele.

 

„Prawie wszyscy”, to według słów ministra Rostowskiego 11 państw Unii Europejskiej, które już znowelizowały swoje budżety na ten rok. Prawdopodobnie do końca roku uczyni to jeszcze 6 dalszych państw członkowskich. Na tle Europy nie wypadliśmy zatem najgorzej, można wręcz powiedzieć, że przyzwoicie.

 

„Przyzwoity” nie jest niestety wzrost polskiego PKB, który w pierwszej połowie roku osiągnął zaledwie 0,9 proc. Przypomnijmy, że rząd, podobnie, jak Europejski Bank Centralny, zakładał wzrost na poziomie 2,2 proc. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozowała nawet 2,5 proc. Jedynie Komisja Europejska „ostrożnie” założyła, że PKB w Polsce wzrośnie o 1,8 proc., co i tak okazało się dwukrotnym przeszacowaniem.

 

Szef resortu finansów tłumaczył się z właściwą sobie ekwilibrystyką. Do złej sytuacji przyczynił się eksport do strefy euro, który wynosi niemal jedną czwartą polskiego PKB, znacznie więcej, niż takich państw, jak Niemcy, Francja, czy Holandia. Dług publiczny, rzecz jasna, wzrósł w bardzo niewielkim stopniu mimo, że oficjalne szacunki zbliżają się już do biliona złotych.

 

Jacek Rostowski popisał się też kolejną perełką kreatywnej księgowości. – Gdyby nie składka przekazywana z ZUS do OFE, bylibyśmy na 3. miejscu, jeśli chodzi o najniższy wzrost relacji długu do PKB w całej Unii. (…) Jeśli od przyrostu długu publicznego odejmiemy składkę do OFE oraz współfinansowanie i prefinansowanie projektów unijnych, to przyrost długu do PKB w latach 2007-2012 byłby praktycznie zerowy. (…) czy mieliśmy nie korzystać ze środków unijnych? Czy podnieść podatki albo ciąć wydatki na przedszkola, szkoły i naukę? – wyliczał retorycznie minister.

 

Naturalnie, zarządzone przez szefa resortu finansów zawieszenie obowiązywania tzw. pierwszego progu ostrożnościowego w budżecie nie jest zniesieniem samego progu, ale jedynie sankcji za jego przekroczenie. Cała Polska odetchnęła zapewne w tym momencie z ulgą, bo można się już było obawiać, że minister Rostowski chciał pozwolić na brak kontroli nad rosnącym deficytem. Jak to dobrze, że chodziło jedynie o sankcje, a sam próg będzie funkcjonował bez zmian, choć bez jakichkolwiek narzędzi do jego przestrzegania.

 

Tomasz Tokarski

 


DATA: 2013-08-29 11:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rostowski musi odejsc! Tak oto realizuje się polityka wyniszczania narodu polskiego podatkami. Wysokie podatki i akcyzy to rozwój szarej strefy i mniejsze dochody do budżetu. Przykład. W 2013r., po raz pierwszy po ponad 10 latach wzrostów podatków, dochody z akcyzy na papierosy będą niższe niż rok wcześniej. Spadek ? szacowany na blisko 1 mld zł ? będzie konsekwencją zbyt szybkiego tempa podwyżek akcyzy, co doprowadziło do masowego odchodzenia konsumentów kupujących tanie papierosy do szarej strefy i kupowania papierosów od przemytników. Od 2004 roku dochody budżetu państwa z tytułu akcyzy i podatku VAT na papierosy rosły z roku na rok i dostarczyły w ostatnich dwóch latach ponad 9% łącznych wpływów budżetowych Polski. Systematyczny wzrost trwał do połowy 2012 r., ale w drugim półroczu doszło do około dwu-procentowego spadku dochodów w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. 
ponad 6 lat temu / Podatki za wysokie
 
Żaden rząd nie dałby rady w obecnej sytuacji opracować budżetu bez deficytu budżetowego - bo wywołałby rewolucję w kraju. Szkoda tylko,że usiłowano zamaskować rzeczywistość takimi chwytami, jak planowanie wpływu do budżetu prawie 2 miliardów zł z tytułu mandatów dla kierowców, chociaż z góry wiadomo było, że to nierealne.
ponad 6 lat temu / janusz
 
To zadaje pytanie:dlaczego w takim razie rząd nie podaje się do dymisji ? Czy w takim razie mamy do czynienia z imbecylami?
ponad 6 lat temu / Robert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.