DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Rośnie zapotrzebowanie na egzorcystów w Stanach Zjednoczonych

Rośnie zapotrzebowanie na egzorcystów w Stanach Zjednoczonych
Zdjęcie ilustracyjne. fot. Amiran White/ZUMA Press/FORUM

Według portalu ChurchMilitant.com, jeden z wiodących egzorcystów w Stanach Zjednoczonych, ks. Vincent Lampert, wskazuje na „rosnące zapotrzebowanie na egzorcystów” w tym kraju i stwierdza coraz więcej informacji o nasileniu się „demonicznej aktywności”.

                         

Zdaniem egzorcysty, działającego w archidiecezji Indianapolis od roku 2005, „problemem nie jest to, że diabeł udoskonalił swoją grę, ale że coraz więcej osób jest gotowych brać w niej udział”. Jako źródła otwierające ludzi na działania demoniczne wymienił pornografię, narkotyki i zabawę w praktyki okultystyczne, które dla demona stanowią „punkt wejścia”.


Z kolei Patti Armstrong z „National Catholic Register” stwierdza, że egzorcysta „zauważa coraz większą liczbę osób zaangażowanych w rytuały satanistyczne i otwierających się na zło”.

 

Choć ks. Lampert uważa opętania demoniczne za rzadkie – sam był ich świadkiem tylko w trzech przypadkach w ciągu trzech ostatnich lat – to zwraca uwagę na inne formy aktywności demonicznej: infestację, dręczenie i obsesje.

 

Jak wyjaśnia, „infestacja zdarza się w miejscach, w których przedmioty mogą się przesuwać i gdzie słychać głośne odgłosy. W przypadku dręczenia, osoba jest fizycznie atakowana i może nosić ślady, takie jak siniaki, ślady po ugryzieniu albo zadrapania. Obsesja demoniczna wiąże się z atakami psychicznymi, takimi jak uporczywe myśli o złu, które przemykają przez czyjś umysł”.

 

Ks. Lampert zauważył także, że w chwili, gdy zaczynał swoją posługę w roku 2005, w całych Stanach Zjednoczonych było jedynie 12 egzorcystów, natomiast obecnie według jego wiedzy jest ich 50.

 

Z kolei biskup Thomas Paprocki ze Springfield w stanie Illinois „potwierdza, że biskupi wiedzą o zwiększonym duchowym zapotrzebowaniu na egzorcystów w swoich diecezjach, ale brak im przygotowania”. Zgodnie z prawem kanonicznym egzorcyzmy większe mogą odprawiać tylko księża, którzy otrzymali na to zgodę swojego biskupa, ale „biskupi nie otrzymują żadnego formalnego przeszkolenia, jeśli chodzi o egzorcyzmy”.

 

Biskup zwraca uwagę na to, że w przypadku egzorcyzmów „mniejszych” zgoda biskupa nie jest konieczna, a może takim egzorcyzmem być modlitwa odmawiana nawet przez świeckich. Ks. Lampert potwierdza to rozróżnienie, ale ostrzega, że „świeccy wierni nie powinni wydawać poleceń demonom”, gdyż „demony uznają autorytet biskupów i Kościoła. Jeśli samemu rości się ten autorytet, może to doprowadzić do kłopotów”.

 

Źródło: ChurchMilitant.com, National Catholic Register

Jan J. Franczak

DATA: 2017-03-17 14:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ nie wierzę - to uwierz,zanim nie będzie za późno
ponad 1 rok temu / Alex Wolf
 
Szanowna Redakcjo, w drogę!
ponad 1 rok temu / nie wierzę
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.