DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Rośnie napięcie na linii Zachód-Iran Wielka Brytania oskarża Irańczyków o próbę przejęcia tankowca

Rośnie napięcie na linii Zachód-Iran Wielka Brytania oskarża Irańczyków o próbę przejęcia tankowca
fot. REUTERS/Raheb Homavandi/File Photo /FORUM

Wielka Brytania poinformowała w czwartek, że trzy irańskie kutry bezskutecznie próbowały utrudnić przepłynięcie brytyjskiego statku handlowego przez Cieśninę Ormuz. Świadczy to o nasileniu konfliktu z porozumieniem nuklearnym w tle.

 

Dopiero radiowe ostrzeżenie płynące z wojennego statku brytyjskiego skłoniło irańską flotę do odpłynięcia. Jednostka marynarki wojennej towarzyszyła tankowcowi British Heritage. Z kolei Stany Zjednoczone wezwały do złagodzenia sytuacji w regionie.

 

Irańska agencja informacyjna Farsa donosiła, że „nie było kontaktu z zagranicznymi statkami, zwłaszcza angielskimi”. W podobnym duchu wypowiedzieli się przedstawiciele Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. 

 

Do wydarzenia doszło dzień po ostrzeżeniu Brytyjczyków o reperkusje za ich działania. Chodzi o zajęcie przez nich irańskiego supertankowca na początku lipca. Z tego powodu Iran zaprosił ambasadora Wielkiej Brytanii do rozmów. Z drugiej strony irański szef dyplomacji stwierdził, że statek nie należał do Iranu.

 

Z kolei Iran i popieranych przez ten kraj jemeńskich rebeliantów oskarża się o ataki na tankowce. Niedawno doszło też do zestrzelenia przez Irańczyków amerykańskiego drona.

 

Tymczasem wycofanie się Donalda Trumpa z porozumienia nuklearnego z Iranem i przywrócenie sankcji pogorszyło sytuację gospodarczą bliskowschodniego kraju. Oprócz wdrożenia sankcji Amerykanie wysłali na Bliski Wschód tysiące żołnierzy, lotniskowce, nowoczesne myśliwce oraz bombowce B-52. Te ostatnie zdolne są do przenoszenia ładunków atomowych.

 

Choć porozumienie Iranu z Rosją, Chinami, Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Unią Europejską wciąż obowiązuje, to pojawiają się głosy, jakoby Iran w 2 połowie czerwca zaczął naruszać warunki porozumienia zarówno w zakresie dopuszczalnego zapasu nisko wzbogaconego uranu, jak i dozwolonego poziomu wzbogacania uranu.

 

Tymczasem dotrzymywanie ograniczeń w tej kwestii stanowi zgodnie z zawartym w 2015 roku porozumieniem warunek braku sankcji. Jednak Iran twierdzi, że jest usprawiedliwiony, gdyż to Amerykanie jako pierwsi zerwali umowę w zeszłym roku.

 

W ostatniej próbie przejęcia tankowca miało brać udział pięć irańskich łodzi wojskowych. Brytyjski okręt wojenny HMS Montrose znajdował się mniej niż pięć mil za tankowcem. Zbliżył się do niego i zagroził, że otworzy ogień, jeśli irańskie kutry nie odpłyną.

 

Rzecznik amerykańskiego dowództwa Marynarki Wojennej, kapitan Bill Urban powiedział, że wojsko było świadome próby przejęcia brytyjskiego tankowca przez 5 irański statków. Podkreślił potrzebę obrony wolności poruszania się po morzu, jako warunku międzynarodowego handlu.

 

Bezpieczeństwo tankowców przepływających przez Cieśninę Ormuz to cel amerykańskiej koalicji.

Przez Cieśninę Ormuz transportowana jest 1/5 światowych zasobów ropy. Już wcześniej dochodziło tam do incydentów, o które Amerykanie obwiniali Iran. Ten ostatni kraj jednak dementował zarzuty.

 

Waszyngton w środę wieczorem zagroził powiększeniem sankcji. Ostrzegł, że poprzez „wymuszenia jądrowe” Iran nie przekona Amerykanów do rezygnacji z ograniczeń gospodarczych. 

 

Źródła: upi.com / bellinghamherald.com

AS


DATA: 2019-07-11 15:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prowokacja goni prowokację. Wojny wzbogacają tylko bankierów. Jeśli Polska pójdzie na te wojnę, dołączy do satanistów iluminatów i przegra wszystko.
ponad 1 rok temu / ed
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.