DZIŚ JEST:   10   GRUDNIA   2019 r.

NMP Loretańskiej
Św. Grzegorza III, papieża
Bł. Adolfa Kolpinga
 
 
 
 

Rosjanie na Madagaskar? BBC: Putin ingeruje w wybory prezydenckie

Rosjanie na Madagaskar? BBC: Putin ingeruje w wybory prezydenckie
fot. http://en.kremlin.ru

Brytyjska telewizja BBC ujawniła zakulisowe działania Rosjan, którzy pomagali kilku kandydatom w wyborach prezydenckich w Republice Madagaskaru. Urzędujący od 19 stycznia 2019 roku prezydent Andry Rajoelina odmówił odpowiedzi na pytanie o to, czy jego kandydaturę w kampanii także wspierali Rosjanie.

 

W reportażu wyemitowanym w BBC podano, że przybysze z Federacji Rosyjskiej pojawili się na Madagaskarze w marcu 2018 roku, osiem miesięcy przed wyborami prezydenckimi. Większość z członków rosyjskiej grupy pochodziła z Sankt Petersburga, część z nich przedstawiała się jako turyści, a część jako obserwatorzy wyborów. Z grona 36 kandydatów, Rosjanie mieli wytypować sześciu, których sponsorowali i pomagali w organizacji akcji przedwyborczej.

 

Jednym z obstawionych przez Rosjan pretendentem do fotela prezydenckiego był pastor André Mayol, założyciel „Kościoła Apokalipsy”, cieszący się poparciem 1,5 mln wyborców. Licząc na zwycięstwo Mayola, wysłannicy z Rosji mieli opłacić jego kampanię wyborczą i promocję w internecie. Według Mayola, rosyjscy wysłannicy pomagali nawet 8-9 kandydatom, licząc na „życzliwość” przyszłego szefa Madagaskaru. Mayol twierdzi, że drugą postacią, która była wspomagana przez Rosjan był były premier Madagaskaru, Jean Omer Beriziky. Na kupno lojalności prezydenta tego wyspiarskiego państwa Rosjanie przewidzieli co najmniej 2 mln dolarów.

 

W materiale wyemitowanym przez BBC ujawniono, że pastorowi Mayolowi Rosjanie obiecali 5 mln euro, ale spadek jego popularności spowodował, że nigdy się z tej obietnicy nie wywiązali. Co więcej, namawiali Mayola, aby wycofał się z wyścigu wyborczego, przez co chcieli wzmocnić szanse „swoich” kandydatów. Podobne naciski mieli podobno stosować także wobec innych kandydatów, którzy stali na drodze preferowanym przez Rosjan pretendentom.

 

Za ingerencją w wybory na Madagaskarze stoją najprawdopodobniej ludzie powiązani z Jewgienijem Prigożinem, zaufanym człowiekiem Putina i organizatorem „fabryki trolii” internetowych. W państwach, gdzie Kreml szuka i wspiera sojuszników często pojawiają się jego ludzie, wykonując zadania, których Moskwa oficjalnie nie firmuje. Wysłannicy z Rosji są obecni m.in. w Syrii i kilku krajach afrykańskich. „Zdobycie” Madagaskaru jest dla Putina istotne, ponieważ ten kraj widzi on jako potencjalnego odbiorcę rosyjskiej broni i producenta diamentów, dostarczanych na światowe rynki także przez Federację Rosyjską. W Republice Madagaskaru zbiegają się interesy gospodarcze Pirgożina i polityczne Putina. 

 

Źródła: Haqqin.az, Belsat.eu, Cargrad

JB


DATA: 2019-04-15 09:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Król Julian Putin i "pingwiny z Madagaskaru"
7 miesięcy temu / rozbawiony
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.