DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Rośnie liczna rosyjskich neopogan! Trend jest popularny wśród sportowców i… osób posiadających broń

Rośnie liczna rosyjskich neopogan! Trend jest popularny wśród sportowców i… osób posiadających broń
By Llir (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:ModRusPag.jpg) [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons

Rosyjskie chrześcijaństwo, w tym najsilniej reprezentowane w tym kraju prawosławie, staje przed poważnym i narastającym problemem. Jest nim wzrost popularności neopogaństwa. Na zagrożenia płynące ze wzrostu siły takich grup zwrócił uwagę Władimir Legojda, odpowiedzialny za kontakty Cerkwi prawosławnej ze społeczeństwem.

 

– Nastroje neopogańskie zauważamy dziś głównie u osób młodych, pomiędzy 18 i 25 rokiem życia, mających dostęp do broni. To przedstawiciele najróżniejszego kalibru służb specjalnych i ochrony. Trend ten, niestety, dotyczy także młodych ludzi związanych ze sportem – oświadczył Władimir Legojda.

 

W najważniejszej moskiewskiej cerkwi, Chrystusa Zbawiciela, Władimir Legojda oświadczył, że środowiska te są dziś szczególnie podatne na działania sekt nawiązujących do słowiańskiej i przedchrześcijańskiej przeszłości Rusi.

 

Zdaniem Legojdy przed rosyjską Cerkwią prawosławną stoją dziś spore wyzwania. – Ci ludzie muszą wrócić do wspólnoty prawosławnej – twierdzi Legojda. – Ale to z pewnością nie będzie łatwe. Mało tego, wydaje mi się, że w najbliższym czasie liczba neopogan będzie wciąż rosła – zauważył odpowiedzialny za kontakty Cerkwii z narodem rosyjskim.

 

Legojda zwrócił się do przedstawicieli prawosławia, aby nie lekceważyć problemu. Dodał, że szybkie rozprzestrzeniania się nepogaństwa wśród młodych sportowców i ludzi posiadających broń było głównym powodem powołania tzw. Patriarchalnej Komisji ds. Kultury Fizycznej i Sportu.

 

Szacuje się, że dziś w Rosji istnieje od 30 do 40 wspólnot neopogańskich. Trudno o wskazanie nawet przybliżonej liczby ich aktywnie działających członków.

 

Źródło: www.pravoslavie.ru

ChS 


DATA: 2016-02-01 07:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mam nadzieję, że i u nas nastanie taki "trend".
ponad 1 rok temu / Kojot
 
Nie rozumiem co macie do słowiańskich wierzeń. Po co mamy się uczyć w szkole greckich wierzeń w literaturze i historii jak mogli byśmy uczyć się słowiańskich. W końcu nimi jesteśmy!
ponad 3 lata temu / ŚląskiLechita
 
Jako były rodzimowierca/jazicznik po ichniemu zapewniam, że zdecydowana większość moich byłych braci nie robiła se jaj i składała obiaty przez żerców jak Swaróg/Perun przykazał. Co do pana Dugina-pełna zgoda i nie jest on bynajmniej jedyny we współczesnej Arii/Slavii...Dopóki chrześcijaństwo nie zrzuci współczesnych kajdan Putinów/Obamów/Bergogliów tylko prywatne,sporadyczne nawrócenia wlewają nadzieję, że paru sprawiedliwych Pan jednak zastanie.
ponad 3 lata temu / sesessio
 
Bardzo ciekawe jest pochodzenie etniczne polskich ateistów ))). Przepraszam, wzruszyłem się do łez ))).
ponad 3 lata temu / Leo
 
ideolog rosyjski-Aleksander Dugin już od dawna nawoływał do pogaństwa. To oni podsycają te prądy i w Polsce, donat&cleo itp.
ponad 3 lata temu / jaaconieja?
 
Nie zgadzam się z argumentem, że dostęp do broni powoduje zwrot do neopogaństwa. Moja kilkuletnia przygoda ze strzelectwem sportowym nauczyła mnie odpowiedzialności i przewidywania zagrożeń w konkretnych sytuacjach. Wśród przyjaciół mam dwóch ochroniarzy, wierzących i praktykujących, nie wstydzą się swojej wiary.
ponad 3 lata temu / osa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.