DZIŚ JEST:   12   LISTOPADA   2018 r.

Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
 
 
 
 

Rośnie fala przemocy seksualnej w Egipcie, celem jest każda kobieta

Rośnie fala przemocy seksualnej w Egipcie, celem jest każda kobieta
fot. Muhammad Ghafari, fot. commons.wikimedia.org, licencja cc

Polityczne zawirowania w Kairze zapoczątkowały „epidemię przemocy seksualnej” wobec kobiet – donosi „The Guardian”. W ciągu ostatnich kilku tygodni w samym Kairze brutalnie zgwałcono ponad 100 Egipcjanek. Przypadki molestowania seksualnego nie są w ogóle zgłaszane na policję ani uwzględniane w raportach organizacji międzynarodowych.


Organizacja Human Right Watch właśnie opublikowała dokument, z którego wynika, że w Egipcie szerzy się „epidemia przemocy seksualnej”. Ataki, w tym gwałty ze szczególną brutalnością, mają miejsce przede wszystkim w Kairze, gdzie od czasu Arabskiej Wiosny odbywają się największe demonstracje. Od końca czerwca w tym mieście zaatakowano i brutalnie zgwałcono ponad 100 kobiet. Padają one ofiarami nie tylko radykalnych muzułmanów, ale także tzw. liberałów, biorących udział w demonstracjach.


Zjawisko napaści na tle seksualnym nasiliło się od czasu wybuchu Arabskiej Wiosny i odsunięcia od władzy Hosniego Mubaraka. Sprawcy napadów nie są ścigani. Wśród policjantów panuje przekonanie, że nie jest to przestępstwo, które wymagałoby surowego karania. Kobietom zaleca się, aby podróżowały w grupach, informowały rodziny, gdzie przebywają, nawet jeśli wychodzą na krótki okres czasu. W innych wypadkach powinny się przebrać w strój męski itd.


„The Guardian” przypomniał sprawę reporterki telewizji CBS, Lary Logan, która padła ofiarą ataku seksualnego w dniu 11 lutego 2011 r, tj. wtedy, kiedy odsunięty od władzy został Hosni Mubarak. Około 25 minut kobieta była molestowana przez grupę ponad 300 mężczyzn, świętujących zwycięstwo na placu Tahrir. Logan po powrocie do USA trafiła na 4 dni do szpitala. Żaden z jej oprawców nie stanął przed sądem.


Zdecydowana większość sprawców brutalnych napadów seksualnych, opisanych w raporcie HRW, pozostaje bezkarnych. Hannah Mohid relacjonuje, że ataki na tle seksualnym, podczas których nie dochodzi do gwałtu, są obecnie tak powszechne, iż uznaje się je za „normalne”. Kobiety uczestniczące w demonstracjach muszą się liczyć z tym, że padną ich ofiarami.


Zdaniem muzułmańskich duchownych kobiety „same się proszą o gwałty”, pokazując się w miejscach publicznych. Ahmad Mahmoud Abdullah, radykalny islamski kaznodzieja oficjalnie wskazał, że kobiety protestujące na placu Tahrir „nie mają wstydu i chcą być zgwałcone”. W lutym 2012 roku członkowie egipskiego parlamentu również obwiniali kobiety o to, że są winne ataków seksualnych przeprowadzanych na placu Tahrir. Zdaniem islamskich duchownych kobiety powinny zostać w domu z rodziną, a nie angażować się w życie społeczne i zachodzące zmiany polityczne.


W Kairze dla ochrony kobiet uczestniczących w demonstracjach utworzono grupy strażników Bodyguard Tahrir i jednostki OpAntiSH, które mają za zadanie zniechęcić napastników do molestowania seksualnego poprzez zastosowanie siły. Jak się okazuje, to aktualnie konieczna forma walki z przemocą seksualną.Źródło: The Guardian, AS.


DATA: 2013-07-09 13:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.