DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Rosjanin biskupem pomocniczym w Moskwie. To pierwszy taki przypadek od upadku komunizmu

Rosjanin biskupem pomocniczym w Moskwie. To pierwszy taki przypadek od upadku komunizmu
o. Nikołaj Dubinin, fot. vaticannews.va
#ROSJA    #MOSKWA    #KOŚCIÓŁ    #BISKUP    #KOMUNIZM

30 lipca 2020 papież Franciszek powołał do posługi biskupiej o. Nikołaja Dubinina OFMconv. Jak podkreślają zachodnie media, to pierwszy Rosjanin, który otrzyma sakrę biskupią od czasów upadku komunizmu. Uroczystość zaplanowano na 4 października, głównym konsekratorem będzie arcybiskup Paolo Pezzi kierujący archidiecezją moskiewską.

 

Ojciec Dubinin urodził się w Rosji, posiada polskie korzenie od strony matki. Formację seminaryjną rozpoczął w Moskwie, wstępując w roku 1993 do seminarium, po roku zdecydował się jednak na wstąpienie do franciszkanów.  Formację odbierał w Rosji, Polsce i we Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął w Moskwie w roku 2000. W ciągu ostatnich lat m.in. kierował franciszkańskim wydawnictwem w Rosji oraz archidiecezjalną komisją ds. katechizacji i liturgii.

 

Jak tłumaczy o. Nikołaj, wielką rolę w jego życiu odegrał o. Grzegorz Cioroch, przełożony i organizator kustodii generalnej franciszkanów konwentualnych w Rosji, prefekt katolickiego seminarium w Moskwie. Ojciec Cioroch zginął tragicznie w wypadku samochodowym w roku 2004. W ciągu ostatnich dwóch dekad o. Nikołaj kontynuował jego dzieło.

 

Zachodnie media zwracają uwagę, że to pierwszy Rosjanin, który otrzyma sakrę biskupią po upadku komunizmu. Archidiecezja moskiewska, w której posługę biskupią pełnić będzie nominat, obejmuje terytorium liczące 2 629 000 kilometrów kwadratowych. Do 62 parafii znajdujących się na tym terenie należy ok. 200 000 wiernych.

 

Źródło: vaticannews.va, asianews.it

mat


DATA: 2020-08-05 14:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.